ورزشی

جزئیات تکان‌دهنده از گران‌ترین قرارداد تاریخ ورزش ایران!

«فدراسیون باید برای سرمربی شرایط حمل‌ونقل، بلیت هواپیمای بیزینس‌کلاس، هتل و اتاق فرست‌کلاس تهیه کند»، «فدراسیون باید پنج بلیت بیزینس‌کلاس برای برگشت سرمربی تیم ملی در هرجایی که باشد، تهیه کند»، «در مدت قرارداد باید بالاترین و بهترین بیمه عمر برای سرمربی تهیه و تحویل او شود»،

شرق: اواخر هفته گذشته برنامه ورزشگاه شبکه پنج اقدام به انتشار بندهای قرارداد مارک ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران کرد؛ قراردادی که نشان می‌داد به مراتب از قرارداد با کی‌روش بدتر بوده است. این قرارداد که در دوره ریاست مهدی تاج بسته شده، آن‌قدر نکات شگفت‌انگیز دارد تا مخاطب را شوکه کند. در زیر به بخشی از بندهای مهم این قرارداد اشاره شده است.

‌ مبلغ قرارداد با ویلموتس

در موضوع مالی قرارداد ویلموتس و فدراسیون فوتبال آمده است: «او باید در سه‌ماهه اول ۵۶۲ هزار یورو دریافت کند و پس از آن به مدت یک سال و در هر سه ماه یک‌بار، این مبلغ را بگیرد که درواقع مبلغی حدود دو میلیون و ۲۵۰ هزار یورو به صورت خالص خواهد شد! عجیب‌تر اینکه امضای تمام اعضای هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال، ازجمله مهدی تاج به‌عنوان رئیس به همراه مارک ویلموتس به‌عنوان سرمربی در آن درج شده است». در بند ۲ تعهدات مرد بلژیکی عنوان شده است: «سرمربی ایران متعهد می‌شود در هیچ مصاحبه برنامه‌ریزی‌شده و کنفرانس مطبوعاتی شرکت نکند. او به غیر از مسائلی که در مورد تیم ملی و داخل زمین است، نباید راجع به موضوعات دیگری اظهارنظر کند».

‌ تعهدات فدراسیون و شرایط پرداختی

در بند یک عنوانِ فوق آمده که فدراسیون تعهد می‌کند ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو در سال را از تاریخ ۲ ژوئن ۲۰۱۹ به مدت یک سال پرداخت کند و مبلغ ۷ میلیون و ۸۷۵ هزار یورو را تا تاریخ یک ژوئن ۲۰۲۲ برای مدت کل قرارداد به ویلموتس بپردازد. مبلغ فوق پرداختی خالص بوده و هزینه‌ مالیات سرمربی برعهده فدراسیون است!

‌ نحوه پرداخت حقوق ویلموتس

در بند دو از تعهدات فدراسیون و شرایط پرداختی سرمربی تیم ملی آمده است که: «حقوق سرمربی در سال اول باید در ۴ قسطِ ۲۵ درصدی و در تاریخ‌های ۲ ژوئن، یک سپتامبر و یک دسامبر ۲۰۱۹ و همچنین یک مارس ۲۰۲۰ به مبلغ هر قسط ۵۶۲ هزار و ۵۰۰ یورو باشد». در ادامه‌ این بند از قرارداد عنوان شده: «در سال‌های دوم و سوم قرارداد با سرمربی نیز باید همانند سال اول در چهار قسط پرداختی صورت بگیرد و در سال چهارم در دو قسطِ ۵۰ درصدی، مبلغ قرارداد پرداخت شود».

‌ تعهدات فدراسیون فوتبال و شرایط پرداختی

در تبصره یک این بند از قرارداد آمده که علاوه‌بر حقوق اشاره‌شده، فدراسیون متعهد می‌شود مبالغی را به‌عنوان پاداش به سرمربی پرداخت کند؛ یعنی مبلغ ۶ هزار یورو بابت هر برد و مبلغ ۳ هزار یورو بابت هر تساوی در راه رسیدن به جام جهانی ۲۰۲۲ پرداخت می‌شود و مبلغ فوق می‌بایست قبل از مسابقه بعدی تیم ملی پرداخت شود! در تبصره دو این بند آمده است: «فدراسیون باید ۱۰ درصد از مبالغ دریافتی از فیفا را به سرمربی ایران پرداخت کند». با توجه به این اظهارات یعنی اگر تیم ملی با ویلموتس به جام جهانی می‌رفت، ۱۰ درصد از پاداش به او تعلق می‌گرفت و قرارداد او به ۵/۸ میلیون یورو افزایش پیدا می‌کرد! در تبصره ۳ این بند عنوان شده که در ایام جام جهانی فوتبال، فدراسیون باید ۱۰ درصد از پاداش‌های فیفا را در همان ایام به سرمربی پرداخت کند!

‌ بند‌های عجیب

مواردی که در ادامه می‌خوانید، بخش دیگری از بند‌های عجیب در قرارداد فدراسیون فوتبال با مارک ویلموتس است: «فدراسیون باید برای سرمربی شرایط حمل‌ونقل، بلیت هواپیمای بیزینس‌کلاس، هتل و اتاق فرست‌کلاس تهیه کند»، «فدراسیون باید پنج بلیت بیزینس‌کلاس برای برگشت سرمربی تیم ملی در هرجایی که باشد، تهیه کند»، «در مدت قرارداد باید بالاترین و بهترین بیمه عمر برای سرمربی تهیه و تحویل او شود»، «فدراسیون باید در مدت قرارداد برای سرمربی تیم ملی، محل اقامت و تجهیزات مناسب و رایگان تهیه کند که متناسب با نمونه‌های بین‌المللی باشد!» و «تمام هزینه‌های مربوط به مالیات دولت ایران، مالیات بر درآمد، بیمه سلامت، ویزا، اجازه کار و تمام مالیات‌های مبالغ دیگر می‌بایست توسط فدراسیون فوتبال ایران پرداخت شود و فدراسیون می‌بایست تمام برگه‌های پرداختی مالیات را به سرمربی ارائه دهد».

شرایط فسخ قرارداد

بند یک تا ۳ این بخش می‌گوید: «یک) اگر سرمربی بخواهد قرارداد خود را به صورت یک‌طرفه و بر اساس قوانین مورد پذیرش فیفا و CAS فسخ کند، می‌تواند حقوق ثابت سه ماه خود را دریافت کند». «دو) اگر فدراسیون بخواهد قراردادش را به صورت یک‌طرفه و بر اساس قوانین مورد پذیرش فیفا و CAS فسخ کند، سرمربی می‌تواند حقوق ثابت سه ماه خود را به‌عنوان خسارت دریافت کند» و «سه) اگر تیم ملی نتواند به جام جهانی ۲۰۲۲ صعود کند، این قرارداد به شکل خودکار فسخ خواهد شد و تا پایان مرحله انتخابی اعتبار خواهد داشت. سرمربی می‌تواند تمام حقوق خود را فقط تا آن مرحله دریافت کند و نمی‌تواند انتظار دیگری از فدراسیون داشته باشد».

مسائل قانونی قرارداد

در پایان قرارداد فدراسیون با ویلموتس که اشاره‌ای به تعداد بند‌ها و عناوین درج‌شده در آن ندارد، نوشته شده: «این قرارداد در ۸ صفحه توسط طرفین قرارداد ملاحظه و امضا شده است. این قرارداد در دو نسخه فارسی و انگلیسی در اختیار طرفین قرار داده شده است که در صورت تضاد بین دو نسخه فارسی و انگلیسی، نسخه انگلیسی مورد تأیید است!».

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا