اخبار

گسترش اعتراضات ضد نژادپرستی

موج اعتراض‌ها به اقدام وحشیانه پلیس آمریکا همچنان جریان دارد و بیش از ۴۰ شهر این کشور را فرا گرفته است. اعتراض ضد نژادپرستی در روزهای گذشته به تعدادی از شهرهای مهم اروپا هم گسترش یافته است. در لندن و پاریس ده ها هزار نفر به خیآبان ها آمدند…
به گزارش یورو نیوز، با وجود آنکه پلیس فرانسه برگزاری هر نوع تجمع برای روز سه‌شنبه در پایتخت این کشور را ممنوع اعلام کرده بود، هزاران تظاهرکننده در حمایت از خانواده آداما ترائوره به خیابان‌های پاریس آمدند و در اعتراض به خشونت پلیس شعار دادند.

در لندن ده‌ها هزار انگلیسی معترض به قتل «جورج فلوید» سیاهپوستی که به دست پلیس خشن آمریکا به قتل رسید، روز چهارشنبه در مرکز شهر دست به تظاهرات زدند.

معترضان به نشانه همبستگی با اعتراض های ضدنژادپرستی در آمریکا و سراسر جهان در میدان «هاید پارک» لندن تجمع کرده و فریاد اعتراض سر دادند.

آنها که در چند روز گذشته در سایر نقاط پایتخت انگلیس از جمله روبروی سفارت آمریکا نیز تظاهرات‌ کرده‌اند، شعارنوشته‌هایی را در دست دارشتند که روی آنها نوشته بود: «زندگی سیاهان مهم است»، «سیاهی پوست من جرم نیست» و «تا زمانی که عدالت نباشد، آرامش نیست».

معترضان انگلیسی با مشت‌هایی گره کرده آخرین کلام جورج فلوید را که «نمی‌توانم نفس بکشم» فریاد زده و خواستار اجرای عدالت شدند.

اعتراض‌ها به نژادپرستی در انگلیس از روز شنبه گذشته شکل جدی‌تری گرفته و نهادهای حقوق بشری برای روزهای آینده تظاهرات متعددی را در سراسر کشور برنامه‌ریزی کرده‌اند.

علاوه بر تظاهرات روز چهارشنبه در هاید پارک، معترضان انگلیسی ساعت ۶ عصر به وقت محلی مقابل درب منازل خود زانو زده و شعارنوشته هایی را به نشان همبستگی با تظاهرکنندگان آمریکایی در دست گرفتند.

پلیس پاریس شمار تظاهرکنندگان در این شهر را حدود ۲۰ هزار نفر ذکر کرده است. مشابه این تظاهرات در شهرهای لیون،‌ لیل و مارسی هم برگزار شد.

آداما ترائوره، جوان سیاهپوست ۲۴ ساله در ۱۹ ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی هنگامیکه در بازداشت نیروهای ژاندارمری فرانسه به سر می‌برد، جان باخت. مرگ او حدود دو ساعت پس از دستگیری در شهر «بومون‌سور‌اواز» فرانسه و پس از تعقیب و گریزی میان او و نیروهای ژاندارمری روی داد.

دادگاه رسیدگی به این حادثه سرانجام هفته گذشته، ژاندارم‌ها را در قبال حادثه مرگ او تبرئه کرد. این حکم اعتراض بسیاری به ویژه فعالان حقوق رنگین ‌پوستان فرانسه را در پی داشت.

بر این اساس با فراخوان کمیته حمایت از خانواده آداما ترائوره موسوم به «کمیتۀ حقیقت برای آداما» و با حمایت گسترده کاربران در شبکه‌های اجتماعی، تجمعی برای عصر سه‌شنبه ۲ ژوئن مقابل کاخ دادگستری پاریس برنامه‌ریزی شد.

اگرچه فرماندار پاریس دربارۀ ممنوعیت برگزاری هر نوع تجمعی با این موضوع در روز سه‌شنبه هشدار داده و حتی بر حاکم بودن وضعیت اضطراری در فرانسه در پی شیوع کرونا تاکید کرده بود، اما هزاران معترض طبق برنامه مقابل ساختمان دادگاه شهر تجمع کردند و از حادثه مرگ آداما ترائوره به عنوان نماد خشونت پلیس فرانسه یاد کردند.

این راهپیمایی همزمان با اعتراضات گسترده‌ای برگزار شد که از هفته گذشته در بسیاری از شهرهای ایالات متحده آمریکا در پی مرگ جورج فلوید آغاز شده است.

در جریان تجمع و راهپیمایی پاریس، آسا ترائوره، خواهر فرد قربانی و سخنگوی خانواده او حکم دادگاه را محکوم کرده و «انکار عدالت» خواند. او همچنین با اشاره به وقایع اعتراضی اخیر ایالات متحده گفت: «آنچه در آمریکا روی می‌دهد، تکرار حوادثی است که در فرانسه شاهد آن هستیم.»

گر چه این راهپیمایی در آغاز مسالمت‌آمیز بود، اما در ادامه، درگیری‌هایی میان راهپیمایان با پلیس روی داد و مأموران برای متفرق کردن جمعیت گاز اشک‌آور پرتاب کردند. با فرا رسیدن شب و تاریکی هوا، برخی از راهپیمایان نیز موانع خیابانی را آتش زدند.

راهپیمایی در لیل؛ گرامیداشت یاد همۀ قربانیان خشونت‌های پلیس

علاوه بر پاریس، عصر سه‌شنبه در شهر لیل واقع در شمال فرانسه نیز راهپیمایی بزرگی با شعار «جان سیاهپوستان مهم است» برگزار شد.

این تجمع در واقع فراخوانی برای حضور در میدان اصلی شهر، با هدف گرامیداشت یاد جورج فلوید، سیاهپوست آمریکایی بود که هفته گذشته زیر پای یک افسر پلیس در مینیاپولیس جان باخت. اما تجمع کنندگان به این موضوع و توقف در میدان شهر بسنده نکرده و راهپیمایی در خیابان‌های شهر را آغاز کردند.

بیش از ۱۵۰۰ نفر پیر و جوان که در این تجمع حضور داشتند، علاوه بر سر دادن شعارهایی در یابود جورج فلوید، به حمایت از آداما ترائوره نیز پرداختند. به این ترتیب به تدریج راهپیمایی شهر لیل به تجمعی در گرامیداشت یاد همه قربانیان خشونت‌های پلیس تبدیل شد.

حضور جلیقه زردها در تجمع لیل و پاریس

در جریان راهپیمایی‌های بزرگ شامگاه سه‌شنبه، گروه‌های معترض مشهور به «جلیقه زرد» نیز حضور داشتند که در حمایت از آداما ترائوره به خیابان آمده بودند.

حنبش جلیقه زردهای فرانسه که نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی در اعتراض به افزایش قیمت سوخت و مالیات‌ها شروع شد، به سرعت به سراسر این کشور گسترش یافت و به اعتراضی فراگیر به مشکلات اقتصادی و معیشتی طبقات پایین جامعه تبدیل شد.

اعتراضات «جلیقه زردها» که برای مدتی بیش از یک سال هر شنبه برگزار می‌شد، در نهایت با شیوع کرونا متوقف گردید.

خبرگزاری ها همچنین از برگزاری تظاهرات در آلمان، اسپانیا، آرژانتین و یونان خبر داده اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnfi

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا