گوناگون

و بالاخره تابعیت ایرانی حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی ابلاغ شد

تعیین‌تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و دادن تابعیت پس از ۱۸ سال برای این افراد یکی از مطالبات چندین‌ساله‌ای است که بالاخره به تصویب رسید و دولت روز گذشته آیین‌نامه اجرائی نحوه اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد.

شرق: روز گذشته علی ربیعی، سخنگوی دولت، با انتشار رشته‌توییتی به تصویب لایحه اعطای تابعیت به کودکان مادر ایرانی اشاره و از آن استقبال کرد. او نوشت: «خوشحالم که لایحه اعطای تابعیت به کودکان مادر ایرانی پس از چهار سال از اولین نامه‌ای که ارسال کردم مصوب شد. در این مسیر فرازونشیب‌های حقوقی سیاسی و فرهنگی تجربه شد و به نظرم ریشه در منطق مردانه از امنیت نیز داشت. منطقی که یک مسئله اجتماعی و اخلاقی را که دادن حق به بخشی از جامعه که اکثریت‌شان کودکان خردسال هستند‌ با مسائل امنیتی گره می‌زند منطقی که کودکان مردان ایرانی با همسر غیرایرانی را امن و به صورت پیش‌فرض صاحب حق می‌دانند اما کودکان با مادران ایرانی را ناامن. در لایحه بیش از مسئله حقوقی جنبه اخلاقی و انسانی مطرح است، نه‌تنها زنان در داخل بلکه شامل بانوانی هم که در خارج از کشور ازدواج کردند اما عاشق ایران هستند و مایلند هویت ایرانی به فرزندشان بدهند می‌شود. ای‌کاش مریم میرزاخانی هم زنده بود و می‌توانست برای فرزندش درخواست شناسنامه ایرانی دهد».

درواقع قانون اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی یک قانون مصوب است که از سال گذشته قرار بود دولت دستور تسریع در اجرای آن را صادر کند، اما خبری از این دستور نبود. طیبه سیاوشی، نماینده مردم تهران، بهمن ۹۸ به‌عنوان یکی از پیگیری‌کنندگان تصویب و اجرای این قانون در نامه‌ای به رئیس‌جمهور نوشت: «پس از کش‌وقوس‌ها، اصلاحات و رایزنی‌های فراوان، بالاخره «قانون تعیین‌تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی» به تصویب و تأیید نهایی رسید و منطبق بر اصل ۱۲۳ قانون اساسی به دولت ابلاغ شد. از آنجا که حسب ماده‌ ۲ قانون مدنی، قانون مذکور لازم‌الاجراست، تاکنون اقدامات اجرائی در این زمینه از سوی مراجع ذی‌صلاح انجام نشده است. بیم آن می‌رود که تعلل در اجرای قانون فوق، متأثر از فشار گروه‌هایی باشد که منافعشان با عدم احقاق حقوق زنان، تشدید آسیب‌های اجتماعی، استمرارِ محرومیت کودکان کار و خیابان و عدم اعطای خدماتِ اجتماعیِ حداقلی مانند آموزش، بهداشت و درمان به افراد فاقد هویت گره خورده است. حال‌ آنکه اجرائی‌شدن این قانون، گامی مهم در راستای استیفای حقوق بخش مهمی از جامعه است». حالا اما چند ماه بعد از آن تصویب و این اعتراض در نهایت روز گذشته و در هیئت دولت، آیین‌نامه اجرائی نحوه اعطای تابعیت به افراد مشمول این قانون را تصویب کرد.

بر اساس این آیین‌نامه، ایرانی‌بودن مادر، ازدواج وی با مرد غیرایرانی و تعلق فرزند به مادر و حصول آن از ازدواج مذکور برای اعلام تابعیت فرزند توسط استانداری، ضروری است و ارائه‌ اسناد و دلایل مربوط به این موارد برعهده متقاضی و احراز اصالت این موارد برعهده استانداری‌های سراسر کشور است. همچنین، فوت مادر، پدر یا فرزند و حجر این افراد، مانع از درخواست اعلام تابعیت ایرانی برای فرزند، نیست و در صورت فوت مادر و نرسیدن فرزند به ۱۸ سالگی، دادستان شهرستان محل اقامت فرزند، پس از انجام تحقیقات و گردآوری مستندات و ادله، درخواست موردنظر را به استانداری ارائه می‌کند. گفتنی است، فرزند موضوع قانون و این آیین‌نامه، پس از طی روند مقرر در آیین‌نامه و از زمان تأیید تابعیت ایرانی وی، از حقوق و تکالیف تبعه ایران، برخوردار است.‌

پیش‌تر این قانون به دلایل مختلفی از سوی شورای نگهبان رد شده و برای اصلاح بازگردانده شده بود. برخی از اشکالات شورای نگهبان «مشکلات امنیتی» عنوان شده بود، اما از آنجایی که تعداد فرزندانی که از مادر ایرانی متولد شده و درحال‌حاضر فاقد تابعیت ایرانی هستند نامعلوم اما قابل‌توجه است، لازم بود در مورد این موضوع هرچه زودتر تصمیم‌گیری صورت گیرد. پیش‌تر و زمانی که علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود، در توییتی نوشته بود: «با تصویب لایحه حمایت از کودکان مادر ایرانی، ۱۵۰ هزار کودک می‌توانند مدارک هویتی کسب کنند».‌این موضوع را که تا زمان اجرای واقعی و رسیدگی به پرونده‌های باز راه دارد، می‌توان یکی از روزنه‌های قابل‌توجه از عملکرد دور دهم مجلس شورای اسلامی قلمداد کرد که می‌تواند شرایط لاینحل و نگران‌کننده تعداد زیادی از کودکان و زنان ایرانی را که ازدواج با اتباع افغان داشته‌اند حل کند. تعداد زیادی از زنان ایرانی طی دهه‌های مختلف همجواری و مبادلات فرهنگی و اجتماعی با کشور افغانستان و حضور اتباع این کشور در ایران، در شهرهای مختلف ازدواج‌هایی با مردان افغان داشته‌اند و به دلایل مختلفی حالا شرایط فرزندان آنها نامعلوم است. بی‌شناسنامه‌بودن برای این کودکان تبدیل به عاملی برای بی‌هویتی و ازدست‌رفتن زندگی آنها بوده است و حالا با این قانون می‌توان امیدوار بود که اسناد هویتی و هویت ایرانی برای این کودکان، زندگی آنها را متحول کند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا