اخبار

تشدید درگیری‌ها

به گزارش رسانه های حکومتی، مراسم افتتاحیه مجلس یازدهم شورای اسلامی ساعت ۸ صبح فردا چهارشنبه ۷خرداد ماه ۹۹ با حضور رؤسای قوا برگزار می‌شود. در این مراسم پیام خامنه ای توسط حجت‌الاسلام محمد گلپایگانی قرائت خواهد شد. بازتاب یافتن بحران عمیق اجتماعی، اقتصادی، و سیاسی‌ای که دامن‌گیر رژیم است در رسانه‌ها، بدون تردید نتیجۀ مستقیم عملکرد رژیم و به‌تبع آن نارضایتی گسترده در بطن جامعه است. …
ادامه حکومت جمهوری اسلامی و دولت‌هایش نتیجه ای جز هرج‌ومرج اقتصادی، تشدید فقر و بیکاری و دربدری چیزی دیگر به مردم زحمتکش نداشته نخواهد داشت. در چنین شرایطی، پرده دوم اختلافات اصول‌گریان در میدان بی‌رقیب انتخابات، این بار بر سر کرسی ریاست مجلس شورای اسلامی سر باز کرده است. محمود واعظی، رئیس دفترحسن روحانی که برخی از او به عنوان مرد پشت پرده دولت یاد می‌کنند، تلویحاً اعلام کرد دولت در انتخاب رئیس مجلس دخالت نمی‌کند اما در مقابل انتظار دارد که مجلس هم در کار دولت دخالت نکند.

این در حالی است که درگیریهای باندی در آستانه آغاز مجلس یازدهم تشدید شده است.

برخی روزنامه های داخلی نوشتند: شماری از ناظران سیاسی پیش‌بینی کرده‌اند کشمکش‌ها بین دو قوه مقننه و مجریه در آخرین سال دولت فعلی افزایش یابد.

عبدالحسین روح‌الامینی گفته: مجلس یازدهم در صورتی همراه دولت خواهد بود که دولت هم در بسیاری از مسائل وضعیت خود را اصلاح کند.

خامنه‌ای اخیرا طی اظهاراتی با ابراز ناامیدی دل به یک دولت جوان حزب‌اللهی بست و گفت: من البته هم‌چنان که سال گذشته هم تأکید کردم و مکرّر هم گفته‌ام- به دولت جوان و حزب‌اللهی معتقدم و به آن امیدوارم.

در همین حال حبیب‌الله دهمرده نماینده مجلس ولایی گفت: وقتی اصول‌گرایان بر سر کرسی‌های مجلس دعوا دارند، می‌خواهید مسائل مملکت را حل کنند؟.

در مورد وضعیت بهم ریخته نظام و اوضاع کشور هم بیژن زنگنه وزیر نفت گفت: اکنون زمان درگیری و پرداختن به مسائل حاشیه‌ای نیست. شرایطی که اکنون کشور در آن به‌سر می برد بسیار دشوارتر از دوران هشت ساله جنگ تحمیلی است؛ با این تفاوت که کشته و زخمی خیلی ملموس و قابل‌ملاحظه‌ای ندارد.

ائتلاف‌های پشت پرده چهار جریان

یکم خرداد، پنج کاندیدا برای ریاست مجلس یازدهم اعلام آمادگی کرده بودند: قالیباف، میرسلیم، نیکزاد، حاجی بابایی و حسینی. مدتی نگذشت که از بین سه وزیر دولت نهم احمدی‌نژاد، دو نفر یعنی نیکزاد و حسینی به نفع نفر سوم یعنی حاجی‌بابایی انصراف دادند. نتیجه این شد که قالیباف و میرسلیم به عنوان نامزد اصول‌گرایان سنتی و حاجی بابایی به عنوان نامزد احمدی‌‌نژادی‌ها باقی ماندند.

اکثر کرسی‌های مجلس یازدهم در اختیار اصول‌گرایان است اما آن‌ها که قبل از انتخابات نتوانستند به وحدت برسند، اکنون اختلافاتشان بر سر تصاحب کرسی‌ ریاست مجلس مجدداً سر باز کرده است. جلساتی در قم، پشت درهای بسته برگزار شد که حامیان قالیباف آن را «ضد قالیباف» خواندند. دست‌کم چهار بلوک اصلی اصول‌گرایان سنتی، اصول‌گرایان نوظهور، جبهه پایداری و احمدی‌نژادی‌ها (دولت نهمی‌ها) بر سرغنایم با هم دعوا دارند. گفته می‌شود جبهه پایداری‌ و دولت نهمی‌ها هرگز به حمایت از قالیباف رضایت نمی‌دهند. با این‌حال، سرنوشت ریاست مجلس را احتمالا نحوه معامله گروه‌ها در دقیقه ۹۰ مشخص خواهد کرد. نکته اینجاست که این معامله‌ها، نه در صحن علنی مجلس بلکه پیش از آغاز به کار مجلس یازدهم، پشت درهای بسته انجام می‌شود. اینکه دولت چه نقشی در این معامله دارد روشن نیست.  محمود واعظی در ادامه مصاحبه با ایسنا گفت:

 «ادعاهای بی‌اساس و غیرواقعی در خصوص ایفای نقش دولت در معادلات داخلی قوه مقننه را جفا به هر دو قوه می‌دانیم. حاصل انتخاب نمایندگان محترم هر چه باشد، مثل گذشته در چارچوب قانون با حسن نیت با نهاد قانون‌گذاری برای حل مسائل کشور و تمشیت امور همکاری خواهیم کرد.»

کلمات حساب‌شده و سنجیده‌ای که جای هیچ‌گونه تردیدی باقی نمی‌گذارد. روحانی صحنه‌ای را که واعظی به این ترتیب چیده بود با حضور خود کامل کرد. رئیس جمهوری بیش و کم هم‌زمان با واعظی در توییتر نوشت:

«با عبور مجلس از سن ۴۰ سالگی و آغاز دهه پنجم فعالیت آن، مردم چشم امید به همکاری یک‌ساله دولت دوازدهم و مجلس یازدهم دوخته‌اند. دولت از هم‌اکنون دست دوستی خود را به سمت مجلس جدید دراز می‌کند.»

یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی چهارشنبه ۷ خرداد رسماً کار خود را آغاز می‌کند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا