جوانان

افزایش نرخ بیکاری به ۳۵ درصد رسید

افزایش نرخ بیکاری نتیجهٔ مستقیم اجرای سیاست‌های ضد مردمی اقتصادی‌ – اجتماعی رژیم ولایت فقیه است.رژیم “ولایت فقیه” با به‌پیش ‌بردن سیاست نولیبرالیستی که بر غارت و چپاول توده‌ها بنا شده است، ساختارهای جامعه را به ورطه نابودی و ویرانی کشانده است. داشتن کاری متناسب با دانش و تخصص و قدرت جسمانی همراه با دستمزدی کافی حق هر انسانی در جامعه‌ای عادلانه است، حقی که از همان بدو استقرار رژیم جهل و جنایت جمهوری اسلامی به‌صورتی خشن نقض شده است….

به گزارش مهر، علی اصغر خانی، نماینده شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی می‌گوید بیکاری در برخی شهرها از جمله این دو شهر به ۳۵ درصد رسیده و بهای برخی کالاهای خوراکی ۱۰ برابر شده است. علی اصغر خانی می‌پرسد فردی که یک میلیون تومان در ماه حقوق می‌گیرد یا خانواده‌ای که در آن سه یا چهار نفر بیکار هستند چگونه می‌توانند زندگی کنند؟
مجلس دوره یازدهم آغاز به کار کرده و روز سه‌شنبه ۱۳ خرداد عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، و رئیس مرکز آمار ایران به مجلس رفتند تا وضعیت شاخص‌های کلان اقتصادی را به نمایندگان گزارش کنند. علی اصغر خانی یکی از نمایندگان مجلس بود که پس از گزارش نوبخت و همتی گفت گزارش آن‌ها از وضعیت با واقعیت آن چه امروز در جامعه جریان دارد، فاصله بسیاری دارد.
او به ۱۰ برابر شدن بهای ارزاق عمومی اشاره کرد و افزود قیمت داروهایی که مردم ناگزیرند از بازار آزاد تهیه کنند نیز به میزان افزایش یافته است. خانی افزود: «امروز بیکاری در برخی از شهرها ۳۵ -۳۰ درصد است و بعضی از اقلام بیش از ۱۰ و ۲۰ برابر شده است. سوال من این است که فردی که یک میلیون تومان در ماه حقوق می‌گیرد یعنی روزی ۳۰ یا ۳۳ هزار تومان، چطور می‌تواند زندگی کند». مرکز آمار ایران نرخ بیکاری را در آخرین گزارش خود پیش از شیوع کرونا ۱۰ و شش دهم درصد اعلام کرد که گفته می‌شود با نرخ واقعی بیکاری در ایران در بازه زمانی مورد نظر (زمستان ۹۸) فاصله دارد. میزان بیکاری در میان جوانان و زنان بالاتر بیشتر است.
آمار رسمی بیکاران در پی شیوع کرونا و موج بیکارسازی‌ها اعلام نشده اما صدها هزار تن از شاغلان نیز پس از کرونا شغل خود را از دست داده و به صفوف بیکاران پیوسته‌اند. مسئولان وزارت کار تعداد افراد بیکار شده از کرونا را که مشمول قانون کار هستند حدود ۸۰۰ هزار تن اعلام کرده‌اند. اما بیشتر کارگران ایران شامل قانون کار و تامین اجتماعی نیستند و در این آمار در نظر گرفته نشده‌اند. مرکز پژوهش‌های مجلس نیز پیش‌بینی کرده است در شش ماهه نخست سال جاری سه تا شش و نیم میلیون تن شاغل در اثر بحران کرونا شغل خود را از دست بدهند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا