فرهنگی

جهان به کدام سو می رود؟

کرونا، خیلی از معیارها را و حتی سبک زندگی و رفتار مردم را به هم زده است.مسائل پیش آمده غیر قابل منتظر و بی سابقه است. آیا افراد میتوانند اضطراب ناشی از شرایط فعلی را کنترل کنند؟ و اینکه واکنش هیجانی طبیعی به بحرانی که جهان ما امروز با آن دست و پنجه نرم می کند چه می تواند باشد؟  شمار مبتلایان به ۵ میلیون نفر رسید، صدهزار مبتلا فقط در یک روز،شمار مبتلایان به بیش از ۵ میلیون رسیده است. در فاصله سه شنبه تا چهارشنبه ۱۰۶ هزار مورد تازه (ابتلا به ویروس کرونا) در جهان ثبت شده که تا کنون بیشترین رقم ابتلا در یک روز به شمار می‌رود.». …

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد روز سه‌شنبه ۱۰۶ هزار مورد تازهٔ ابتلا به ویروس کرونا در جهان ثبت شد که رکورد تازه‌ای در این زمینه به‌شمار می‌آید.

دکتر تدروس ادهنوم، دبیر کل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد:‌ «در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۶ هزار مورد تازه (ابتلا به ویروس کرونا) در جهان ثبت شده که تا کنون بیشترین رقم ابتلا در یک روز به شمار می‌رود.» وی افزود: «تقریبا دو سوم این موارد فقط در چهار کشور گزارش شده‌اند.»

این چهار کشور عبارتند از ایالات متحده، روسیه، برزیل، و بریتانیا. از این میان روسیه به نسبت کمترین شمار مرگ‌‌ومیر در اثر این بیماری همه‌گیر را داشته است که زیر ۰/۰۹ درصد کلّ مبتلایان بوده، حال آنکه این رقم در ایالات متحده ۶ درصد،‌ در برزیل ۶/۶ درصد و در بریتانیا ۱۴/۲ درصد بوده است.

برزیل و روسیه اخیرا شاهد اوج‌گیری شیوع بیماری بوده‌اند و هر کدام، طی چند روز گذشته، بیش از ۱۰ هزار مبتلای تازه در هر روز داشته‌اند. برزیل از داروی کلوروکین برای درمان بیماران استفاده می‌کند.

از سوی دیگر دبیر کل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد دربارهٔ وضعیت شیوع ویروس کرونا در کشورهای درحال‌توسعه «بسیار نگران» است.

بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین نظیر پرو، مکزیک، شیلی ظرف پنج روز گذشته روزانه بیش از ۲۰۰۰ مورد ابتلای جدید به این بیماری را گزارش کرده‌اند. در هند نیز شمار ثبت شدهٔ ابتلا به ویروس کرونا طی چهار روز پی‌در‌پی، حدود ۵۰۰۰ نفر در روز باقی مانده است.

داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز حاکی‌ست شمار موارد ابتلا به کووید-۱۹ در جهان به پنج میلیون نفر رسیده است.

کرونا در جهان: رشد سریع میزان بیکاری در هلند

به گزارش سایت زمانه، پس از شیوع ویروس جدید کرونا در هلند، رشد بیکاری در این کشور به‌شکل کم‌سابقه‌ای به سرعت افزایش یافته است. شبکه سی‌بی‌اس گزارش داد که نرخ بیکاری در هلند در ماه آوریل از ۳,۴ درصد عبور کرد در حالی‌که در ماه مارس میزان بیکاری ۲,۹ درصد بود. در این میان بیشترین آسیب را کارگران ۱۵ تا ۲۵ ساله دیده‌اند. تعداد متقاضیان دریافت مزایای بیکاری در ماه آوریل نسبت به ماه مارس نزدیک به ۱۷ درصد افزایش داشت که این میزان نسبت به سال گذشته ۱۳ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در گزارش سی‌بی‌اس آمده است، شمار افراد دارای کارِ با حقوق در ماه آوریل ۱۶۰ هزار نفر کاهش یافته و به ۸,۹ میلیون نفر رسیده است. چنین سیر نزولی‌ای از زمان تدوین آمار ماهانه در سال ۲۰۰۳ در هلند دیده نشده است. بر اساس آمار شامگاه چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت / ۲۰ مه، شمار مبتلایان به ویروس کوویدـ ۱۹ در هلند ۴۴ هزار و ۴۴۷ نفر است و تا کنون ۵ هزار و ۷۴۸ نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.
چرا کرونا در خوزستان «خطرناک‌تر» است؟

گسترش وهمه‌گیری کرونا در خوزستان نگران کننده و وضعیت این استان «قرمز» توصیف می‌شود. سخنگوی وزارت بهداشت و درمان گفته یک چهارم بیماران شناسایی شده از این استان هستند. سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز هم نسبت به افزایش بیماران هشدار داده و گفته ممکن است وضعیت از آنچه که هست بدتر هم شود.تنها در اهواز ۱۰ هزار دستفروش در ۳۲ بازار «غیررسمی» فعال‌اند. کرونا نمی‌تواند مانع آنها و شاغلان بدون بیمه ، در شرایطی که دولت معیشت‌شان را تامین نمی‌کند نمی‌تواند به خیابان شود. میان کرونا و فقر با هر دو دست و پنجه نرم می‌کنند و خطر هر دو را به جان می‌خرند.

تنها در یک روز ۴۳۵ بیمار مبتلا به کرونا در خوزستان شناسایی شد و ۱۴ بیمار جان خود را از دست دادند. علی احسان‌پور، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفته است: خوزستان جزو استان‌های است که وضعیت آن در چند ماه اول در آن به شدت کنترل شد و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در آن رعایت شد. اما از تاریخ ۲۳ فروردین که آزادسازی به شکل پلکانی انجام شد، مراسم بیشتر شد، جمعیت بیشتری در تماس بودند و آمار هم بیشتر شد.
فقر، حاشیه‌نشینی و دستفروشی

علیرضا افشار، نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی مقابله با کرونا در خوزستان ۲۹ اردیبهشت گفته بود: این استان با آغاز موج جدید بیماری مواجه است و بسیاری از شهرهای خوزستان به دلیل شیوع بیماری از نظر کمیته کشوری کنترل بیماری کووید ۱۹، در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند.

افزایش بیماران و پیشروی ویروس کووید ۱۹ در خوزستان نگرانی‌ها را افزایش داده است. مقام‌های محلی محدودیت‌های ترددی تازه‌ای وضع کرده‌اند. مراکز دولتی و برخی بازارها و مراکز خرید تعطیل شده است. با این‌حال هدایت‌الله خادمی، نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی «مردم» را مقصر دانسته که «رعایت نمی‌کنند» و «بیماری‌شان را پنهان می‌کنند».رسانه‌های خبری هم «تردد زیاد» و «تجمع در بازارها» را علت افزایش شمار بیماران عنوان می‌کنند و از مسئولان دولتی می‌خواهند سخت‌گیری بیشتری در اجرای طرح «فاصله‌گذاری اجتماعی» داشته باشند. خواسته‌ای که معاون شهردار اهواز «ملاحظات امنیتی» را مانع آن دانسته است.

خوزستان سومین استان ایران به لحاظ جمعیت حاشیه‌نشین به شمار می‌رود. حاشیه‌نشینان این استان بالغ بر یک میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

فاضل عبیات معاون عمرانی استانداری خوزستان مساحت بافت ناکارآمد شهری در ۲۹ شهرستان این استان را ۱۳ هزار و ۴۱۷ هکتار اعلام کرده است. براساس اظهارات او بیش از ۲۴۵ محله در ۷ هزار و ۷۰۳ هکتار بافت ناکارآمد و فرسوده شهری در استان تعریف و تصویب شده است.

استان خوزستان رتبه ۲۵ در میزان درجه توسعه‌یافتگی، رتبه ۲۰ در جمعیت فقیر و رتبه ۲۳ در میزان پس‌انداز مالی را دارد و از جمله هشت استان ناامن غذایی به شمار می‌رود.

اهواز در این استان رکورددار وسعت سکونتگاه‌های غیررسمی است و نیمی از این جمعیت حاشیه‌نشین که نه به خدمات شهری و نه امکانات بهداشتی دسترسی دارند را در ۲۵ سکونتگاه غیررسمی و حاشیه‌نشین جای داده است.

به گفته بیات شهرستان اهواز بین تمام شهرهای کشور بیشترین وسعت سکونتگاه‌های غیررسمی را به‌مساحت ۵ هزار و ۲۹ هکتار داراست. مسجد سلیمان نیز به نسبت جمعیت بیشترین میزان سکونتگاه غیررسمی را دارد.

براساس اعلام مرکز آمار نرخ بیکاری در خوزستان ۱۴,۱ درصد است. نرخ بیکاری واقعی اما در مناطق مختلف استان به دو برابر نرخ رسمی بیکاری می‌رسد.

آبان سال گذشته و دی ماه ۱۳۹۶ خوزستان یکی از کانون‌های اصلی نارضایتی و اعتراض‌های مردمی بود. در ماهشهر که یکی از قطب‌های اصلی پتروشیمی ایران به شمار می‌آید، به ازای هر سه نفر در سن اشتغال، حداقل یک نفر بیکار است و جویای کار. به روایت نمایندگان مجلس، وضعیت در بهبهان، آبادان، خرمشهر، شوش و دیگر شهرهای استان نیز وخیم است. در شوش که حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت دارد، ۱۷ هزار نفر بیکارند.

استان خوزستان رتبه ۲۵ در میزان درجه توسعه‌یافتگی، رتبه ۲۰ در جمعیت فقیر و رتبه رتبه ۲۳ در میزان پس‌انداز مالی را دارد و از جمله هشت استان ناامن غذایی به شمار می‌رود.

این وضعیت در شرایطی است که خوزستان از برخوردارترین مناطق ایران به شمار می‌رود. رتبه دوم تولید ناخالص داخلی را دارد. ۷۰ درصد نفت و ۵۰ درصد پتروشیمی در این استان تولید می‌شود و یکی از قطب‌های مهم تولید فولاد است.

پیامد این وضعیت افزایش شاغلان مشاغل غیررسمی و بدون پوشش بیمه از جمله دستفروشی است. تنها در اهواز ۱۰ هزار دستفروش در ۳۲ بازار «غیررسمی» فعال‌اند. رئیس شورای شهر آبادان مهر ۱۳۹۶ گفته بود: ۱۲۰ هزار نفر در این شهرستان بیکارند و «ترافیک دستفروشان» را از مشکلات این شهر عنوان کرده بود. اسفند سال گذشته عبدالله کعبی، عضو شورای شهر گفته بود: شمار دستفروشان افزایش یافته است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وضعیت بیکاری در آبادان و خرمشهر را «بحرانی» توصیف کرده بود. در سال ۱۳۹۶ نرخ رسمی بیکاری آبادان ۲۴ درصد و خرمشهر ۲۸ درصد اعلام شد.
فقر خدمات سلامت

ریزگردها در سال‌های اخیر سلامت ساکنان خوزستان را تحت تاثیر قرار داده است. در سال‌های اخیر نمایندگان مجلس و مدیران بخش سلامت از افزایش شمار بیماران تنفسی در استان خبر داده‌اند و در برخی مواقع امکانات درمانی پاسخگوی مراجعات بیماران نبوده است.

تنها در اهواز ۱۰ هزار دستفروش در ۳۲ بازار «غیررسمی» فعال‌اند. رئیس شورای شهر آبادان مهر ۱۳۹۶ گفته بود: ۱۲۰ هزار نفر در این شهرستان بیکارند و «ترافیک دستفروشان» را از مشکلات این شهر عنوان کرده بود. اسفند سال گذشته عبدالله کعبی، عضو شورای شهر گفته بود: شمار دستفروشان افزایش یافته است. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی وضعیت بیکاری در آبادان و خرمشهر را «بحرانی» توصیف کرده بود. در سال ۱۳۹۶ نرخ رسمی بیکاری آبادان ۲۴ درصد و خرمشهر ۲۸ درصد اعلام شد.

خوزستان رتبه ۱۵ شاخص‌ دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی را دارد. توزیع خدمات بهداشتی و درمانی در این استان اما برابر نیست. خرداد ۱۳۹۴ وزیر بهداشت و درمان وقت گفته بود: این استان از نظر سرانه تخت جز محروم ترین استان های کشور است. امسال نیز همزمان با افزایش شمار بیماران کرونا، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت که از ظرفیت بیمارستان‌های نظامی برای درمان بیماران کرونا استفاده می‌شود.

وزارت بهداشت و درمان شاخص تخت بیمارستانی به ازای هر یک هزار نفر استان خوزستان را ۱,۶ اعلام کرده که کمتر از میانگین کشوری است. توزیع درون استانی تخت بیمارستانی «فقر» و «محرومیت» برخی مناطق را آشکار می‌کند. به عنوان نمونه در آبادان به عنوان یکی از مراکز اصلی استخراج و پالایش نفت سرانه تخت ۱,۲۰ به ازای هر ۱۰۰۰ نفر است. این شاخص در اهواز ۱,۸۲، بهبان ۱,۴۷، شوشتر ۱,۲۳ و دزفول ۰,۹۷ گزارش شده است.

با کسر بیمارستان‌های نظامی و وابسته به وزارت نفت از تخت‌های فعال موجود، سرانه تخت بیمارستانی این استان کاهش می‌یابد.
مردم هزینه رفت و آمد به بیمارستان را ندارند

جمعیت خوزستان ۴,۷ میلیون نفر اعلام شده است. ۲,۵ میلیون نفر از جمعیت استان تحت پوشش بیمه سلامت هستند. مدیرکل بیمه سلامت استان آبان سال قبل گفته بود: ۲۵۰ هزار نفر از جمعیت خوزستان تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند.

در این شرایط به گفته غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان برخی بیماران به دلیل نداشتن توان مالی یا حتی نداشتن توان پرداخت هزینه رفت و آمد از شهری به شهر دیگر، برای درمان مراجعه نمی‌کنند.

براساس گزارش مرکز آمار نرخ تورم و هزینه معیشت در خوزستان بیشتر از میانگین کشوری برآورد می‌شود و شاخص فلاکت هم در این استان ۴۹,۵ برآورد شده که ۵ واحد بیشتر از شاخص کشوری است.
پنهان کردن بیماری یا اجبار به کار؟

هدایت الله خادمی، نماینده ایذه و باغ‌ملک در مجلس شورای اسلامی ۲۸ اردیبهشت گفته بود: مردم در برخی مناطق جنوبی بیماری کرونا را پنهان می‌کنند. او دلیل این پنهانکاری را «بد دانستن بیماری از نظر حیثیتی و اخلاقی» عنوان کرده بود. دلیل پنهان کردن بیماری اما می‌تواند ضرورت تامین معیشت باشد. آنطور که معاون شهردار اهواز تعطیلی بازارهای دستفروشان را «امنیتی» دانسته و گفته که مسئولان امنیتی به دلیل ملاحظات امنیتی مخالف بستن بازارهای دستفروشان بودند.

منظور از «ملاحظات امنیتی» همان نگرانی از بروز اعتراضات مردمی در منطقه‌ای است که در سال‌های اخیر یکی از کانون‌های اصلی اعتراض به فقر و نابرابری بوده است. حال در شرایطی که دولت به دنبال «عادی‌سازی» وضعیت و بازگشایی اصناف برای فرار از پرداخت حمایت‌های حداقلی است، تعطیلی کسب و کار بخشی از جمعیت به حاشیه‌رانده شده ممکن است نارضایتی‌های بیشتر و اعتراض دوباره را به دنبال داشته باشد.
کرونا در ایران: لرستان همچنان در وضعیت هشدار قرار دارد
یک مقام مسئول استانداری لرستان اعلام کرد که وضعیت شیوع ویروس جدید کرونا در پنج شهرستان این استان وخیم است و قرار شده است که پارک‌ها و تفرجگاه‌های این شهرها بار دیگر مسدود شوند. در چنین شرایطی لرستان گردشگر نمی‌پذیرد.
محمود ثمینی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری لرستان پنج‌شنبه یکم خرداد در مورد وضعیت بیماری بیماری کوویدـ ۱۹ در این استان گفت: «استان اکنون در وضعیت هشدار قرار دارد و در روزهای اخیر ۵ شهرستان خرم‌آباد، بروجرد، درود، ازنا و چگینی در شرایط حادتر بیماری قرار گرفتند.»

به‌گفته ثمینی جلسه ستاد استانی تصمیم گرفته است پارک‌ها و تفرجگاه‌ها در نقاطی که وضعیت حادتری پیدا کرده‌اند، بار دیگر مسدود شوند و در سایر اماکن نباید تجمع شکل گیرد. همچنین آرامستان‌های استان لرستان مسدود می‌شوند و مشاغلی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند تعطیل می‌شوند. مجالس عروسی و عزداری‌ نیز ممنوع است و هیچ امکانی برای پذیرایی از گردشگران وجود نخواهد داشت. همچنین در ۵ شهری که در شرایط حادتر بیماری قرار دارند، محدودیت تردد صورت می‌گیرد.

خبرگزاری برنالرستان سه‌شنبه ۳۰ اردیبهشت نوشته بود که در اوایل فروردین ماه ۹۹ شمار بیماران کرونایی بستری شده در مراکز درمانی استان لرستان ۹۰ نفر بود و به‌تدریج این عدد کاهش یافت و به عدد ۲۲ نفر بیمار بستری‌شده در همه استان کاهش یافت. اما در هفته سوم اردیبهشت ۹۹ دوباره تعداد بیماران بستری‌شده به علت کوویدـ ۱۹ در مسیر صعودی قرار گرفته و به ۵۳ نفر بیمار بستری‌شده افزایش یافته‌ است.

محمود ثمینی علت افزایش شمار مبتلایان به ویروس کوویدـ ۱۹ در استان لرستان را «عدم رعایت موارد بهداشتی» و «افزایش غربالگری و شناسایی افراد مبتلا به بیماری» دانست.

وزارت بهداشت ۲۶ اردیبهشت زنگ خطر بیماری کوویدـ ۱۹ در لرستان را به صدا درآورد و نسبت به احتمال افزایش کرونا در این استان هشدار داد. کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «در لرستان، آذربایجان شرقی و سیستان و بلوچستان هم گمان می‌رود ظرف روزهای آینده شاهد بالا رفتن موارد ابتلا باشیم.»

خوزستان نیز یکی از استان‌های ایران است که در روزهای اخیر شمار مبتلایان به ویروس کوویدـ ۱۹ در آن افزایش یافته است.
آمار رسمی کرونا در ایران: مرگ۶۶ بیمار و شناسایی ۲۳۹۲ بیمار جدید

وزارت بهداشت حکومت اسلامی از مرگ۶۶ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در شبانه روز گذشته خبر داد و اعلام کرد که مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۷۲۴۹ نفر رسید.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت حکومت اسلامی همچنین از شناسایی ۲۳۹۲ بیمار جدید کووید۱۹ خبر داد و اعلام کرد که مجموع بیماران کووید۱۹ در ایران به ۱۲۹ هزار و ۳۴۱ نفر رسید.

در گزارش وزارت بهداشت حکومت اسلامی آمده که در طول ۲۴ ساعت گذشته در ۱۲ استان موارد فوتی صفر و در ۶ استان، یک مورد فوتی گزارش شده است.
به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا