حقوق بشر

قتل یک جوان کرد در ترکیه به‌خاطر موسیقی کردی

چهار روز بعد از اعتراض اردوغان به نژادپرستی در آمریکا

سه نفر در آنکارا به یک جوان کرد ۲۰ ساله حمله کرده و او را کشته‌اند چون در پارک با دوستانش به موسیقی کردی گوش می‌کرده است.

میدان: بر اساس گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری Mezopotamya، باریش جاکان در محله آلسانجاک، واقع در منطقه اتی مسکوت استان آنکارا و با ضربات چاقو به قتل رسیده و پلیس هر سه مهاجم را دستگیر کرده است. دوغان جاکان، پسرخاله مقتول به خبرنگار Mezopotamya گفته او هم قبلا به‌خاطر گوش کردن به موسیقی کردی مورد حمله قرار گرفته است.
تبعیض علیه کردها در ترکیه پدیدۀ جدیدی نیست. مردم ترکیه و دست کم کشورهای همسایه‌اش به یاد دارند که زمانی نه چندان دور زبان کردی، لباس کردی، موسیقی کردی و هر آنچه به کردها و کرد بودن ارتباط داشت، در ترکیه ممنوع بود و هر گونه اشاره به واژه یا مفهوم کرد، ضرب و شتم پلیس یا پیگرد قضایی به دنبال داشت. امروزه دیگر خبری از این ممنوعیت‌ها (به شدت گذشته) نیست، اما به شهادت سازمان‌های حقوق بشری و رسانه‌های بین‌المللی، تبعیض همچنان ادامه دارد و دامنۀ آن از حق حیات و آزادی، تا اقتصاد و خدمت‌رسانی، تا زبان و فرهنگ و حتی تا فوتبال گسترده است.
قتل یک جوان کرد به خاطر گوش کردن موسیقی کردی و دیگر خشونت‌های نژادپرستانه علیه کردهای ترکیه در حالی رخ می‌دهد که رجب طیب اردوغان چهار روز پیش به‌بهانه واکنش به اعتراضات مردم آمریکا به قتل جورج فلوید به‌دست پلیس آمریکا از «رویکرد نژادپرستانه و فاشیستی» در آمریکا انتقاد کرده بود. از «رویکرد نژادپرستانه و فاشیستی» در آمریکا انتقاد کرده بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا