دیدگاه‌ها

هشدار در مورد جنگ سرد جدید

برگردان: واحد مشیر: به گفته وزیر امور خارجه چین وانگ یی، لیست “نظریه های دروغ و توطئه” در ایالات متحده علیه چین طولانی تر می شود. متاسفانه رفتار اتحادیه اروپا تفاوت چندانی با آمریکا ندارد.

کنگره ملی خلق چین جمعه گذشته کنفرانس سالانه خود را در پکن آغاز کرد که به دلیل شیوع Covid 19 به مدت یازده هفته به تعویق افتاد و به هشت روز کاهش یافت. با این حال ، تعداد نمایندگان کاهش نیافته است – همه تقریباً ۲۹۰۰ نماینده حاضر از قبل آزمایش شده بودند.
در گزارش فعالیت دولت در ابتدای جلسه سالانه شورای ملی نخست وزیر چین لی کیچیانگ در مورد عواقب اقتصادی این بیماری همه گیر صحبت کرد. او اعلام کرد که دولت در تلاش جهت اولویت ثبات اشتغال و تأمین معیشت مردمی که به عنوان ضعیف طبقه بندی شده بودند است. آزادسازی ساکنان روستایی از فقر ادامه دارد. نخست وزیر هدف خاصی از رشد اقتصادی را مشخص نکرد ویادآوری نمود که: “دلیل اصلی این امر این است که وضعیت اقتصاد و تجارت جهانی بسیار غیرقابل پیش بینی است.” لی کخیانگ افزود. برای تثبیت اقتصاد، دولت چین در نظر دارد تقاضای داخلی و “سرمایه گذاری های کارآمد”داخلی را افزایش دهد.
دو جلسه بر نشست سالانه کنگره ملی خلق حاکم بود: عواقب همه گیر و افزایش تقابل با آمریکا، لایحه علیه جدایی طلبی، براندازی، تروریسم و همچنین دخالت های خارجی در هنگ کنگ، باعث تحریک رسانه‌های آلمانی شد. این مطابق با “قانون اساسی” هنگ کنگ است، ولی بشدت مورد انتقاد سیاستمدارانی مانند مسئول قسمت چین در پارلمان اتحادیه اروپا، راینهارد باتیکوفر (از حزب سبزها) قرار گرفت… باتیکوفر ظاهراً مشکلی دارد که هنگ کنگ بخشی از جمهوری خلق چین است. حملات مداوم به حاکمیت چین و پشتیبانی خارجی از جدایی طلبان در هنگ کنگ نیز همان چیزی است که پکن را وادار به اقدام قانونی کرده است.
وزیر امور خارجه وانگ یی در سخنرانی خود از “جنگ سرد جدید” هشدار داد: ایالات متحده از هر فرصتی برای “حمله و تحقیر چین” استفاده می کند، این خطرناک بوده و صلح جهانی را در معرض خطر قرار می دهد. سخنگوی وزارت دفاع چین، وو کیان نیز به شدت از سیاست رویارویی آمریکا انتقاد کرد وخواستار پایان یافتن محموله های تسلیحاتی ایالات متحده به تایوان شد. اندکی پس از مراسم سوگند تسای اینگ ون رئیس جمهور تایوان در چهارشنبه هفته گذشته، دولت آمریکا اعلام نمود که می خواهد ۱۸ اژدرافکن سنگین را به تایوان تحویل دهد. تسای اینگ ون طرفدار جدائی تایوان از چین است و از ایالات متحده حمایت گسترده ای دریافت می کند.
به گفته وزیر امور خارجه چین وانگ یی، لیست “نظریه های دروغ و توطئه” در ایالات متحده علیه چین طولانی تر می شود. متاسفانه رفتار اتحادیه اروپا تفاوت چندانی با آمریکا ندارد. بحران کرونا نشان می‌دهد که باید به عنوان “شریک همه جانبه استراتژیک” عمل کنیم، اما چنین ادعاهایی علیه چین از اتحادیه اروپا وجود دارد، به عنوان مثال کمکی که جمهوری خلق چین در بحران کرونا ارائه داد، تنها برجستگی مشخصات بود.
به نظر می رسد که اتحادیه اروپا – به ویژه آلمان، تحت فشارشدید دولت آمریکا، رویارویی با جمهوری خلق چین را دنبال می کند. نمونه هواوی؛ گروه فناوری چینی پس از گسترش تحریم های ایالات متحده، مبارزه برای بقا را می بیند. هدف آمریکاه قطع دسترسی هواوی به فناوری نیمه هادی است. در نتیجه این حمله به شرکت چینی، صداهایی در برلین شنیده شد، ازجمله گزارش اطلاعات اخبار خدمات (مربوط به سیاست خارجی) آلمان که خواستار محرومیت هواوی از توسعه شبکه های ۵G آلمانی بودند، (#)
با توجه به سختی این روند، تحریکات مداوم، تحریم ها و حملات واشنگتن علیه جمهوری خلق چین، عبارت “جنگ سرد” که توسط وانگ یی به میان آورده شده است اغراق نیست. پیشنهادهای جدید قانونگذاری که هم اکنون در کنگره ملی خلق در پکن به تصویب رسیده است، نشان می‌دهند که جمهوری خلق دیگر مایل به ترک این حملات بی پاسخ نیست. همچنین در مناسبات کنونی بین چین و آمریکا، کرونا می تواند این شرایط بحرانی را آشکار تر کند. این امر باعث صلح و آرامش بیشتر جهان نخواهد شد.
برگرفته از هفته نامه Unsere Zeit، ارگان حزب کمونیست آلمان
برگردان: واحد مشیر
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
۵G ( “نسل پنجم از ارتباطات موبایل”) نام استانداردی برای اینترنت و تلفن همراه است که در سال ۲۰۱۹ محبوبیت زیادی کسب کرد. نوآوری های مهم ۵G تنها در صورت استفاده از فرکانس های بالاتر از ۶ گیگاهرتز پیش بینی می شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا