دیدگاه‌ها

انسداد شکسته شد

برگرفته از عصر ما

برگردان: واحد مشیر

شگفت آور است که در روزهای منتهی به ورود اولین نفتکش ایرانی، دولت ونزوئلا خاموش بود و اظهارات رسمی منتشر نکرد. حتی پس از آن، اظهار نظر در رسانه های دولتی بر خلاف پیروزی غیر معمول، به طور شگفت آور محفوظ ماند.

ورود نخستین پنج فروند نفتکش های ایرانی به ونزوئلا با استقبال پرشوری در هفته گذشته روبرو شد. کشتی ها در حال انتقال بنزین هستند که در این کشور آمریکای جنوبی کمیاب شده است. ونزوئلا یکی از پرمصرف ترین کشورهای جهان است اما عمدتاً به دلیل محاصره ای که توسط ایالات متحده اعمال می شود، پالایشگاه ها فاقد لوازم یدکی مهم هستند، به طوری که پردازش نفت خام به سختی امکان پذیر است. علاوه بر آن قرنطینه کرونائی سختگیرانه دولت ونزوئلا برای تأمین سلامتی مبتلایان به کرونا، تأمین بنزین در هفته‌های اخیر مختل شده است.

استقرار پنج کشتی توسط تهران در درجه نخست اعتراض به تحریکات واشنگتن است. دولت آمریکا طی هفته های اخیر کشتی های جنگی را به ساحل ونزوئلا اعزام کرده است با عنوان مبارزه با قاچاق مواد مخدر؛ و باید از این طریق سازمانهای دریایی نیز بر ممنوعیتهای تجاری واشنگتن در مورد کاراکاس نظارت کنند. پنتاگون اعلام کرده بود عملیاتی را علیه کشتی های ایرانی آماده نمی کند، اما برخی از ناظران در ونزوئلا اوضاع را با “بحران موشکی کوبا” در سال ۱۹۶۲ مقایسه کردند، هنگامی که آمریکا محاصره دریایی را به جزیره انقلابی در کوبا تحمیل کرد.

حتی اگر چنین مقایسه هایی از نظر تاریخی ناپایدار باشند، شکستن نمایشی از محاصره توسط ایران، مانند ارسال هواپیماهای نظامی روسی به ونزوئلا قبل از این، یک ژست مهم همبستگی است. بنابراین حزب کمونیست ونزوئلا (PCV) از “کار مردم ایران” برای حمایت از آنها تشکر کرد. اقدامات اجباری تحمیل شده توسط آمریکا و متحدان اروپایی آن باید دولت هایی را که به دستورالعمل های واشنگتن تسلیم نمی شوند، منزوی کند”. در این حالت، آنها با همکاری های بین المللی شکست خورده اند.”

شگفت آور است که در روزهای منتهی به ورود اولین نفتکش ایرانی، دولت ونزوئلا خاموش بود و اظهارات رسمی منتشر نکرد. حتی پس از آن، اظهار نظر در رسانه های دولتی بر خلاف پیروزی غیر معمول، به طور شگفت آور محفوظ ماند. یک دلیل برای آن ممکن است این باشد که ایالات متحده نمی خواست “مجبور به حرکت” برای متوقف کردن شناور شود. از سوی دیگر، ورود پنج نفتکش در بین جمعیت ونزوئلا می تواند امیدهای بسیار بالایی را برای پایان دادن به بحران عرضه ایجاد کند. میزان سوخت روزانه ونزوئلا در شرایط فعلی کم است. به طور معمول بیش از ۱۰۰۰۰۰ بشکه در روز و در شرایط قرنطینه کنونی بیش از نیمی از آن مورد نیاز است.

این بدان معنی است که تحویل از ایران حدود یک ماه کافی است، به شرطی که اطلاعات در گردش بار کل ۵ تانکر صحیح باشد. با این حال، کاراکاس امیدوار است که بتواند دو پالایشگاه مهم El Card Eln و El Palito را تا حدی ترمیم کند که امکان اطمینان از عرضه مجدد نیز فراهم شود.

پرتال تجاری انگلیس “Argus Media” همچنین خاطرنشان کرد: تشدید روابط تجاری بین کاراکاس و تهران در زمان مناسب برای هر دو طرف صورت می گیرد ، نه تنها به این دلیل که هر دو در معرض سیاست محاصره واشنگتن قرار دارند. ایران در پی بروز همه گیر و افت قیمت در آن، از فروپاشی تقاضای جهانی نفت رنج می برد و سپرده ها بیش از حد زیاد هستند. نیازهای ونزوئلا درست است، به خصوص که مبلغی که توسط کاراکاس برای تحویل ها پرداخت شده احتمالاً بالاتر از قیمت فعلی بازار جهانی است.

برگرفته از عصر ما ارگان حزب کمونیست آلمان

برگردان: واحد مشیر

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا