گوناگون

«غیزانیه» در جست‌وجوی آب

شنبه گذشته مصادف با سوم خرداد ماه در سالروز آزاد شدن خرمشهر، از خوزستان صدای شلیک گلوله به گوش رسید‌. فرماندهی انتظامی خوزستان گفته است که نیروی انتظامی برای متفرق کردن کسانی که در اعتراض به تامین نشدن آب شرب، اقدام به بستن جاده اهواز- رامهرمز- امیدیه کرده بودند، مجبور شده است به سمت آنها گلوله پلاستیکی شلیک کند‌. انتشار عکس‌هایی از مجروح شدن یک نوجوان در حادثه یاد شده در بخش «غیزانیه» شهرستان اهواز، موجی از واکنش‌‌ها را با خود به همراه داشته است‌. نوجوانی که گویی حالا تمام سهم او از نفت و گاز خوزستان، شده چند گلوله پلاستیکی و البته یک بی‌آبی ممتد برای ادامه زندگی، اهالی این بخش بعد از مدت‌ها تحمل بی‌آبی و عدم آب‌رسانی به محل زندگی‌شان تصمیم گرفتند اعتراض کنند تا شاید صدایی از آنها شنیده شود، حالا همه می‌دانند که «غیزانیه» آب ندارد، حتی آنهایی که نمی‌دانستند این منطقه در کجای کشور واقع شده است‌….

بی‌آبی و مسئله آب رسانی به غیزانیه مشکل یک روز یا دو روز نیست‌. این منطقه از شهرستان اهواز در استان خوزستان مدت‌ها است که با مشکل بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کند و البته در تمام این مدت اهالی منطقه تلاش کرده‌اند صبورانه منتظر اقدام مسئولان محلی یا حتی مسئولان کشوری برای رفع مسئله آب‌رسانی به منطقه زندگی‌شان باشند‌. شغل بیشتر ساکنان غیزانیه کشاورزی و دامپرور است که به دلیل کمبود آب حالا زندگی و شغل و معیشت آنها با مشکل جدی روبه‌رو شده است‌. شاید اگر بعد از بازدید استاندار خوزستان در زمستان ۹۵ به منظور بررسی وضعیت شرب روستاهای بخش غیزانیه مسئله کمی جدی‌تر گرفته می‌شد و اولویت استان بر اساس اولویت نیاز مردم انتخاب می‌شد امروز شاهد چنین برخوردهای تندی با اهالی این بخش از اهواز نبودیم‌. سرهنگ محسن دالوند، فرمانده انتظامی کلانشهر اهواز ضمن تاکید بر اینکه «بی‌توجهی مسئولان به مردم بخش غیزانیه در خصوص تامین آب شرب باعث تجمع غیر قانونی اهالی این بخش شد‌.» به ایرنا گفته است که «اعتراض مردم به تامین نشدن آب شرب‌شان یک مطالبه قانونی است اما بایستی در مجرای قانونی انجام شود‌.»
سرهنگ دالوند، ضمن اشاره به مصدوم شدن ۲ مامور پلیس در درگیری پیش آمده در شنبه گذشته عنوان کرده که «پلیس با استفاده از سلاح ساچمه‌ای پلاستیکی ضد شورش دو نفر از تجمع کنندگان را مجروح و بازداشت کرد‌. »
اما سوالی که اینجا باقی می‌ماند این است که چرا نیروی انتظامی در برابر اعتراض مردم غیزانیه از خود تحمل بیشتری نشان نداده و بلافاصله اقدام به تیراندازی حتی به قول رئیس پلیس اهواز با گلوله ساچمه‌ای پلاستیکی کرده است‌. در برابر مردمی که با تحمل روزهای بسیار سخت جنگ، امروز هم همچنان باید شاهد سختی‌های بسیاری باشند، نباید بی‌تحمل بود و بلافاصله از سلاح استفاده کرد‌. منطقه‌ای که با وجود منابع عظیم نفتی و گازی همچنان گرفتار تامین آب شرب است، سوال‌های زیادی را در خصوص کیفیت مدیریت در آن شهر به جای می‌گذارد‌. چیزی که محسن رضایی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در حساب توئیتری خود به آن واکنش نشان داده است، رضایی در توئیتی نوشته که «بیش از پانصد هزار بشکه تولید نفت روزانه منطقه شهیدپرور ‎غیزانیه است، ولی اهالی آن منطقه آب شرب ندارند‌. این صحنه‌ها از قبیل: مسجدسلیمان و برخی مناطق پیرامون عسلویه و‌… دستپخت افکار آمریکایی در اداره اقتصاد کشور است‌.»
از طرفی، طولانی شدن رسیدگی به مشکلات و خواسته‌های مردم غیزانیه برای تامین آب شرب سبب شده آنها دیگر تحمل صبوری بیشتر نداشته باشند و اقدام به بستن جاده کنند؛ به تعبیر سعدی «هر که دست از جان بشوید/ هرچه در دل دارد بگوید»‌. در این میان هرچند که اقدام آنها غیر قانونی بود، اما این بار نوبت به صبوری مسئولان استان بود تا جواب بی‌برنامه بودن خودشان برای به پایان رساندن پروژه آب‌رسانی به روستاهای بخش غیزانیه را به کمک پلیس ضد شورش به اهالی این بخش ندهند، پروژه آب‌رسانی‌ای که در سال ۸۶ شروع شد، بعد از گذشت ۱۳ سال، هنوز مراحل تکمیلی آن به پایان نرسیده است‌.
روز گذشته شرکت آب و فاضلاب خوزستان در همین خصوص با انتشار بیانیه‌ای ضمن عذرخواهی از حوادث پیش‌آمده عنوان کرده که پروژه آب‌رسانی به روستای مسیر اهواز، ماهشهر و رامهرمز در سال ۸۶ به بهره‌برداری رسید، اما کفاف آبرسانی به مناطق غیزانیه را نداشت، طرح‌های تکمیلی پروژه هم به دلیل عدم تامین اعتبارات لازم، عدم وجود مواد اولیه تولید لوله و معارضین شامل کشاورزان و سازمان‌‌های دولتی دیگر بارها متوقف شد‌. در ادامه این اطلاعیه آمده است: با این حال از سال ۹۸ اجرای این پروژه پس از وقفه طولانی مجدد آغاز شد و هم اکنون در مراحل پایانی احداث فاز اول قرار دارد و به زودی به بهره برداری خواهد رسید و مشکل اساسی تامین آب شرب منطقه را رفع خواهد کرد‌.
حالا با حادثه‌ای که روز شنبه گذشته رخ داد، مدیران محلی از پایان روند پروژه آب‌رسانی به غیزانیه حداکثر تا یک ماه دیگر خبر می‌دهند‌. آن طور که رسول ساکی، بخشدار بخش غیزانیه گفته «شرکت آب و فاضلاب خوزستان قول داده است که پروژه انتقال آب از شیبان به غیزانیه که شامل ۲۵ کیلومتر لوله‌کشی با اعتباری بالغ بر ۴۳۰ میلیارد ریال است تا یک ماه آینده به بهره‌برداری برسد و مشکل تامین آب این روستاها برطرف شود‌.»
در همین رابطه به نقل از خبرگزاری فارس، عادل حرباوی قائم مقام آبفای خوزستان روز گذشته در دیدار از منطقه غیزانیه و بررسی پروژه آب‌رسانی به این بخش عنوان کرد که «مراحل نهایی پروژه ظرف روزهای آینده به اتمام خواهد رسید و پس از اتمام این خط و آزمایش خطوط لوله سپس ورود به مدار این کانال، حداکثر ظرف دو الی سه هفته آینده این خط وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد‌.»
اما باید پرسید چگونه می‌شود کاری که در طی سال‌ها انجام نشده، با گذشت یک ماه بتواند انجام شود؟ یا شاید این وعده هم مانند وعده‌های گذشته «وعده سر خرمن» باشد‌. حدود یک سال قبل، عادل حرباوی، زمانی که سرپرست آب و فاضلاب روستایی خوزستان بود، از آغاز عملیات حفاری و کارگزاری خط انتقال لوله آبرسانی به روستاهای بخش غیزانیه بعد از مدت‌ها وقفه خبرداد. حرباوی در تاریخ ۱۵مرداد سال ۹۸ به ایسنا گفته بود که «با توجه به اینکه سال‌ها از حل مشکل آب روستاهای غیزانیه گذشته اما به زودی و با بهره‌برداری از این پروژه، ساکنان روستاهای غیزانیه دیگر مشکلی در تامین آب مورد نیاز خود نخواهند داشت‌.»
همچنین وی در دی ماه سال گذشته با گذشت ۵ماه از اعلام شروع عملیات برای تامین آب غیزانیه، با ذکر امضا توافقنامه میان شرکت آب و شرکت نفت عنوان کرد که«بر اساس تفاهم‌نامه جدید که روز گذشته منعقد شد، ۱۸کیلومتر باقیمانده این عملیات با تامین هزینه توسط شرکت نفت به سرعت انجام خواهد شد‌.»
این در حالی است که آن طور که حمزه مقدم، عضو شورای روستای عوده از توابع بخش غیزانیه به فارس گفته است پروژه انتقال آب به این مناطق در حالی بعد از گذشت سال‌ها به تازگی قرارداد آن امضا شده و با گذشت حدود یک سال از شروع آن همچنان به نتیجه نرسیده است که بنا بوده در ظرف دو ماه تحویل داده شود‌.
حال باید دید در هفته‌های آینده، مسئله آب‌رسانی به مناطق خوزستان مانند غیزانیه چگونه پیش خواهد رفت، آیا مانند ریزگردهای خوزستان، یا مانند حل مشکلات خرمشهر که بعد از سال‌های عبور از جنگ همچنان باقی مانده است، آن هم به فراموشی سپرده خواهد شد؟

همدلی

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا