اخبار

نیروهای ارتش در واشنگتن مستقر شدند

رئیس جمهوری آمریکا معترضان را تهدید کرده بود که ارتش را برای مقابله با خشونت‌ها بسیج می‌کند. به دستور وزیر دفاع آمریکا ۱۶۰۰ سرباز مسلح در واشنگتن مستقر شدند. اعتراضات مسالمت‌آمیز به نژادپرستی در اطراف کاخ سفید و در ایالت‌های آمریکا ادامه دارد….

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ارتش آمریکا اعلام کرد ۱۶۰۰ سرباز مسلح را به واشنگتن منتقل کرده با این هدف که اگر لازم شد از نیروهای امنیتی در مقابله با معترضان حمایت کند.

یک سخنگوی وزارت دفاع آمریکا بامداد چهارشنبه ۳ ژوئن/۱۴ خرداد اعلام کرد که پلیس نظامی و پیاده نظام در صورت لزوم آماده مقابله با معترضان شده‌اند. بر همین اساس مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا دستور انتقال سربازان را صادر کرده است.

بر همین اساس حدود ۷۰۰ سرباز عضو لشکر ۸۲ هوابرد شامل چتربازان می‌شوند. این سربازان از پادگانی در فرت براگ در ایالت کارولینای شمالی به حومه پایتخت منتقل شده‌اند. آسوشیتدپرس می‌نویسد سربازان کاملاً مسلح هستند.

پرزیدنت ترامپ دوشنبه گذشته در سخنانی در باغ رز کاخ سفید اعلام کرده بود که چنانچه فرمانداران ایالت‌ها قاطعانه عمل نکنند، وارد عمل می‌شود و از اختیارات قانونی خود برای برقراری نظم استفاده می‌کند. ترامپ از «تروریسم داخلی» صحبت کرده بود. روز گذشته در پایتخت هلیکوپترهای نظامی برای ایجاد وحشت در ارتفاع کم بالای سر معترضان پرواز می‌کردند.

استفاده از ارتش یک ترفند انتخاباتی؟

استفاده از ارتش علیه شهروندان آمریکایی از نظر قانونی میسر است اما این اقدام به معنی تشدید بحران است. این احتمال هم وجود دارد که استقرار نیروهای ارتش در پایتخت، یک اقدام تبلیغاتی برای کارزار انتخاباتی ترامپ باشد.

 رییس‌جمهوری آمریکا، در توییتی نوشت:«از زمان ریاست جمهوری آبراهام لینکلن تاکنون، دولت من بیشترین کارها را برای جامعه سیاهپوستان انجام داده است. او به اصلاحات در قوانین کیفری و کاهش تاریخی میزان بیکاری، فقر و بزهکاری در این جامعه اشاره کرد.»

جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در واکنش به اعتراضات به کشته‌شدن جورج فلوید در سخنانی گفت:

«کشور ما داشتن یک رهبری فریاد می‌کشد که ما را با هم متحد کند و توان درک دردها و سوگواری‌های عمیق جامعه‌ای را داشته باشد که مدت‌های مدیدی است زانویی بر گردن‌شان قرار داده شده است.»

جرج فلوید سیاه‌پوست آمریکایی ۵ خرداد / ۲۵ مه در مینیاپولیس بازداشت شد. یکی از مأموران زانوی خود را چندین دقیقه روی گردن او گذاشت و آنقدر فشار داد که فلوید زیر پای او جان داد. شهروندان این خشونت را در گوشی‌های همراه خود ضبط کردند و در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشتند. شاهدان عینی در محل از پلیس خواسته بودند که به فلوید اجازه بدهد نفس بکشد.

اعتراضات در خیابان و در شبکه‌های اجتماعی

در همان حال معترضان بامداد چهارشنبه ۳ ژوئن/۱۴ خرداد با وجود این هشدارها و با وجود آنکه در پایتخت منع آمد و شد شبانه اعلام شده، به اعتراضات مسالمت‌آمیز خود در واشنگتن و در اطراف کاخ سفید ادامه دادند. خبرگزاری آلمان گزارش داده که این اعتراضات از ساعت ۱۹ روز سه‌شنبه (به وقت محلی) آغاز شد.

علاوه بر واشنگتن اعضای گارد ملی برای مقابله با معترضان در ۲۳ ایالت آمریکا مستقر شده‌اند و در ۴۰ شهر این کشور مقررات منع تردد اعمال شده است.

همزمان با تداوم اعتراضات، نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، از نمایندگان سیاه‌پوست خواست تا در روند تهیه یک قانون علیه خشونت پلیس و تبعیض نژادی، رهبری را به دست بگیرند.

در این فاصله میلیون‌ها نفر از کاربران فضای مجازی با استفاده از عکس مستطیل‌های سیاه‌رنگ و با استفاده از هشتگ‌های سه‌شنبه_تاریک  حمایت خود را با جنبش «زندگی سیاهان مهم است» اعلام کرده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا