اخبار

مسابقه مرگ در خلیج فارس

یک سناتور آمریکایی خبر داد دونالد ترامپ قصد دارد سلاح های تازه ای به عربستان سعودی بفروشد. این سلاح ها از جمله شامل هزاران بمب نقطه زدن خواهد بود که در جنگ یمن مورد استفاده ی وسیع عربستان قرار گرفت. در ایران سپاه پاسداران بیش از صد شناور رزمی را به ناوگان دریایی خود اضافه کرده است…

به گفته سناتور باب منندز، این طرح به فروش هزاران بمب هدایت‌شونده با هدف گیری دقیق اختصاص دارد.» سناتور منندز در ادامه تاکید می‌کند که طرف دیگر معامله مدوست رئیس جمهوری یعنی شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی است.»

به گزارش یورو نیوز، باب منندز، سناتور بانفوذ آمریکا با انتشار گزارشی در تارنمای شبکۀ تلویزیونی “سی ان ان” خبر داد رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد مجدداً سلاح های تازه ای به عربستان سعودی بفروشد.

در این مقاله عضو کمیسیون امور خارجی سنای آمریکا نوشته است که کاخ سفید در تلاش است مجدداً هزاران بمب نقطه زن در اختیار “محمد بن سلمان، دوست رئیس جمهوری آمریکا، بگذارد.” باب ممندز افزوده است که “جزئیات این قرارداد هنوز اعلام نشده در حالی که عربستان می گوید که خواستار پایان دادن به جنگ خشن و شکست خوردۀ خود در یمن است.”

باب منندز یادآور شده است پیش از این کنگرۀ آمریکا پس از قتل روزنامه نگار منتقد سعودی، جمال قاشقچی، مانع از فروش هشت میلیارد دلار اسلحه به عربستان و امارات متحد عربی شده بود. در آن زمان سرویس های اطلاعاتی آمریکا اعلام کرده بودند جمال قاشقچی به دستور ولیعهد عربستان، محمدبن سلمان، در کنسولگری دولت ریاض در استانبول به قتل رسیده است. سناتور آمریکایی در مقالۀ خود از ولیعهد عربستان به عنوان “مستبد سعودی” یاد کرده که “می پندارد می تواند منتقدانش را به قتل برساند بی آنکه با عواقب کار خود روبرو شود.”

باب منندز گفته است: در آن زمان در مقابل مخالفت کنگره، مایک پمپئو با استناد به “فوریتی مبهم” فروش اسلحه به عربستان را میّسر ساخت. باب منندز بار دیگر از کنگره آمریکا خواسته است مانع از فروش اسلحه به عربستان شود. او گفته است : “امروز نیز دلیل موجه ای برای فروش بمب به عربستان وجود ندارد. به همین خاطر شدیداً بهت زده ام که وزارت امور خارجۀ آمریکا همچنان از توضیح ضرورت فروش هزاران بمب جدید به عربستان خودداری می کند در حالی که هزاران بمب دیگر با استناد به “فوریت” سال گذشته همچنان به ریاض ارسال می شود.”

دونالد ترامپ اخیراً به درخواست مایک پمپئو بازرس عمومی وزارت امور خارجۀ آمریکا، استیو لینیک، را که در خصوص همین “فوریت” تحقیق می کرد، برکنار نمود.

تحویل بیش از یکصد شناور رزمی جدید به نیروی دریایی سپاه

در همین حال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بیش از یکصد شناور رزمی جدید تحویل گرفته است. حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران در مراسم تحویل این شناورها گفته است: «ما صاحب اراده‌ایم و پیش می‌رویم و پیشروی ما عین دفاعی بودن و منطق و عمل ماست. دفاع به معنای انفعال نیست، چرا که دفاع ما راهبردی، اما تاکتیک ما تهاجمی است.»

سلامی مدعی شد قدرت دفاعی ایران «اجزای پیدا و پنهان فراوانی» دارد و بخش «مهم و خطرناک قدرت ما پنهان است».

به گزارش خبرگزاری مهر شناورهای جدیدی که به نیروی دریایی سپاه اضافه شده‌اند در کلاس‌های متنوع اعم از عاشورا، طارق و ذوالفقار بوده و با قدرت آفندی (تهاجمی) بالا تأثیر بسزایی در ارتقای توان رزمی نیروی دریایی سپاه در منطقه خلیج فارس و تنگه خواهند داشت.

رویارویی شناورهای نظامی و قایق های تندرو در خلیج فارس تا کنون چندین بار موجب تنش های خطرناکی میان جمهوری اسلامی و آمریکا شده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌ جمهوری آمریکا، دستور داده ‌است، اگر قایق‌های سپاه پاسداران برای کشتی‌های ایالات متحده ایجاد مزاحمت کردند، آنها را هدف قرار داده و منهدم کنند.

فرمانده کل سپاه پاسداران در پاسخ به این تهدید اعلام کرده است: به آمریکایی‌ها اعلام می‌کنیم که در دفاع از امنیت ملی، مرزهای آبی، منافع دریایی و امنیت کشتیرانی و نیروهایمان در دریا کاملاً مصمم و جدی هستیم و هر اقدامی با پاسخ قاطع، موثر و سریع ما مواجه خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا