بین‌المللی

کنگره ملی خلق چین آغاز بکار کرد

کنگره ملی خلق چین (NPC) صبح امروز جمعه بعد از حدود ۸۰ روز تاخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا، با حضور سه هزار نماینده در پکن آغاز بکار کرد.

به گزارش ایرنا در این نشست که در میان تدابیر شدید امنیتی و بهداشتی آغاز شده است رهبران حزب کمونیست و دولت چین از جمله “شی جین پینگ” رییس حمهوری این کشور  حضور دارند.

برگزاری این نشست در حالی است که نشست سالانه کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین (CPPCC)  نیز عصر روز گذشته /پنجشنبه/ با حضور مقامات بلندپایه حزب و دولت چین در پکن گشایش یافت.

با توجه به شیوع ویروس کرونا، نشست سالانه کنگره خلق چین از ۲۲ سال گذشته برای نخستین بار به اردیبهشت موکول شد هر سال این نشست در اسفند برگزار می شد همه شرکت کنندگان در آیین گشایش نشست به احترام قربانیان و کسانی که به سبب کرونا جان خود را از دست دادند، لحظاتی سکوت کردند.

“لی که چیانگ” نخست وزیر چین گزارش عملکرد دولت در یک سال گذشته را برای حاضران در نشست خواند و پیشنهادات درباره اقدامات سال جاری میلادی را مطرح و برای مطالعه و بررسی به نشست ارایه داد.

نخست وزیر چین در این نشست گفت: چین در سال ۲۰۱۹ در مواجهه با مشکلات و چالش های گوناگون به اهداف عمده تعیین شده سال دست یافت و عملکرد اقتصادی ملی به صورت پایدار و باثبات حفظ شده است وضعیت زندگی مردم بیش از پیش بهبود یافته و بنیاد محکمی برای ایجاد همه جانبه جامعه نسبتا مرفه فراهم آمده است.

او گفت: در سال ۲۰۱۹، میزان تولید ناخالص داخلی (جی دی پی) با ۶.۱ درصد افزایش به ۹۹.۱ تریلیون یوان رسید ۱۳ میلیون و ۵۲۰ هزار نفر از شهروندان شاغل شدند و جعمیت فقیر روستاها ۱۱ میلیون و ۹۰ هزار نفر کاهش یافت درآمد سرانه شهروندان نیز از ۳۰ هزار یوان فراتر رفته است.

لی ادامه داد: در سال ۲۰۲۰ چین همچنان سیاست های مالی فعال و سیاست های پولی باثبات را به اجرا می گذارد همچنین قرار است کسری بودجه در بیش از ۳.۶ درصدی تعیین شود و یک تریلیون اوراق قرضه ویژه مقابله با کرونا صادر خواهد شد این کاری ویژه در دوران خاص است.

اما با توجه به شیوع کرونا و ابهام در اوضاع تجارت بین المللی، دولت چین نرخ رشد اقتصادی سال ۲۰۲۰ را در این گزارش مطرح نکرده است.

همچنین، این نشست دارای دو دستور جلسه مربوط به قانونگذاری است که مربوط به مطالعه و بررسی پیش نویس نخستین قانون مدنی چین و پیش نویس تصمیم ایجاد و تکمیل نظام حقوقی و سازوکار اجرای دفاع از امنیت ملی منطقه اداری ویژه هنگ کنگ است.

بسیاری از ناظران و کارشناسان بین المللی برگزاری دو نشست مهم از سوی چین دستکم با حضور پنج هزار نفر از مقامات ارشد و رده بالای کشور از جمله سران حزب، رییس جمهوری، نخست وزیر و وزرای دولت را نشانه پیروزی چین بر ویروس کرونا و نمادی از قدرت این کشور در برابر ویروس کرونا است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا