اخبار

موج جدید شیوع کرونا و امکان بازگشت محدودیت‌ها

تهران، گیلان و بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان با آمار صعودی ابتلا به ویروس کرونا روبرو شده‌اند. روحانی گفته اگر هشدارها جدی گرفته نشود و بیماری دوباره اوج بگیرد محدودیت‌ها باز خواهند گشت….

به گزارش دویچه وله، آمارها خبرهای خوبی ندارند، حداقل در برخی مناطق سخن از موج دوم شیوع کروناست. دکتر مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری ستاد مبارزه با کرونا تصریح کرده که آمار مراجعان به خصوص به بیمارستان امام خمینی تهران بیشتر شده است.

او گفته “می‌توان گفت که موج جدیدی از شیوع کرونا آغاز شده است” و احتمال داده که با باز شدن اماکن عمومی و رستوران‌ها تعداد مبتلایان باز هم بیشتر شود.

این پزشک متخصص تنها راه جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را فاصله‌گذاری اجتماعی عنوان کرده است.

دکتر محرز درباره احتمال تولید واکسن کرونا گفته است: هنوز هیچ واکسنی در کل جهان بطور قطعی تولید نشده است، چون تولید واکسن و گرفتن تأییدیه ، حداقل شش ماه تا  یک سال زمان خواهد برد.»

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز اعلام کرده که آمار بیماران بستری در این استان صعودی شده است.

او علت این امر را عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی دانسته و از مردم خواسته مانند ماه‌های گذشته استفاده از ماسک و دستکش را ادامه دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفته است: «میزان شیوع کرونا در گیلان طی هفته‌های اخیر روند نزولی داشت اما عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در مراکز تفریحی باعث شد که میزان شیوع آن افزایش یابد که این یک زنگ خطر است.»

فرماندار دلگان در استان سیستان و بلوچستان نیز “زنگ خطر” مشابهی را برای این شهر به صدا درآورده است. مجتبی شجاعی به ایلنا گفته “احتمالا روزهای آینده شاهد تلفات بیشتری خواهیم بود”.

او همچنین گفته است: «بازار، تجمعات خانوادگی، جشن‌های عروسی، تشییع جنازه‌ها، نمازهای جماعات بدون رعایت فاصله اجتماعی و… کانون انتشار کرونا بوده و جالب است به رغم خطرات ناشی از این تجمعات باز هم مردم در برابر جلوگیری از شکل‌گیری کانون‌های فوق مقاومت می‌کنند.»

فرماندار دلگان از کسبه خواسته تا با بسته نگه داشتن مغازه‌ها بازار را خلوت نگه دارند و از مردم نیز خواسته تا جز در موارد ضروری از خانه خارج نشوند.

او از گروهی صحبت کرده که “فراتر از مرزهای قانون و اخلاق اجتماعی حرکت کرده و با اصرار به برگزاری تجمعات خطر ابتلا را افزایش می‌دهند”. شجاعی گفته نباید اجازه داد که این گروه کارشان را پیش ببرند.

“۲۵درصد مبتلایان به کرونا در هرمزگان زنان خانه‌دار هستند”

معاون دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می‌گوید بندرعباس بیشترین میزان ابتلا به ویروس جدید کرونا را دارد و یک‌چهارم  بیماران استان را زنان خانه‌دار تشکیل می‌دهند. او احتمال داده که این امر ناشی از خرید و ارتباط‌های روزمره این زنان باشد.

مقامات این دانشگاه شلوغی مراکز خرید، تجمع در مراکز خدماتی و تفرج‌گاه‌ها و تداوم مراسم عروسی و عزا در هرمزگان را نگران‌کننده خوانده‌اند.

محمود حسین پور تعداد مبتلایان به کووید ۱۹ در بندرعباس را ۳ هزار و ۶۱ نفر اعلام کرده و از مردم خواسته که پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری‌ها را رعایت کنند. او نصب پرده پلاستیکی در برابر مغازه‌ها را تخلف و عامل انتقال بیماری دانسته و گفته که در صورت مشاهده این پرده‌ها با مغازه‌داران برخورد خواهد شد.

تا کنون ۵۶ نفر در هرمزگان در پی ابتلا به کووید ۱۹ درگذشته‌اند. ۲۳ نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال ۱۱ نفر آنها نامساعد توصیف شده است. وزارت بهداشت، هرمزگان را جزء سه استان واقع در “شرایط هشدار” می‌خواند.
 آمار مراجعان به بیمارستان بیشتر شده است
مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته کشوری ستاد مبارزه با کرونا در ایران امروزدر برنامه رادیویی “تهران کلینیک” درباره “موج دوم ویروس کرونا در تهران” هشدار داد و گفت: “آمار مراجعان نسبت به گذشته به خصوص در بیمارستان امام (ره) که معیار ما بوده بیشتر شده است و با باز شدن اماکن عمومی، رستوران‌ها و… انتظار افزایش تعداد مبتلایان را داریم.”او گفت که در حال حاضر”برخی مردم فکر مى‌کنند که کرونا تمام شده است و به زندگی عادی خود برگشتند اما مى‌توان گفت که موج جدیدی از شیوع کرونا آغاز شده است.”وزارت بهداشت ایران از شناسایی ۳۵۷۴ بیمار جدید کووید۱۹در ایران خبر داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا