اخبار

اقدام تحریک آمیز تازه سپاه

به گزارش رسانه های حکومتی، بیش از یکصد قایق تندرو هجومی امروز با حضور فرمانده کل سپاه پاسداران به نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس الحاق شد….

به گزارش خبرگزاری موج هرمزگان، این شناورهایی تندرو از نوع هجومی-رزمی عاشورا، ذوالفقار و حیدر هستند که ۹۲ نانت سرعت دارند؛ قابلیت رادار گریزی، آبخوری پائین، نصب سلاح های با دقت بالا و موشک انداز از دیگر ویژگی های این شناورها است

بنا براین گزارش، شناور حاج قاسم با ۶۵ متر طول و امکان نشست بالگرد و قایق پرنده نظیر۱۵ غواص بر از دیگر شناورهای الحاقی به نیروی دریایی سپاه پاسداران هستند.

در این مراسم فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: دشمن نمی تواند قدرت ما را ببیند و اگر روزی نگاه بد به این سرزمین داشته باشد، آن زمان قدرت ما اشکار می شود و از آسمان آتش می بارد.

آمریکا در خلیج فارس مانور نظامی برگزار کرد

بر اساس اعلام پنتاگون، ایالات متحده اخیرا مانورهایی در آبهای خلیج فارس برگزار نموده است.

به گزارش تسنیم، بر اساس اعلام وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون رزمایش‌هایی در روزهای ۱۹ و۲۱ ماه می در آب‌های خلیج فارس برگزار کرده است.

وزارت دفاع آمریکا با اعلام این خبر، هدف از این رزمایش‌ها را بالا بردن توان دفاعی جهت محافظت از امنیت دریایی و امنیت دیگر شرکایش در خلیج فارس در مقابل تهدیدات احتمالی عنوان کرد.

همچنین بر اساس اعلام پنتاگون، در این رزمایش‌ها از گلوله‌های واقعی و ضربات سریع و با دقت بر ضد اهدافی که تهدیدی علیه کشتی‌ها محسوب می‌شود، استفاده شده است.

این در حالیست که نیروی دریایی آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که شناور‌های نظامی در خلیج فارس در صورت نزدیک شدن بیش از ۱۰۰ متر به کشتی‌های جنگی این کشور، تهدید به شمار می‌آیند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه نیروی دریایی آمریکا آمده است: شناور‌های نظامی در خلیج فارس در صورتی که بیش از ۱۰۰ متر به کشتی‌های جنگی آمریکایی نزدیک شوند، «به عنوان هشدار شناسایی شده و هدف اقدامات دفاعی قانونی قرار می‌گیرند.

در رویداد پیش آمده در خلیج فارس در ماه گذشته، ارتش آمریکا اعلام کرده بود که قایق‌های سپاه پاسداران برای ناو‌های آمریکایی مزاحمت ایجاد کرده بودند.

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به این خبر گفته بود: دستور شلیک به قایق‌های تندرو در صورت نزدیک شدن به کشتی‌های جنگی آمریکایی را صادر کرده است.

فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین در بیانیه بامداد چهارشنبه اعلام کرد که هشدار صادر شده، برای ارتقای امنیت، به حداقل رساندن ابهام و کاهش خطر محاسبه اشتباه منتشر شده است.

رژیمی که از بحرانی به بحران دیگر در می‌غلطد

برخی رسانه های خارجی با یادآوری رویدادهای اخیر ایران نوشتند: جمهوری اسلامی شتابان از بحرانی به بحران دیگر در می‌غلطد.

روزنامه فرانسوی لوموند، حادثه اخیر در نزدیکی بندر جاسک را یک شکست خرد کننده برای رژیم ایران دانست و نوشت: هدف گرفتن ناوچه “کنارک” از سوی یک ناو دیگر نیروی دریایی جمهوری اسلامی که به کشته و مجروح شدن دهها نفر منجر شد، در شرایطی روی می‌دهد که تهران طی ماههای اخیر مرتب تقویت توان تولید تجهیزات نظامی خود را به نمایش می‌گذاشته است.

این روزنامه نوشت: رفتار مقامات رژیم ایران پس از سقوط هواپیمای اوکرائینی که مسافران آن اکثرا ایرانی یا ایرانی تبار بودند، به ‌شدت به اعتبار این رژیم صدمه زد. پاسداران ابتدا حقیقت را لاپوشانی کردند، اما بعد ناگزیر به اعتراف شدند. چند هفته بعد، ابعاد اپیدمی کرونا در کشور به نوبه خود از مردم پنهان نگاه داشته شد، در حالی‌که ایران خیلی سریع به کانون اصلی شیوع ویروس در منطقه مبدل می‌گشت.

لوموند نوشت: رژیم ایران که شتابان از بحرانی به بحران دیگر در می‌غلطد، هم‌چنان هدف سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ قرار دارد که تحریم‌های یکجانبه آن اقتصاد کشور را در تنگنای سخت قرار داده است.

سپاه از «۱۱۲ فروند شناور موشک انداز» رونمایی کرد

در حالی‌که نیروی دریایی آمریکا هشدار داده در خلیج فارس همه کشتی‌ها از ناوهای جنگی آمریکا فاصله بگیرند، مسئولان نظامی جمهوری اسلامی از «۱۱۲ فروند شناور موشک‌انداز» سپاه پاسداران که قرار است به ناوگان آن در خلیج فارس ملحق شوند، رونمایی کردند.

صبح پنج‌شنبه ۸ خرداد در بندرعباس مراسم الحاق «۱۱۲ فروند شناور موشک‌انداز» به ناوگان سپاه پاسداران در خلیج فارس، با شرکت امیر حاتمی وزیر دفاع، حسین سلامی فرمانده‌کل سپاه، علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه و چند نفر از مقام‌های محلی برگزار شد.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم، این شناورها نسل جدید شناورهای هجومی ذوالفقار، میعاد، حیدر و.. هستند و قابلیت تهاجمی نیروهای سپاه پاسداران در خلیج فارس را بیشتر می‌کنند.

حسین سلامی فرمانده‌ کل سپاه در این مراسم گفت: «پیشروی ذات کار ماست، دفاع منطق ما در جنگ است اما دفاع به مفهوم انفعال در برابر دشمن نیست، عملیات و تاکتیک ما تهاجمی است و این را در میدان نشان دادیم.»

سلامی تأکید کرد که بخش «مهم و خطرناک» از قدرت نظامی دریایی جمهوری اسلامی ناشناخته است.

علیرضا تنگسیری نیز گفت «شناورهای میعاد در کارخانجات سپاه و ذوالفقار در کارخانجات وزارت دفاع ساخته شده است».

تنگسیری با بیان این‌که سپاه پاسداران «۲۴۸ ناوگروه بسیج دریایی با ۲۳ هزار شناور» دارد، افزود: «امروز اعلام می‌کنیم هر جا آمریکایی‌ها هستند ما هم بغل گوششان هستیم و در آینده نزدیک بیشتر هم احساسمان خواهند کرد.»

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اوایل اردیبهشت / آوریل سال جاری به نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در خلیج فارس در مقابله با قایق‌های تندرو سپاه پاسداران دستور تیر داد. در آن زمان ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در بحرین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده بود که قایق‌های سپاه پاسداران «با سرعت و به قصد ایجاد مزاحمت» به کشتی‌های جنگی آمریکا در خلیج فارس نزدیک شده‌اند. در پی آن نیروی دریایی آمریکا به همه کشتی‌هایی که در خلیج‌فارس و دریای عمان تردد دارند هشدار داد از ناوهای جنگی آمریکا ۱۰۰ متر فاصله بگیرند، در غیر این صورت «به‌عنوان تهدیدی که ممکن است اقدام دفاعی قانونی در پی داشته باشد»، مواجه می‌شوند.

حسین سلامی هم در واکنش به دستور رئیس جمهوری آمریکا گفته بود چنانچه کشتی‌های آمریکایی به شناورهای سپاه بیش از حد نزدیک شوند، هدف قرار می‌گیرند.

تنگسیری همچنین از اقدامات نیروی دریایی سپاه برای طراحی و ساخت یک شناور تهاجمی با قابلیت نشستن بالگرد بر روی آن و به نام قاسم سلیمانی خبر داد. فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: «شناورهای حاج قاسم سلیمانی قابلیت‌های بسیاری خواهد داشت که از جمله آن به طول ۶۵ متری و قابلیت نشست و برخواست بالگرد بر روی آن می‌توان اشاره کرد، موشک هوایی و سطحی این شناورها نیز طراحی شده است و به زودی در سه کارخانه در نقاط مختلف ساخته خواهد شد.»

او همچنین از طراحی یک شناور با نام ابومهدی المهندس خبر داد و گفت این دو شناور به زودی به ناوگان نیروی دریایی سپاه اضافه خواهند شد.

قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس، نایب‌رئیس حشد الشعبی عراق ۱۳ دی‌ماه سال گذشته (۳ ژانویه سال جاری میلادی) با حمله ارتش آمریکا به نزدیکی فرودگاه بغداد کشته شدند. ترامپ دستور حمله به کاروان آن‌ها را صادر کرده بود.

امیر حاتمی، وزیر دفاع  نیز در مراسم بندرعباس وجود تنگه هرمز در منطقه خلیج فارس را شاهراهی حیاتی برای جمهوری اسلامی دانست و گفت: «هر چند حفظ امنیت این تنگه بر عهده ایران است اما تلاش برای ناامن‌سازی آن از سوی گروهی از دولت‌های فرامنطقه‌ای دهه‌هاست که ادامه دارد. مسئله نا امن سازی خلیج فارس و تنگه هرمز برای بهانه‌سازی به‌منظور تسلط بیشتر آمریکا به صورت پیوسته دنبال می‌شود.»

با خروج آمریکا از برجام و بعد از حمله به نفتکش‌ها در بندر الفجیره، ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا برای تأمین امنیت ناوبری در خلیج فارس  و دریای عمان ائتلاف‌های نظامی تشکیل داده‌اند و عملاً دسترسی ایران به تنگه هرمز را محدود کرده‌اند.

مقام‌های جمهوری اسلامی در حالی از «دستاوردهای نظامی» خود سخن می‌گویند که به‌تازگی در روز ۲۱ اردیبهشت شلیک اشتباه موشک کروز، سبب کشته شدن ۱۹ تن از افسران، درجه‌داران و سربازان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد.

ارتش «نقص فنی موشک یا جنگ الکترونیک» را دو عامل احتمالی اصابت موشک به ناوچه کنارک عنوان کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا