اجتماعی

افتادن آتش بر جانِ طبیعت ایران

تا آنجا که امکان دارد از روشن کردن آتش در طبیعت برای کمپ خودداری کنیم و اگر مجبور بودیم از اجاق‌های گازی سفری استفاده کنیم. اگر آن‌هم موجود نبود، دقت کنیم که قبل از ترک منطقه، آتش حتماً خاموش شده باشد.

ستاره صبح، محمد درویش؛ همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد به دلیل بارندگی‌های خوب امسال و رویش درخورِ گیاهان یک‌ساله، با آغاز خردادماه، موج کم‌سابقه‌ی آتش‌سوزی‌های رویشگاه‌های جنگلی و مرتعی کشور در خوزستان، بوشهر، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد شروع‌شده و به‌سرعت با افزایش گرمای هوا و خشک‌شدنِ علوفه‌های یک‌ساله به‌تمامی چهارده استان زاگرس‌نشین، همچنین هیرکانی، ارسباران و ایران و تورانی گسترش خواهد یافت.

بخشی از این آتش‌سوزی‌ها اجتناب‌ناپذیر است و ممکن است در هر کشوری، چه شمال و چه جنوب رخ دهد.

آمریکا، استرالیا، برزیل، یونان، پرتغال و حتی کشور کوچکی چون لبنان هم هرگز نتوانسته‌اند مصون از این رخدادِ سوزان بمانند. اما می‌توان با سلسله تمهیداتی، خسارت‌ها را به کمینه رساند. رسانه‌های رسمی کشور در این مهم نقشی کلیدی برعهده دارند. مردم باید پیوسته در معرض بمبارانِ کلیپ‌های کوتاه و اثرگذار تصویری قرار گرفته و بدانند از امروز تا پایان مهرماه تا چه اندازه پرتاب ته‌سیگار در طبیعت می‌تواند علاوه بر خطرهای قبلی، منجر به پیدایش رخداد آتش‌سوزی‌های بیشتر شود.

گزارش‌های متعددی نشان از آن دارد که بخش قابل‌توجهی از آتش‌سوزی‌ها از کنار جاده به سمت دامنه آغاز و امتداد یافته است. لطفاً تحت هیچ شرایطی شیشه و نظایر آن‌که می‌تواند خاصیت ذره‌بینی یابد در طبیعت رها نکنیم و اگر در طبیعت دیدیم، جمع‌آوری کنیم.

تا آنجا که امکان دارد از روشن کردن آتش در طبیعت برای کمپ خودداری کنیم و اگر مجبور بودیم از اجاق‌های گازی سفری استفاده کنیم. اگر آن‌هم موجود نبود، دقت کنیم که قبل از ترک منطقه، آتش حتماً خاموش شده باشد.

بدون تجهیزات لازم، کفش مخصوص، آتش‌کوب، کوله‌پشتی‌های پاششی، تن‌پوش‌های ضدحریق و… اقدام به مهار آتش نکرده و صرفاً با شماره تلفن‌های ۱۵۰۴ و ۱۵۴۰ به یگان‌های حفاظت سازمان‌های متولی منابع‌طبیعی و محیط‌زیست محل دقیق آتش را در کمترین زمان ممکن اطلاع دهیم.

واحدهای هوابرد یگان‌های نظامی در چنین دوره‌ای، لازم است تشریفات بروکراتیک معمول را کنار نهاده و در آماده‌باش کامل برای حضور سریع‌تر در منطقه باشند. ضمن آنکه خرید کانادایر در شمول تحریم‌ها قرار ندارد و دولت باید به‌سرعت برای خرید این هواپیماهای مخصوص اطفای حریق اقدام کند. یادمان باشد: آتش‌سوزی‌ها را اگر در همان چند دقیقه‌ی نخست گزارش و کنترل کنیم، تا نود درصد می‌توان از شدت خسارت‌ها کاست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا