فرهنگی

اعتراض انجمن جهانی قلم به احکام صادره برای رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن

انجمن جهانی قلم از ۱۵۰ شعبه‌ خود در ۱۰۰ کشور جهان خواسته است که “برای لغو احکام زندان این سه نویسنده ی عضو کانون نویسندگان ایران” اقدام کنند و از مقامات ایران بخواهند “به سوء‌استفاده از نظام قضایی برای اذیت و آزار نویسندگان پایان دهند”….

کانون نویسندگان ایران با انتشار یک فراخوان اعلام کرد:

انجمن جهانی قلم با انتشار بیانیه خواهان لغو احکام زندان بکتاش آبتین، کیوان باژن و رضا خندان (مهابادی) شد. این انجمن همچنین با ارائه‌ی راهکارهایی از ۱۵۰ شعبه‌ی خود در ۱۰۰ کشور جهان خواسته است که «برای لغو احکام زندان این سه نویسنده» اقدام کنند. بیانیه‌ی پن به زبان انگلیسی است و گروه مترجمان کمیسیون انتشارات کانون نویسندگان ایران آن را به فارسی برگردانده است.در بخش «پیشینه‌ی پرونده» این بیانیه دو نکته نیاز به توضیح دارد. یکم: در باره‌ی آثار منتشر شده‌ی سه نویسنده نامبرده است که در بیانیه از بخشی از آنها با نام”جامعه‌شناسی”یاد شده است. احتمالا پژوهش‌های منتشر شده در زمینه‌ی فرهنگ عامه که بخشی از آثار یکی از این سه نویسنده است این تلقی را به‌وجود آورده. دوم: در باره‌ی حق داشتن وکیل و دفاع است. هیچ یک از سه نویسنده در دوران طولانی بازجویی و بازپرسی حق استفاده از وکیل نداشتند. دادگاه اول نیز وکلای آنها را به رسمیت نشناخت و به آنها اجازه‌ی دفاع نداد به همین سبب سه نویسنده در دادگاه اول از دفاع خودداری کردند. در مقابل، رییس دادگاه محمد مقیسه کفالت صدمیلیونی هر یک از آنها را به وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی افزایش داد و بازداشتشان کرد. چند روز بعد با تامین قرار وثیقه سه نویسنده از زندان آزاد شدند. در دادگاه دوم اما وکلا، ناصر زرافشان و راضیه زیدی، حضور داشتند و به دفاع پرداختند. دادگاه تجدیدنظر بدون حضور متهمان و وکلا برگزار شد.کیوان باژن به سه سال و شش ماه و بکتاش آبتین و رضا خندان هر یک به شش سال زندان محکوم و برای اجرای حکم به زندان فراخوانده شده‌اند.

 

متن ترجمه‌ شده‌ی بیانیه‌ی انجمن جهانی قلم (پن)

درخواست فوری انجمن بین‌المللی قلم برای لغو اجرای احکام زندانِ سه نویسنده‌ی ایرانی۲۱ مه ۲۰۲۰انجمن جهانی قلم (پن بین‌المللی)

بیشتر بخوانید:  انتشار رایگان فیلم برای مبارزه با سانسور و اعتراض

به شدت نگران احضار سه نویسنده‌ی ایرانی به زندان است. این نویسندگان عبارت‌اند از بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن، که در ماه مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۱۳۹۸) به سبب نوشته‌های انتقادی خود به زندان محکوم شده‌اند. انجمن بین‌المللی قلم بر این باور است که محکومیت این نویسندگان به زندان، نقض آشکار حق آزادی بیان است و از مقامات دولت ایران می خواهد این محکومیت را بی‌درنگ لغو کنند. نویسندگان نامبرده اکنون به قید قرار وثیقه آزادند. آنان در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۱۳۹۸) برای اجرای احکام حبس به زندان فراخوانده شدند، اما به علت شیوع ویروس کووید -۱۹ در ایران، که به ویژه در زندان‌ها حدت بیشتری دارد، ترجیح دادند خود را به زندان معرفی نکنند.سلیل تریپاتی (Salil Tripathi)، رئیس کمیته‌ی نویسندگان دربندِ انجمن بین‌المللی قلم، در این‌باره می‌گوید: «بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن هرگز نمی‌بایست محاکمه و محکوم می‌شدند و خاصه در شرایط کنونی که کووید ۱۹ در ایران شایع شده است به هیچ وجه نباید زندانی شوند. این نویسندگان صرفاً به دلیل نقد مستمر دولت‌های وقت در ایران تحت تعقیب و آزارقرارگرفته‌اند. شگفت آن که یکی از اتهام‌های این نویسندگان حضور بر سر مزار نویسندگان مخالف است. در زمان شیوع عالمگیر ویروسی که تأثیری جدی بر اوضاع ایران گذاشته است، اولویت دولت ایران باید حفظ سلامت عمومی باشد نه مرعوب ساختن و به زندان افکندن نویسندگان».لطفاً اقدام کنید و با عنایت به نکات زیر لغو احکام زندان نویسندگان نام برده را درخواست کنید:• از مقامات دولت ایران بخواهید که طبق ماده‌ی ۱۹ پیمان بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (ICCPR)، که دولت ایران به آن پیوسته است، احکام زندان بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی) و کیوان باژن را لغو کنند.• از مقامات دولت ایران بخواهید به سوءِ استفاده از نظام قضایی برای اذیت و آزار نویسندگان پایان دهند و تمام کسانی که صرفاً برای استفاده از حق آزادی عقیده و بیان به زندان افکنده شده‌اند را بی درنگ آزاد کنند.درخواست‌های خود را برای مقامات زیر در ایران بفرستید:

• رهبر جمهوری اسلامی، آیت اله سید علی خامنه اینشانی: ایران، تهران، انتهای خیابان شهید کشوردوست، دفتر رهبری جمهوری اسلامی ایرانhttp://www.leader.ir/langs/en/…:حساب توییتر @khamenei_ir(اکانت انگلیسی)@Khamenei_ar(اکانت عربی)@Khamenei_es(اکانت اسپانیایی).

• رئیس قوه‌ی قضائیه‌ی جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام ابراهیم رئیسینشانی: ایران، تهران، خیابان ولی عصر، بن بست عزیزی، شماره ۴، روابط عمومی قوه‌ی قضائیه جمهوری اسلامی ایران

•رئیس جمهوری اسلامی ایران، حسن روحانینشانی: ایران، تهران، میدان پاستور، خیابان پاستور، دفتر رئیس جمهوری اسلامی ایران ایمیل: media@rouhani.irhttp://rouhani.ir/register.phpتوییتر: @HassanRouhani (انگلیسی) and @Rouhani_ir (فارسی)

لطفاً رونوشتی از درخواست خود به سفارت ایران در کشورتان بفرستید. خواهشمندیم انجمن بین‌المللی قلم را از هر اقدام و هر پاسخ دریافتی خود مطلع کنید.برای قراردادن این پرونده در معرض دید افکارعمومی به اعضای انجمن توصیه می‌شود:

• در مطبوعات سراسری و محلی خود با نشر مقالات و دیدگاه‌هایشان وضعیت بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و مسئله‌ی آزادی بیان در ایران را برجسته کنند.

• اطلاعات خود را درباره‌ی بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و فعالیت‌کارزارهای مرتبط به آنان را در شبکه‌های اجتماعی خود به اشتراک بگذارند.لطفاً انجمن را در جریان فعالیت‌های خود بگذارید.پیشینه‌ی پرونده خندان (مهابادی)، آبتین و باژن اعضای کانون نویسندگان ایران (IWA) هستند و هر کدام از آنان آثار بسیاری درباره‌ی تاریخ ]ادبیات[ ایران، جامعه‌شناسی و نقد ادبی نوشته‌اند. آنها در ماه مه ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۱۳۹۸) به دو اتهام تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور محاکمه و به زندان محکوم شده‌اند. یکی از مصادیق این اتهام ها اثر مشترکی است درباره‌ی تاریخ کانون نویسندگان ایران، نهادی که ده‌ها سال است که حکومت‌های وقت ایران را به نقد کشیده است. مصداق دیگر این اتهام‌ها حضور بر سر مزار شاعران و نویسندگان مخالف حکومت است. خندان (مهابادی) و آبتین هر یک به شش سال و باژن به سه سال و نیم زندان محکوم شده‌اند. آنان از نخستین جلسه‌ی دادگاه خود در ژانویه‌ی ۲۰۱۹ (دی ماه ۱۳۹۸) تا کنون از حق داشتن وکیل مدافع محروم بوده اند و در واکنش به این محرومیت از دفاع از خود خودداری کرده‌اند. از آن زمان تا کانون هرکدام از این نویسندگان با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی (تقریبا معادل دویست و چهل هزار دلار برای هر یک) آزادند.در مارس ۲۰۲۰(اسفند ۱۳۹۸) نویسندگان نامبرده برای اجرای احکام حبس به زندان فراخوانده شدند. اما، به علت خطر جدی ابتلا به ویروس کووید -۱۹، از معرفی خود به زندان سرباز زدند. در همین تاریخ، مقامات دولت ایران به علت شیوع کووید -۱۹ در زندان‌های کشور، شماری از زندانیان را به طور موقت آزاد کردند. تا اواخر آوریل ۲۰۲۰(اوایل اردیبهشت ۱۳۹۹) بیش از صد هزار زندانی آزاد شدند و این درحالی بود که از درون زندان‌ها خبرهایی از شورش زندانیان و شیوع بیماری گزارش می‌شد.انجمن بین‌المللی قلم نگران شمار زیادِ نویسندگان و کنشگرانی است که در ایران تنها به دلیل استفاده از حق آزادی بیان خود بازداشت یا زندانی شده‌اند. فهرستی که از سال ۲۰۱۹ در اختیار این انجمن است شامل نویسندگان بسیاری است که درایران یا در زندان به سر می برند و یا دوران محاکمه‌ی خود را می گذرانند. این امر نقض صریح تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران در قبال قوانین بین‌المللی مربوط به حقوق بشر است؛ نقضی که عمدتاً به محدودسازی آزادی بیان، آزادی تشکل و آزادی تجمع‌های مسالمت‌آمیز مربوط می‌شود. نگرانی انجمن بین‌المللی قلم درباره‌ی نویسندگان زندانی به ویژه آنگاه بیشتر می‌شود که شیوع کووید -۱۹ و گزارش‌های مربوط به خشونت در زندان‌های ایران را نیزدر نظر بگیریم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا