حقوق بشر

حکم تکاندهنده و ظالمانه برای مخالف حجاب اجباری

حسین تاج، وکیل صبا کردافشاری از مخالفان حجاب اجباری در ایران، در توییتر از صدور حکم ۱۵ سال حبس برای موکلش با “وجود برائت در دادگاه تجدید نظر” از اتهام “اشاعه فساد و فحشا” خبر داد…

صبا کرد‌افشاری از فعالین مدنی و مخالف حجاب اجباری در خردادماه ۱۳۹۸ به اتهام “اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده‌روی بدون حجاب” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام و اجتماع و تبانی” بازداشت و به ۲۴ سال حبس تعزیری محکوم شد که از آن مدت ۱۵ سال آن قابل اجرا است.

وکیل او بعدا با بیان اینکه کردافشاری در دادگاه تجدید نظر از اتهام “اشاعه فساد و فحشا” تبرئه شده، گفت که “حکم برائت صبا کردافشاری را شخصا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر” دریافت کرده است.

راحله احمدی، مادر صبا کردافشاری که به صدور حکم اعتراض کرده بود نیز بازداشت و به چهار سال حبس محکوم شده است.

سیاست حجاب اجباری شکست خورده است

رئیس مرکز تحقیقات زن و خانواده در جمهوری اسلامی، حجاب را از اولین چالش‌های نظام دانسته و گفته اگر در مقابل آن کوتاه بیاییم باید به دیگر مسائل نیز تن دهیم.

محمدرضا زیبایی‌نژاد در یک سخنرانی گفته: نخستین چالش انقلاب اسلامی بعد از پیروزی، حجاب بود. امام خمینی در ۱۵ اسفند سال ۵۹ در فیضیه این را یادآور شدند که زنان باید با حجاب اسلامی به محیط کار بروند.

به گزارش دویچه وله آلمان، البته این چالشی است که ۴۰ سال است ادامه دارد و هزینه سنگینی روی دست حکومت و مخالفان حجاب گذاشته، اما برخلاف سایر چالش‌ها هنوز مسئولان نظام را وادار به عقب‌نشینی و اصلاح مسیر خود نکرده است.

در این مدت اعتراض زنان به حجاب اجباری به اشکال مختلف ادامه پیدا کرد و هیچگاه به جمهوری اسلامی مجال این تصور را نداد که از پیامد‌های این چالش خلاص شده است.

“بچه‌‌”هایی که در دل جمهوری اسلامی تربیت شده‌اند

تابستان سال ۹۷ اقتصاد آنلاین در گزارشی با عنوان “آمار زنان بدحجاب به روایت مرکز پژوهش‌های مجلس” نوشت: در ماه‌های گذشته انتشار گزارش مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری درباره حجاب منتشر شد و باعث شد موجی از اخبار و تحلیل درباره وضعیت حجاب و بدحجابی در کشور به راه بیفتد.

خلاصه این گزارش این بود که مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی تحقیقاتی که در سال‌های اخیر درباره حجاب و بدحجابی در کشور انجام شده، به این نتیجه رسیده که ۷۰ درصد جامعه، دارای بدحجابی شرعی هستند و محتمل‌ترین سناریویی که در وضعیت فعلی جواب می‌دهد “تغافل” است، چون سناریوهایی دیگری مانند جرم‌زدایی یا سختگیری بیشتر درباره حجاب، هر دو به افزایش بدحجابی ممکن است منجر شود.

به عبارتی مجموعه بحث‌ها و تحلیل‌ها به این نتیجه رسید که سیاست حجاب اجباری در جمهوری اسلامی شکست خورده است

یک نکته مهم گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس این بود که هر چه سن کمتر باشد، بدحجابی بیشتر است. به زبان دیگر جمهوری اسلامی هرچه جلوتر رفته، ناکام‌تر بوده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا