حقوق بشر

“بازداشت ۱۰ نفر از کارکنان و محصلان مدرسه علوم دینی اهل سنت سنندج “

شبکه حقوق بشر کردستان روز یکشنبه خبر داد که در ماه رمضان امسال “دست‌کم ۱۰ شهروند اهل سنت در شهر سنندج توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.”

در گزارش شبکه حقوق بشر کردستان به نقل از “یک منبع آگاه در شهر سنندج” آمده است که این افراد همگی “در مدرسه دارالعلوم مسجد ابراهیم خلیل‌الله در شهر سنندج مشغول یادگیری دروس مذهبی هستند.”

بنا بر این گزارش، مدرسه دارالعلوم مسجد “ابراهیم خلیل‌الله” از حدود هفت سال پیش با هدف تدریس دروس مذهبی برای شهروندان اهل سنت آغاز به کار کرده است.

شبکه حقوق بشر کردستان نوشته است که “به گفته این منبع آگاه، نیروهای امنیتی در ابتدای ماه رمضان ماموستا حسین علیمرادی، مدیر این مدرسه دینی را به همراه فرزندش محمد صهیب علیمرادی به ستاد خبری اداره اطلاعات احضار کردند. حسین علیمرادی بعد از چند ساعت بازجویی آزاد شد، اما محمد صهیب بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر انتقال یافت.”

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید که پس از آن تعداد دیگری از افراد مشغول تحصیل در این مدرسه بازداشت شده‌اند. این شبکه حقوق بشری این بازداشت‌ها را “در اکثر مواقع همراه با خشونت و ضرب و شتم” توصیف کرده است.

اسامی هشت تن از این افراد، فواد زارعی، فوق لیسانس ادبیات عرب، صلاح‌الدین خدری، مسئول امور فقرای این مدرسه، ماموستا محمد صهیب علیمرادی، محمد حسینی، پیمان ایران‌پناه، محمدعلی ایران‌‌پناه و رضا تلیوار اهل شهرستان قشم اعلام شده است.

بنا به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، صلاح‌الدین خدری روز شنبه ۳ خرداد، با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد، اما همچنان از سرنوشت دیگر بازداشت‌شدگان اطلاعی در دست نیست.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا