جوانان

کشف بیش از ۳۰ هزار مدرک جعلی در میدان انقلاب

دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی از کشف بیش از ۳۰ هزار مدرک جعلی در سال ۹۸ در میدان انقلاب خبر داد و گفت: برخی مدیران سیاسی بدون حضور در کلاس ۱۴۰ واحد درس را در دو ترم پاس می‌کنند و مدرک دکترا و ارشد می‌گیرند.

شرق: فریدون جعفری ضمن بیان این مطلب در صفحه اینستاگرام خود، با انتقاد از مدرک‌گرایی در اعتبارسنجی مسئولان و نمایندگان مجلس اظهار کرد: این روزها در اعتبارسنجی نمایندگان جدید مجلس یکی از موضوعات چالشی مدرک مأخوذه دانشگاهی آنهاست، چنانچه برخی را از جلوس بر کرسی نمایندگان ملت محروم کرده است. در واقع وقتی حضور در جایگاهی سیاسی را منوط به داشتن کاغذی به نام مدرک می‌کنیم، بدون اینکه آزمون‌ها و ارزیابی‌های درستی از دانش مرتبط با آن مدرک را تقویت و به‌گزینی کنیم، نتیجه سوق سیاسیون به سمت مدرک‌گرایی با استفاده از نفوذ و قدرتشان خواهد شد.
وی در ادامه تصریح کرد: در واقع وقتی در دانشگاه‌ها به‌خصوص دانشگاه‌های غیردولتی و مؤسسات غیرانتفاعی نظارت و دقت کافی در نحوه و صدور مدرک دیده نمی‌شود، در نتیجه با پدیده‌ای با عنوان مدرک‌فروشی مواجه خواهیم شد.
دستیار ویژه وزیر علوم در امور حقوق شهروندی تأکید کرد: حتی در مواقعی که ظاهرا درست است، هیچ نظارت علمی بر کیفیت فعالیت‌های پژوهشی منتهی به اخذ مدرک صورت نمی‌گیرد و بازار پایان‌نامه فروشی‌ها، مقاله‌فروشی‌ها داغ و پرسود خواهد شد و دانشجویان حتی بدون یک جلسه حضور در کلاس با رانت، لابی و معامله نمره اخذ می‌کنند که در این شرایط، با نوع دیگری از مدرک بی‌اعتبار مواجه هستیم. وی تأکید کرد: فقط در یک جمع‌آوری سطحی ابزار و ادوات فروش پایان‌نامه و کتاب در میدان انقلاب از سوی وزارت علوم در سال ۹۸ منتشر شد، بیش از ۳۰ هزار نمونه غیرقانونی و جعلی کشف شد؛ یعنی ۳۰ هزار مدرکی که ظاهرا معتبر هستند، اما واقعا بی‌اعتبار و جعلی و شاید در میان آن ۳۰ هزار بتوان نام برخی از منتخبان فعلی را در صورت بررسی دقیق، درست و بی‌طرفانه و به دور از نفوذ دید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا