ورزشی

خبرهای ضد و نقیض درباره احتمال تعلیق فوتبال ایران

بر اساس برخی گزارش‌ها فیفا به اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران ۸۰ ایراد گرفته و تهدید به تعلیق فوتبال این کشور کرده است. فدراسیون ایران این دو مورد را شایعه خواند. فیفا برای اصلاح اساسنامه فرصت کمی به ایران داده است….

اساسنامه‌ای که فدراسیون فوتبال ایران برای فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) فرستاده، مورد قبول فیفا واقع نشده است. رسانه‌ها و دست‌اندرکاران فوتبال ایران در این باره موضعگیری‌های گوناگونی داشته‌اند.

بر اساس گزارش برخی رسانه‌ها، شمار انتقادهایی که به اساسنامه وارد شده ۸۰ مورد بوده و فیفا هشدار داده است که در صورت عدم تغییر اساسنامه، فوتبال ایران را تعلیق خواهد کرد.

فدراسیون فوتبال ایران در وبسایت خود این گزارش‌ها را شایعه خوانده و تاکید کرده است: «این گونه اخبار غیرمستند و غیراخلاق حرفه‌ای کمکی به روند قانونی اصلاح اساسنامه خصوصا در همکاری فیفا و فدراسیون فوتبال آسیا نخواهد کرد.»

امیرمهدی علوی، سخنگوی فدراسیون فوتبال ایران، در این باره گفته است که نمی‌تواند “عددی را تایید یا تکذیب” کند.

انتقاد به دور زدن مجمع

به گفته مقامات فدراسیون فوتبال ایران، اساسنامه بر اساس نظرها و پیشنهادهای مجمع فدراسیون تهیه و تنظیم شده، اما سعید آذری، عضو این مجمع، به خبرگزاری مهر گفته است که “قرار بود کمیته تدوین مقررات فدراسیون بعد از تهیه پیش نویس اساسنامه آن را به اعضای مجمع بدهد”، ولی این اتفاق نیافتده است.

او ضمن انتقاد از هیات رییسه فدراسیون، دورزدن مجمع را “بی‌احترامی” به اعضای آن خواند.

به گفته آذری، فوتبال ایران “به هم ریخته است و تمام باشگاه‌ها و مربیان و بازیکنان مقابل هم قرار گرفته‌اند.”

مهم‌ترین ایراد فیفا

بر اساس برخی گزارش‌ها، مهم‌ترین ایراد فیفا به فدراسیون فوتبال ایران، تاکید بر غیرمستقل بودن این فدراسیون است.

به گزارش خبرگزاری مهر، در نامه فیفا به بخش‌هایی از اساسنامه اشاره شده است که می‌توانند تبعیت فدراسیون فوتبال ایران از ماده‌های ۱۴ و ۱۹ بند یک اساسنامه فیفا را تحت‌الشعاع قرار دهند: «این دو ماده به طور خاص تصریح می‌کنند که کلیه انجمن‌های عضو باید امور خود را بطور مستقل و بدون نفوذ ناخواسته از طرف شخص ثالث اداره کنند.»

از نظر فیفا، فدراسیون فوتبال باید یک نهاد غیردولتی باشد، اما در “جمهوری اسلامی ارگان‌ها و مقامات گوناگون در امور فوتبال هم دخالت می‌کنند.”

علی کفاشیان، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال ایران، معتقد است که تغییر واژه در اسناسنامه دردی را دوا نمی‌کند، زیرا در فوتبال ایران “دخالت همیشه هست چه با عنوان مستقل غیردولتی چه با عمومی غیردولتی.”

“ورزش سه” هم نوشت: «در عین حال چند مورد دیگر از اساسنامه نیز مورد نقد فیفا قرار دارد که از جمله آنها می‌توان به نحوه انتخاب ارکان قضایی و همچنین حضور وزیر ورزش در مجمع فدراسیون فوتبال اشاره کرد که مورد تایید فیفا نیست.»

اقدامی آگاهانه؟

این وبسایت خبری به نقل از یک عضو فدراسیون فوتبال ایران نوشته است که فدراسیون با آگاهی از اینکه فیفا به موارد زیادی ایراد می‌گیرد تصمیم به تصویب اساسنامه گرفته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پیش‌نویس اساسنامه باید ابتدا به کنفدراسیون آسیا ارسال می‌شده “اما مسئولان فدراسیون ایران با این تصور که می‌توانند کنفدراسیون آسیا را دور بزنند، پیش‌نویس را مستقیماً برای فیفا ارسال کردند، غافل از اینکه فیفا برای اعلام نظر نهایی از کنفدراسیون آسیا استعلام لازم را می‌گیرد.”

در این گزارش آمده است که فدراسیون ایران تا جمعه آینده ۱۶ خرداد (پنجم ژوئن) فرصت دارد اساسنامه اصلاح‌شده را برای فیفا بفرستد، «در غیر این صورت احتمال تعلیق فدراسیون و تشکیل کمیته انتقالی وجود دارد.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا