از هر دری سخنی

رژیم برای کسری بودجه اوراق قرضه منتشر می‌کند

رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی در اینستاگرام از راهکارهای “هدف‌گذاری تورم” و سیاست‌گذاری‌های آتی برای تنظیم بازار پول خبر داده است….

عبدالناصر همتی می‌نویسد: « با تأئید نهایی شورای عالی هماهنگی اقتصادی،کسری بودجه سال ۱۳۹۹، درکنار عرضه سهام شرکتهای دولتی واموال مازاد دولت، از طریق انتشار اوراق بدهی دولت دربازار پول وسرمایه تأمین خواهد شد.»

او اعلام کرده که روند ادغام بانک‌ها از جمله بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح به منظور “ارتقای سلامتی مالی بانک‌ها” ظرف ده روز آینده به جریان خواهد افتاد.

همتی همچنین از آمادگی نظام بانکی برای پرداخت ۵۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مالی با سود ۱۲ درصدی به کسب و کارهای آسیب دیده از بحران کرونا خبر داده و گفته که به محض دسترسی بانک‌ها به سامانه مربوط به اطلاعات مشاغل، تقاضاها ظرف یک هفته بررسی خواهند شد.

او می‌نویسد بیانیه رسمی “چارچوب هدف‌گذاری تورم” روز سه‌شنبه ششم خرداد منتشر می‌شود.

مسدود کردن دارایی بسپرده گذاران برای کسری بودجه

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، به دولت پیشنهاد کرده است که برای مهار تورم و رفع کسری بودجه برای مدتی دارایی های سپرده گذاران و بانک ها را که از آنها تحت عنوان “دارایی ها مازاد” یاد کرده به عنوان “ودیعه” در نزد دولت مسدود و صرف طرح های عمرانی از جمله توسعۀ بزرگراه تهران-شمال کند.

به گزارش رادیو فرانسه، غلامرضا مصباحی مقدم که این سخنان را در گفتگو با خبرگزاری “تسنیم” ایراد کرده، افزوده است : “متأسفانه رشد افسارگسیخته و ویرانگر نقدینگی باعث برهم خوردن بازارهای طلا، ارز، خودرو و مسکن شده” در حالی که “نرخ رشد نقدینگی باید متناسب با نرخ رشد تولید در کشور باشد.”

به گمان مصباحی مقدم مسدود شدن “دارایی های مازاد” بانک ها که در اصل چیزی جز دارایی سپرده گذاران نیست “می تواند سرعت گردش نقدینگی را کاهش داده و تورم را کنترل کند.” او سپس افزوده است که این منابع “باید مستقیماً در پروژه های عمرانی سرمایه گذاری و تزریق شود” که دولت به دلیل کسری بودجه هنگفت خود قادر به تأمین آنها نیست.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دهم در ادامه از دولت خواسته است که با ارسال یک متمم به مجلس یازدهم خواستار “مجوز ٣٠ تا ۴٠ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی جدید” شود، هر چند دولت تاکنون مجوز انتشار ٢۴٠ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی جهت رفع کسری بودجه در سال جدید را دریافت کرده است. با توصیه جدید مصباحی مقدم می توان پی برد که کسری بودجۀ سال جاری دست کم به ٨٠ درصد بالغ می شود و چنانکه مسعود نیلی، مشاور سابق حسن روحانی، پیش بینی کرده بود در نبود درآمدهای نفتی و مالیاتی دولت حالا آخرین راه حل خود برای رفع کسری بودجه و تأمین هزینه های خود یعنی برداشت از منابع بانک ها و سپرده‌گذاران را به اجرا گذاشته است.

همزمان با اظهارات مصباحی مقدم، ناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، امروز دوشنبه پنجم خرداد ماه خبر داد که “کسری بودجۀ سال ١٣٩٩ در کنار عرضۀ سهام شرکت های دولتی و اموال مازاد دولت از طریق انتشار اوراق بدهی دولت تأمین خواهد شد” و به موازات این اقدام بانک های وابسته به نیروهای مسلح کشور که از قرار خریداران اصلی اموال عمومی تحت عنوان “سهام عدالت” هستند در ده روز آینده در یکدیگر ادغام خواهند شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا