زنان

مجلس یکدست هم تاب تحمل زنان در جایگاه هیأت رییسه را ندارد

نماینده شهرضا گفته است: «انتخابات روز پنجشنبه [انتخابات هیأت رییسه] یک لابی پشت پرده بود اما از آنجا که آقایان اعتقادی به حضور زنان در هیات رئیسه ندارند در دایره رایزنی‌هایشان خبری از حضور یک زن نبود درحالی که اگر می‌خواستند می‌توانستند این موضوع را هم در نظر بگیرند.»

زنانی که وارد مجلس می‌شوند اما به هیأت رییسه راه ندارند
سایت خبرآنلاین در مصاحبه با یکی از نمایندگان زن مجلس یازدهم از بی توجهی نمایندگان مرد به زنان نوشته است. از میان ۳۱۹۰ نماینده‌ای که در ۱۱ دوره به مجلس رفته‌اند تنها ۱۱۱ نفر زن بوده‌اند؛ یعنی سه درصد.
مجلس یازدهم را یکی از یک‌دست ترین مجالس ایران پس از انقلاب خوانده‌اند؛ مجلسی که بیش از ۸۰ درصد نمایندگان آن از طیف اصول‌گرایان هستند. با این حال وقتی پای زنان در میان باشد، حتی همین مجلس یکدست هم تاب تحمل زنان در جایگاه هیأت رییسه را ندارد.
سمیه محمودی، یکی از راه‌یافتگان به مجلس یازدهم است. او در مجلس دهم نیز نماینده و عضو فراکسیون مستقلان ولایی بود. در این دوره هم به عنوان کاندید مستقل به مجلس راه یافته است.
او در مصاحبه با خبرگزاری خبرآنلاین از مقاومت مردان مجلس در برابر راهیابی زنان به هیأت رییسه گفته است.
سمیه محمودی در کنار معصومه پاشایی تنها زنان از میان ۱۶ نماینده زن مجلس یازدهم هستند که خود را برای عضویت در هیأت رییسه نامزد کرده‌اند اما هیچکدام موفق به کسب آرای لازم نشده‌اند.
محمودی به خبرآنلاین گفته ترکیب هیأت رییسه مجلس از قبل چیده شده بود؛ ترکیبی که از همان ابتدا زنان به آن راه نداشته‌اند.
نماینده شهرضا گفته است: «انتخابات روز پنجشنبه [انتخابات هیأت رییسه] یک لابی پشت پرده بود اما از آنجا که آقایان اعتقادی به حضور زنان در هیات رئیسه ندارند در دایره رایزنی‌هایشان خبری از حضور یک زن نبود درحالی که اگر می‌خواستند می‌توانستند این موضوع را هم در نظر بگیرند.»
او آنچه را که در جریان انتخابات هیأت رییسه پیش آمده “نمایی از روال مردسالارانه مجلس” دانسته و گفته است: «آنها می‌گویند می‌خواهیم یک زن در هیات رئیسه حضور داشته باشد اما هیچ کدام اعتقادی به این موضوع ندارند.»
انتخاب هیأت رییسه برای یک سال انجام می‌شود و در سال‌های بعد باید مجددا انتخابات برگزار شود. سمیه محمودی با تاکید بر اینکه “ما هیچگاه عقب نمی‌نشینیم” گفته در انتخابات بعدی نیز با همین منوال رفتار خواهد شد و حتما کاندیدای زن حضور خواهد داشت تا به گفته او: «ببینیم کی مردان مجلس از رفتار تمامیت‌خواهانه خود دست برمی‌دارند.»
این نماینده شهرضا کار زنان در مجلس را بسیار سخت‌تر از مردان دانسته و گفته است: «کار نمایندگان زن بسیار سخت‌تر از مردان است و بیشتر مورد هجمه و تخریب قرار می‌گیرند. وقتی زنان با وجود این موانع موفق می‌شوند این یعنی توانایی قابل توجهی دارند.»
در انتخابات هیأت رییسه مجلس دهم نیز کمابیش همین روند طی شده است. در سال اول مجلس دهم، پروانه مافی و سهیلا جلودارزاده برای عضویت در هیأت رییسه کاندید شدند اما هیچکدام نتوانستند وارد این هیأت شوند.
در این انتخابات پروانه مافی ۱۰۰ و سهیلا جلودارزاده ۱۰۷ رأی را به خود اختصاص دادند. این در حالی است که سمیه محمودی و معصومه پاشایی در مجلس یازدهم تنها توانستند ۴۰ رأی به دست آورند؛ کاهشی ۶۰ درصدی نسبت به چهار سال قبل.
در ۱۱ دوره مجلس شورای اسلامی مجموعا ۳۱۹۰ نماینده توانسته‌اند به آن راه یابند که از این میان تنها ۱۱۱ نفر زن بوده‌اند. یعنی سهم زنان از قانون‌گذاری در جمهوری اسلامی تنها سه درصد است.
دو مجلس دهم و یازدهم رکورددار مجالس شورای اسلامی در تعداد نمایندگان زن هستند. مجلس دهم با ۱۷ و مجلس یازدهم با ۱۶ نماینده زن در مقایسه با مجالس اول تا سوم که تنها چهار نماینده زن در آنها بود، پیشرفتی قابل توجه را نشان می‌دهد هرچند نسبت به تعداد مردان این رقم بسیار پایین است (تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۲۷۰ نفر است).
اما ظاهرا تحمل زنان از سوی مردان سیاست ایران حتی در مقیاس سه درصدی نیز تنها تا مرحله نمایندگی است و در ذهنیت آنها زنان همچنان جایی در صندلی‌های ریاست ندارند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا