اخبار

شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا ؛ کمبود پزشک و پرستار در هرمزگان

در حالی‌که در یک ماه اخیر آمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا در استان هرمزگان افزایش یافته است، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان از کمبود شدید کادر درمانی در روستاها و کمبود پرستار در بیمارستان‌های استان خبر داد….

حسین فرشیدی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت در یک نشست خبری، با بیان این‌که آمار مثبت ابتلا به ویروس کوویدـ ۱۹ در هرمزگان با یک شیب مشخص رو به افزایش است، گفت: «اکنون با کمبود شدید پزشک و کادر بهداشتی به‌ویژه در روستاها روبه‌رو هستیم. همچنین در بیمارستان‌های استان نیز با کمبود پرستار هم مواجه هستیم.»

به‌گفته فرشیدی از ابتدای شیوع کوویدـ ۱۹ در هرمزگان ۳۱ نفر فوت کرده‌اند.

هرمزگان یکی از استان‌هایی است که در اقتصاد ایران نقش مهمی دارد و از آن به‌عنوان دروازه تجارت کشور یاد می‌شود. روند افزایشی آمار مبتلایان به ویروس کوویدـ ۱۹ در استان هرمزگان در هفته‌های اخیر موجی از نگرانی را ایجاد کرد. در حالی‌که سیر نزولی ابتلا به کوویدـ ۱۹ در این استان پیش از آغاز فعالیت‌های عمومی دیده می‌شد، بازگشایی صنوف، بازارها و کسب و کارهای مختلف، ادارات و مدارس بر شمار مبتلایان افزود.

به‌گزارش رسانه‌های رسمی ایران، در هفته‌‌های اخیر پس از آغاز فعالیت‌های اقتصادی میانگین ابتلا به کوویدـ ۱۹ در هرمزگان ۶۰ نفر در روز بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان با تأیید این‌که در یک ماه اخیر آمار مثبت کوویدـ ۱۹ در هرمزگان رو به افزایش است گفت روزانه بیش از ۵۰۰ تست کرونا گرفته می‌شود و و وضعیت استان قرمز نیست.

حسین فرشیدی تنها راه کنترل کوویدـ ۱۹ را رعایت نکات بهداشت فردی و اجتماعی و قوانین قرنطینه دانست و گفت: «سیاست اصلی بهداشت و درمان استان هرمزگان شناسایی افراد پرخطر و افزایش تست‌ها در شناسایی افراد مثبت است.»

او گفت: «هفته گذشته به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا پیشنهاد دادیم که از سوی دولت یا استان یارانه‌ای به دستگاه‌های اجرایی اعطا شود تا در تهیه ماسک مناسب نیز دچار مشکل نشوند.»

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان جمعه ۲۶ اردیبهشت افزایش موارد مثبت ابتلا به کوویدـ ۱۹ در این استان را «نگران‌کننده و خطرناک» دانسته و گفته بود در صورت رعایت نکردن فاصله‌‌گذاری اجتماعی آثار شیوع این ویروس دو هفته دیگر ظاهر می‌شود.

به‌گفته او افزایش موارد مثبت بیشتر در شهرها و مکان‌های شلوغ است که نشان‌دهنده اجرا نشدن دستورالعمل‌های بهداشتی است. همچنین اکنون همه شهرستان‌های هرمزگان به‌ویژه بندرعباس، میناب، کیش، قشم، حاجی‌آباد، بندرلنگه، رودان بیشتری و پارسیان، بندرخمیر، جاسک، بستک، سیریک و بشاگرد مبتلا به کرونا وجود دارد.

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی نیز در گزارش ۲۷ اردیبهشت‌ماه خود از پیک جدید کرونا در استان هرمزگان خبر داده بود.

فریدون همتی، استاندار هرمزگان نیز نسبت به افزایش موارد ابتلا به کوویدـ ۱۹ در این استان هشدار داده و گفته بود: «مردم اگر توصیه‌ها را رعایت نکنند، ممکن است هرمزگان به لحاظ افزایش بیماری کرونا به وضعیت فعلی استان خوزستان دچار شود.»

به گزارش سایت زمانه، خوزستان صعودی‌ترین آمار مبتلایان به کوویدـ ۱۹ را در ایران دارد.

آمار جدید وزارت بهداشت از کرونا در ایران: درگذشتگان ۷۱۱۹ نفر، مبتلایان ۱۲۴۶۰۳ نفر

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ظهر سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت آخرین آمار رسمی در مورد شیوع ویروس جدید کرونا در ایران را اعلام کرد. بر این اساس در ۲۴ ساعت گذشته، با جان باختن ۶۲ نفر از بیماران مبتلا به کرونا، مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به ۷۱۱۹ نفر رسید. همچنین از ظهر دیروز (دوشنبه) تا ظهر امروز (سه‌شنبه)، ۲۱۱۱ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و شمار مبتلایان به این بیماری در کشور به ۱۲۴۶۰۳ نفر افزایش یافت. وزارت بهداشت گفته است که تاکنون ۹۷۱۷۳ نفر از بیماران کووید۱۹ در کشور بهبود یافته‌اند. ۲۶۹۸ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا