از هر دری سخنی

بازار ارز تهران؛ دلار آمریکا روی دست بورس زد

 

روزنامه وطن، ۳خرداد ماه ۱۳۹۹، در مطلبی با عنوان «دلار روی دست بورس زد» نوشت: قیمت دلار برای اولین بار در سال۹۹ به مرز ۱۸هزار تومان رسید؛ شرایطی که همتی رئیس‌کل بانک مرکزی آن را غیرعادی دانست.

همتی گفت: نرخ‌های فعلی بازار طبیعی نیست. از اسفندماه تاکنون ۳ اتفاق رخ داد، اول تحریم‌ها و فشار حداکثری و تحت تأثیر قرار دادن راههای ورود پول و فروش نفت ایران بود اما ۲ اتفاق مهم دیگر یعنی شیوع کرونا و سقوط شدید قیمت نفت در اسفند و فروردین‌ماه موجب این وضعیت شد.

محمود بهمنی، رئیس کل سابق بانک مرکزی نیز گفت: عامل اصلی‌ای که صعود قیمت ارز به هنگام سقوط بورس نقش دارد، نقدینگی است که در ۲ماه گذشته حدود ۴۰۰هزار میلیارد افزایش داشته و از حدود ۲۰۰۰هزار میلیارد تومان در حوالی عید نوروز به ۲۴۰۰هزار میلیارد تومان رسیده است.

نمی ‌گویم بخرید یا نخرید، تا شرمنده ‌تان‌ نشوم!

رئیس کل بانک مرکزی با حضور در برنامه خبری به بیان چرایی افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر پرداخت و اظهار داشت: افزایش قیمت ارز در هفته های اخیر ۳ دلیل اصلی دارد که عبارت است از تشدید تحریم‌ها، شیوع کرونا و سقوط شدید قیمت نفت در اسفند و فروردین که در نهایت منجر به اختلال در صادرات و ورود ارز به کشور شد.

عبدالناصر همتی در جواب به این سوال که پاسخ شما به سوال نزدیکان و بستگان مبنی براینکه دلار بخریم یا نخریم چیست؟ گفت: من همیشه گفتم نرخ ارز باید نرخ طبیعی بازار باشد؛ به همه گفتم هر جا می خواهید سرمایه گذاری کنید، مختارید ولی روی ارز سرمایه گذاری نکنید و اگر هم کردید باید ریسک آن را بپذیرید. به این سوال معمولاً جواب نمیدهم که فردا شرمنده‌شان نشوم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا