بین‌المللی

چین واژه «صلح آمیز» را از عبارت وحدت با تایوان حذف کرد

چین در چرخشی آشکار که نشانه سختگیرتر شدن رفتار این کشور در قبال استقلال طلبان تایوان است، واژه «صلح آمیز» را از عبارت «وحدت با تایوان» پاک کرد.

به گزارش ایرنا دولت چین در سال های گذشته همواره بر «سیاست وحدت صلح آمیز دو سوی تنگه تایوان» تاکید می کرد اما در گزارش جدید دولت چین به کنگره ملی این کشور این واژه صلح آمیز حذف شده است.

روزنامه گلوبال تایمز چین روز یکشنبه گزارش کرده است که چنین اقدامی از سوی پکن باعث نگرانی و هراس در میان استقلال طلبان تایوانی شده است که می کوشند تا در مسیر وحدت دو سوی سرزمین مادری مشکل ایجاد کنند.

گزارش می افزاید که استقلال طلبان حزب حاکم دمکراتیک ترقیخواه در تایوان بسیار جسورتر از گذشته شده اند و اقدام چین در حذف این واژه پیامی آشکار برای آنهاست که چین با اقتدار از حق حاکمیت و تمامیت ارضی خود دفاع می کند.

«لی که چیانگ» نخست وزیر چین در گزارش کار دولت به نشست سالانه کنگره ملی خلق که در پکن جریان دارد، گفت: ما با تایوان همکاری می کنیم با هر فعالیت جدایی طلبانه در تایوان مخالفت می ورزیم و آنها و مردم تایوان را ترغیب می کنیم با استقلال تایوان مخالفت کرده و در مسیر وحدت گام بردارند.

این در شرایطی است که نخست وزیر چین در گزارش کار دولت در سال ۲۰۱۹ میلادی بر پیشبرد «وحدت صلح آمیز دو سوی تنگه تایوان» و تلاش برای رسیدن به این هدف تاکید کرده بود.

روابط چین و تایوان پس از روی کار آمدن خانم «تسای اینگ ون» رهبر این جزیره در سال ۲۰۱۶ میلادی تیره تر از هر زمانی شده است خانم تسای که برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شده است در مراسم تحلیف در ماه می در تایوان گفت که اصل یک چین را نمی پذیرد.

چین همزمان در تلاش است تا پایگاه خود را در هنگ کنگ نیز تقویت کند و برای همین در حال بررسی لایحه ای امنیتی برای پیگرد تجزیه طلبان ، شورشیان و کسانی است که مرتکب فعالیت های تروریستی می شوند.

گلوبال تایمز نوشته است که اقدام چین در این زمینه پر کردن یک خلاء سیاسی در هنگ کنگ است و این کشور خود را برای تحریم های متعاقب آن آماده کرده است.

نشریه آورده است که لغو جایگاه ویژه هنگ کنگ و یا تحریم های آمریکا هرگز در اراده چین تغییری ایجاد نمی کند و این کشور برای تدابیر مقابله جویانه در برابر آمریکا نیز آماده است.

روزنامه تهدید کرده است که هر اقدامی از سوی آمریکا برای تحریم چین با مقابله به مثل روبرو خواهد شد و به شرکت های آمریکایی آسیب می رساند و پکن ممکن است از ورود کسانی که در تحریم ها علیه چین مشارکت داشته اند به هنگ کنگ جلوگیری کند.

.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا