اخبار

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران را به روسیه تحویل داد

آمریکا اعلام کرد پیش‌نویس قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در اختیار روسیه قرار گرفته است. تحریم تسلیحاتی ایران حدود چهار ماه دیگر به پایان می‌رسد؛ مقامات روسیه با تمدید قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران مخالفت کرده‌‌اند….
به گزارش دویچه وله، کلی کرافت، سفیر دائمی آمریکا در سازمان ملل متحد، روز جمعه ۱۶ خرداد (۵ ژوئن) در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که به زودی پیش‌نویس تمدید قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران در اختیار همه ۱۵ عضو شورای امنیت قرار خواهد گرفت.

کلی کرافت خواستار پیوستن چین و روسیه به اجماع جهانی در جهت مقابله با سیاست‌های جمهوری اسلامی شد.

واسیلی نبنزیا نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد ماه پیش اعلام کرد که کرملین با هرگونه تلاش ایالات متحده آمریکا برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور، مخالفت خواهد کرد.

کلی کرافت در کنفرانس مطبوعاتی خود اضافه کرد که آمریکا پیش‌نویس تمدید قطعنامه تحریم تسلیحاتی ایران را علاوه بر روسیه در اختیار بریتانیا، فرانسه، آلمان و استونی قرار داده است. او تاکید کرد که قصد دارد با سفیران این کشورها صحبت کند و از موافقت آنان با تمدید قطعنامه تحریم تسلیحاتی علیه ایران اطمینان حاصل کند.

مقامهای در انتظار برداشته شدن تحریم‌های ۱۳ ساله تسلیحات علیه ایران هستند.

جمهوری اسلامی ایران از سال ۲۰۰۷ مشمول تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل متحده واقع شده است. بر اساس توافق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران در ۲۷ مهر (۱۸ اکتبر) خاتمه می‌یابد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در این رابطه اعلام کرده است که آمریکا حتی با پایان گرفتن تحریم‌های سازمان ملل به ایران اجازه نخواهد داد سلاح بخرد.

حسن روحانی،  اما در آبان سال گذشته گفته بود: «سال‌هاست خرید و فروش سلاح از سوی ایران ممنوع است؛ طبق توافق و قطعنامه ۲۲۳۱ سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته خواهد شد و ایران هم می‌تواند سلاح بخرد و هم بفروشد.»

آمادگی شرکت‌های روسی برای فروش تسلیحات به ایران

مقام‌های رژیم «ولایی» گفته‌اند که برخی شرکت‌های تسلیحاتی روسیه منتظر پایان یافتن تحریم تسلیحاتی ایران هستند و برای انعقاد قرارداد با ایران آماده می‌شوند.

کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری روسی “ریانووستی” گفته است: «دلیلی برای تمدید تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران وجود ندارد».

جلالی در پاسخ به پرسش ریانوستی در ارتباط با خرید جنگافزارهای روسی هم گفته است که تحریم‌های تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر سال جاری پایان می‌یابد و بعد از پایان محدودیت‌ها اقدام لازم صورت خواهد گرفت.

سفیر جمهوری اسلامی در مسکو تائید کرده است که تاکنون ایران پیشنهادهایی برای تامین تجهیزات دفاعی و نظامی خود از روسیه دریافت کرده اما او درباره چندوچون پیشنهادهای شرکت‌های تسلیحاتی روسی توضیح بیشتری نداده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا