بین‌المللی

تظاهرات جهانی علیه خشونت پلیس و قتل شهروند آمریکایی

همزمان با تشدید اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا، هزاران معترض خشمگین در سراسر دنیا علیه تاکتیک‌های خشونت‌آمیز پلیس، تبعیض نژادی و همچنین قتل «جورج فلوید» توسط پلیس ایالات متحده تظاهرات کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، هزاران نفر روز سه‌شنبه در پاریس علیه بی‌عدالتی نژادی و سوءرفتار پلیس تظاهرات کردند.

«خاویر دنتمیل» از معترضان پاریسی گفت: قتل فلوید در آمریکا رخ داد اما این اتفاق در فرانسه همه رخ می‌دهد، در همه جا رخ می‌دهد.

معترضان بنرهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «زندگی سیاهان مهم است» و «پلیس همه جا، عدالت همه جا.»

بنا بر این گزارش، معترضان فرانسوی عمدتا جوانان و افرادی از نژادهای گوناگون بودند و تظاهرات مسالمت‌آمیزی برگزار کردند.

همزمان با فوران خشم آمریکایی‌ها، در سایر شهرهای فرانسه تظاهرات و اعتراض‌های مشابهی به یاد «آدام ترائوره» برگزار شد. ترائوره در سال ۲۰۱۶ پس از بازداشت جان را از دست داد.

هزاران معترض نیز در سیدنی استرالیا با برگزاری تظاهرات مشابهی به یاد فلوید شعار دادند: «نمی‌توانم نفس بکشم.»

«نمی‌توانم نفس بکشم» یکی از آخرین جملاتی بود که جورج فلوید پیش از مرگ و هنگامی که افسر پلیس زانویش را روی گردن وی گذاشته بود، به زبان آورد.

استرالیایی‌ها هم به نشانه همبستگی با آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار و هم در اعتراض به خشونت پلیس استرالیا در قبال بومیان این کشور تظاهرات کردند.

از سال ۱۹۹۱ تاکنون حدود ۴۳۲ نفر از بومیان استرالیایی در بازداشت پلیس این کشور جان خود را از دست داده‌اند.

آمار مرگ و میر کودکان در میان بومیان استرالیا بسیار بالاست. همچنین امید به زندگی و استانداردهای بهداشتی در میان این اجتماعات بسیار پایین است.

همچنین معترضان خشمگین هلندی نیز در شهر لاهه تظاهرات کردند و هزاران شهروند سوئدی نیز تظاهراتی مجازی در شبکه‌های اجتماعی به راه انداختند.

«جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا نیز از عملکرد دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در قبال معترضان انتقاد نکرد اما گفت: ما با وحشت و نگرانی تحولات آمریکا را دنبال می‌کنیم.

وی افزود: اما اکنون زمان آن است که ما مردم کانادا قبول کنیم که خودمان نیز چالش مشابهی داریم و سیاهپوستان کانادا و نژادهای دیگر این کشور با تبعیض روبرو هستند. در کانادا تبعیض سیستماتیکی وجود دارد.

قرار است در روزهای آینده اعتراضات دیگری در کشورهای مختلف برگزار شود. معترضان قصد دارند روز شنبه مقابل سفارتخانه‌های آمریکا دست به تظاهرات بزنند.

قتل فلوید توسط پلیس آمریکا و تظاهرات گسترده پس از آن نگرانی‌های دیپلماتیک را در سطح جهانی افزایش داده است.

«جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: ما هم مثل مردم آمریکا شوکه شدیم.

«هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان تاکید کرد که تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم آمریکا «قابل درک و مشروع است.»

رهبران آفریقایی نیز به تحولات آمریکا واکنش نشان داده‌اند. «نانا آکوفو آدو» رییس جمهوری غنا در بیانیه‌ای گفت: این درست نیست که آمریکا در قرن بیست و یکم با مساله نژادپرستی سیستماتیک روبرو باشد.

«رایلا اودینگا» نخست وزیر سابق کنیا ابراز امیدواری کرد که در ایالات متحده «برای همه کسانی که آمریکا را کشور خود می‌خوانند عدالت و آزادی برقرار شود.»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا