بین‌المللی

عفو بین‌الملل: استفاده از زور علیه معترضان آمریکایی متوقف شود

سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای خواستار توقف استفاده از زور و خشونت توسط پلیس آمریکا علیه معترضان در این کشور شد.

به گزارش مهر، پایگاه رسمی سازمان عفو بین الملل بیانیه‌ای را از سوی «راشل وارد»، مسئول بخش آمریکای شمالی این سازمان در واکنش به سرکوب اعتراضات ضد نژادپرستی در آمریکا منتشر کرد.

در این بیانیه گفته شده: پلیس آمریکا در این کشور نتوانسته به تعهدات خود براساس حقوق بین الملل در ارتباط با تضمین حقوق معترضان در اعتراضات صلح آمیز عمل کند و تنش را تشدید کرده است.

مقام عفو بین الملل در بیانیه خود خواستار پایان دادن به هرگونه استفاده از زور و تضمین رعایت حقوق شهروندان در اعتراضات صلح آمیز شده است و تاکید کرده که استفاده از تجهیزات نظامی سنگین و گاز اشک آور در مقابله با اعتراضات اقدامی برخلاف تعهدات حقوق بشری واشنگتن است و پلیس آمریکا قبل از آنکه وضعیت بدتر شود، بایستی به سمت غیرنظامی شدن اوضاع حرکت کند و گفتگو را با معترضان آغاز کند.

در بیانیه عفو بین الملل همچنین خواسته شده تا مقامات آمریکایی به بررسی علت اعتراضات پرداخته و مأموران مقصر تحت پیگرد قانونی قرار گیرند.

مسئول بخش آمریکایی شمالی عفو بین الملل همچنین نژادپرستی و سفیدبرتر پنداری را عامل قتل‌ها و اعتراضات اخیر علیه پلیس آمریکا عنوان کرده و از دولت فدرال خواسته است تا حق اعتراضات مسالمت آمیز را تضمین کند.

بیانیه عفو بین الملل در واکنش به تظاهرات و اعتراضات سراسری اخیر در آمریکا منتشر شده است.

.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا