گوناگون

رکورد تازه کرونا در ایران

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ظهر دیروز درباره آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کشور گفت: «از دیروز تا امروز، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۸۸۶ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد.

شرق: روند کاهشی ابتلا و جان‌باختن ایرانیان بر اثر ویروس کرونا و بیماری کووید- ۱۹ نه‌تنها متوقف شد که آمار رسمی وزارت بهداشت در چند روز گذشته از آغاز موج تازه‌ای حکایت دارد. این موج تازه که از استان خوزستان و شرایط قرمز آن شروع شد، حالا به چندین استان دیگر هم رسیده و به نظر می‌آید یکی از دلایل اصلی آن موج سفرها در تعطیلات عید فطر و همچنین کاهش شدید محدودیت‌ها در کشور است. در آخرین آمار اعلام‌شده، دیروز سخنگوی وزارت بهداشت از ابتلای دو هزار و ۸۸۶ نفر در ۲۴ ساعت خبر داد که اگرچه نسبت به روز پیش از آن با کاهش همراه بوده، اما این کم‌شدن چندان چشمگیر نیست و تمام شواهد آغاز پیک تازه را تأیید می‌کند.

آمار تازه چه می‌گوید؟

مشابه سه ماه گذشته، ظهر دیروز بار دیگر سخنگوی وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا در برنامه‌ تلویزیونی آمار تازه مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته را اعلام کرد که بر اساس این توضیحات «کیانوش جهانپور»، دو هزار و ۸۸۶ ایرانی دیگر به این ویروس مبتلا شدند. رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت ظهر دیروز درباره آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کشور گفت: «از دیروز تا امروز، ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۸۸۶ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شد. از بین مبتلایان جدید، ۵۲۷ مورد بستری و دو هزار و ۳۵۹ مورد از افراد معادل حدود ۸۲ درصد از موارد جدید، در تماس نزدیک با مبتلایان بوده‌اند که شناسایی شدند. مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به ۱۶۷ هزار و ۱۵۶ نفر رسید». این توضیحات جهانپور نشان می‌دهد که حدود ۲۰ درصد مبتلایان تازه، ویروس را نه از نزدیکان مبتلاشده که از افراد ناشناس در جامعه گرفته‌اند که معنای آن گسترش شیوع دوباره این ویروس در برخی شهرهای ایران است. جهانپور دیروز همچنین درباره جان‌باختگان هم گفت: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۶۳ بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند. مجموع جان‌باختگان این بیماری به هشت هزار و ۱۳۴ نفر رسید». به گفته سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، «خوشبختانه تاکنون ۱۲۹ هزار و ۷۴۱ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. اما دو هزار و ۵۷۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند». آمار دقیق تعداد آزمایش‌های تشخیص ویروس کرونا هم یکی از معیارهای مهم در بررسی این اطلاعات است که بر اساس توضیحات سخنگوی وزارت بهداشت، تا ظهر دیروز یک میلیون و ۴۰ هزار و ۲۸۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹- در ایران انجام شده است.

وضعیت استان‌ها چگونه است؟

استان خوزستان در دو هفته گذشته با شرایط سختی دست‌و‌پنجه نرم کرده و همچنان با این بیماری درگیر است. اما خوزستان حالا تنها استان با شرایط قرمز ایران نیست. دراین‌باره دیروز جهانپور گفت: «وضعیت خوزستان همچنان قرمز است. استان‌های هرمزگان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، بوشهر و آذربایجان‌های شرقی و غربی در وضعیت هشدار قرار دارند». بوشهر در حالی حالا به شرایط قرمز رسیده که پیش از این مسئولان این استان از کنترل این ویروس و حتی شکست آن در استان خود خبر داده بودند. علاوه‌بر این استان‌ها حالا خبر می‌رسد که در استان‌هایی با وضعیت سفید یا زرد هم مناطقی شرایط ابتلای شدید دارند. سخنگوی ستاد مقابله با کرونا درباره وضعیت دیگر استان‌های کشور هم گفت: «در ۱۳ استان هیچ مورد فوتی نداشتیم. در پنج استان فقط یک مورد فوت گزارش شده است و امیدواریم این روند در روزهای آتی ادامه پیدا کند و امیدواریم با رعایت مردم این روند کاهشی ادامه داشته باشد. هنوز هم هیچ روشی جز رعایت بهداشت فردی و عمومی و رعایت فاصله‌گذاری برای مقابله با این بیماری در هیچ‌جای جهان وجود ندارد».

رشد همه‌گیری در برخی کشورها

موج تازه افزایش مبتلایان و جان‌باختگان کرونا تنها به ایران محدود نمی‌شود و آمار رسمی کشورهای مختلف نشان می‌دهد که چندین کشور دیگر هم حالا با پیک تازه‌ای دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. تازه‌ترین آمارهای رسمی حاکی از آن است که شمار قربانیان کروناویروس جدید، عامل بیماری کووید-۱۹ به ۳۹۳ هزار و ۲۲۴ نفر رسیده و تاکنون ابتلای شش میلیون و ۷۰۳ هزار و ۹۵ نفر به این بیماری نیز تأیید شده است. همچنین بنابر تازه‌ترین آمارها، تاکنون سه میلیون و ۲۵۲ هزار و ۳۷۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بهبود یافته‌اند. درباره دلیل این افزایش هم اگرچه به عوامل مختلفی اشاره می‌شود، اما یکی از پرتکرارترین مورد مدنظر کارشناسان هم کم‌توجهی به محدودیت‌های اجتماعی و همچنین کم‌شدن محدودیت‌های سفر از سوی دولت‌هاست. این افزایش آمار در حالی است که تاکنون در بسیاری از کشورهای درگیر کروناویروس جدید محدودیت‌های اعمال‌شده برای کنترل شیوع این عفونت برداشته شده و علاوه‌بر بازگشایی کسب‌وکارها، امکان سفر و تردد برای افراد فراهم شده است. علاوه‌براین، آمار رسمی مبتلایان و جان‌باختگان کرونا در دنیا نشان می‌دهد که شیوع ویروس در اروپا، یکی از مراکز شیوع کروناویروس، اکنون در بیشتر کشورهای اروپایی کنترل شده است و درحال‌حاضر آمریکای جنوبی، به‌ویژه برزیل و مکزیک به دو کانون جدید برای شیوع این ویروس تبدیل شده‌اند و سازمان‌ جهانی بهداشت نیز نسبت به وضعیت کشورهای این منطقه ابراز نگرانی کرده است. ایالات متحده آمریکا که این‌روزها با تجمعات اعتراضی شهروندانش در صدر اخبار است هم همچنان در صدر فهرست کشورهای درگیر با بیماری کووید-۱۹ قرار داشته و بیشترین آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری را به خود اختصاص داده است. طبق آخرین آمار، شمار قربانیان این کشور از ۱۱۰ هزار نفر عبور کرده است. از سوی دیگر برزیل و روسیه به لحاظ تعداد مبتلایان به‌ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم جای گرفتند و انگلیس نیز پس از آمریکا بیشترین شمار قربانیان ناشی از کروناویروس را به خود اختصاص داده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا