گوناگون

تولید و صادرات محصولات کشاورزی نیازمند اعمال یک سیاست واحد

چگونه می‌توان گره سترون ماندن اقتصاد کشاورزی را باز کرده و ماهیت اقتصادی وابسته را تغییر داد؟ البته علم‌ستیزی و مقابلهٔ کین‌توزانه با “تخصص” را می‌توان از جمله دیگر علل بن‌بست در کشاورزی یاد کرد. گرۀ کور معضل رکود تولیدات کشاورزی در کشورمان را با باید تدبیر قطع وابستگی اقتصادی و اجرای برنامه‌های اصولی منطبق بر شرایط اقلیمی ایران همراه با لحاظ کردن منافع توده‌ها گشود. با نابودی بیشتر تولیدات کشاورزی، روستاها به محلی بی‌رمق تبدیل شده‌اند و در این خسران مقصر اصلی رژیم جمهوری اسلامی است. …

اصفهان – یحیی مرادیان- خبرنگار همدلی:وزیر جهاد کشاورزی در جلسه هم‌اندیشی با روسای تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و انجمن‌های کشوری بخش خصوصی که به دعوت فراکسیون کمیسیون کشاورزی اتاق‌های کشور تشکیل شد، اعمال یک سیاست واحد در تولید و صادرات محصول کشاورزی را ضروری دانست.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی اصفهان کاظم خاوازی، افزود: از آن جا که وزارت جهاد کشاورزی در ستاد تنظیم بازار تنها یک عضو از ۱۴ عضو می‌باشد و تصمیم‌گیری‌ها بیشتر معطوف به مصرف‌کننده است، لذا پیشنهاد اجرایی شدن تشکیل ستاد تنظیم بازار در حوزه نهاده‌های دامی در وزارت جهاد کشاورزی به هیئت دولت ارائه شده است.
وی تصریح کرد: ما افتخار داریم که در کنار تشکل‌ها باشیم تا در تصمیم‌گیری‌ها با هم مشورت کنیم و بتوانیم با همراه شدن از تولیدکننده دفاع کنیم.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: قدم دوم ما این است که صادرات محصولات کشاورزی در اختیار ستاد تنظیم بازار مستقر در وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.خاوازی با اشاره به مسئله تهاتر در محصولات کشاورزی تصریح کرد: این مهم در هیئت دولت مطرح و تایید شده است و باید توسط تشکل‌ها پیگیری شود.
وی افزود: در بحث صادرات محصولات کشاورزی ضمن رایزنی با وزارت خارجه مقرر شد، رایزن‌ها و دیپلمات‌ها برای صادرات محصولات کشاورزی همکاری بیشتری داشته باشند.
وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با تخصیص ارز به واردات نهاده‌های کشاورزی و دامی گفت: برای واردت جو، ذرت و کنجاله سویا ارز دولتی همچنان پابرجا است و تمام این کالاها جزو کالاهای اساسی محسوب می‌شود. وی در رابطه با واگذاری تصدی‌گری‌ها به بخش خصوصی اظهار کرد: واگذاری‌ها باید با جزئیات اتفاق بیفتد و ما هم سعی می‌کنیم تا جایی که امکان دارد واگذاری‌ها را پیگیری کنیم.
خاوازی تصریح کرد: اصلاح نظام توزیع باید در دستور کار قرار گیرد و مقرر شده سامانه بازارگاه با یک سامانه دیگر جایگزین شود تا مشکلات توزیع مرتفع شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا