گوناگون

شرط ایران برای بازخوانی مشترک جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی

بهاروند با تاکید بر اینکه ایران برای خوانش جعبه سیاه و توافق درباره پرداخت خسارات و رسیدگی کیفری آماده است، بیان کرد: باید این اطمینان را پیدا کنیم بررسی‌های انجام شده، تحقیقات صورت گرفته و محتوای مذاکرات و رایزنی به بیرون درز پیدا نکند.

همدلی: معاون بین‌المللی و امور حقوقی وزارت امور خارجه با یادآوری اینکه تحقیقات از سانحه سقوط هواپیما تمام شده است، گفت: ایران برای برخورد با مقصران سقوط هواپیمای اوکراینی صلاحیت انحصاری دارد.

«محسن بهاروند» روز شنبه در گفت‌وگو با ایرنا، درباره آخرین تحولات مربوط به گفت‌وگوهای ایران و اوکراین درخصوص سانحه هوایی سقوط هواپیمای اوکراینی بار دیگر به بازماندگان قربانیان این سانحه تسلیت گفت و با تشریح سه سطح از پیگیری‌های انجام شده در این خصوص اظهار داشت: در سطح نخست‌ پیگیری‌ها و بررسی‌ها، ایران بلافاصله پس از سقوط هواپیمای اوکراینی تحقیقات خود را آغاز کرد و سازمان هواپیمایی کشوری، به عنوان سازمان تخصصی و حرفه‌ای این کار، بررسی‌هایش را سریعا آغاز کرد و از کشورهایی که اتباع‌شان در این هواپیما حضور داشتند، دعوت کرد تا در این بررسی‌ها مشارکت داشته باشند.

این مقام مسئول در وزارت امور خارجه ادامه داد: در این راستا ایران هیچ درخواست ویزایی را که از سوی کشورهایی که اتباع‌شان در این هواپیما بودند و تمایل داشتند در روند بررسی‌ها حاضر باشند، رد نکرد و بلافاصله روادیدهایی مربوطه صادر شد. آنها هم به ایران آمدند، در محل سانحه حضور یافتند، قطعات هواپیمای آسیب‌دیده را دیدند و از سازمان پزشکی قانونی ایران هم بازدید کردند.

بهاروند با بیان اینکه تحقیقات سازمان هواپیمایی کشوری از سقوط هواپیمای اوکراینی تقریبا تمام شده است، تصریح کرد: تحقیقات پایان یافته و هیچ ابهامی در این باره وجود ندارد و ما می‌دانیم چه اتفاقی افتاده است. البته یک مرحله از تحقیقات فنی باقی مانده و آن، خوانش جعبه سیاه هواپیماست که انجام نشده اما هر روز و هر ثانیه آمادگی خوانش آن را داریم. وی با تاکید بر اینکه مراحل مختلف پیگیری‌ها باید به نحوی با یکدیگر مرتبط باشند یا موازی با یکدیگر انجام شوند تحقیقات فنی، پرداخت خسارات و بررسی دعوای مدنی و رسیدگی کیفری مقصران یا قصورکنندگان این ماجرا را سه مرحله پیگیری در این زمینه عنوان کرد.

این دیپلمات ارشد با تاکید بر اینکه ایران برای خوانش جعبه سیاه و توافق درباره پرداخت خسارات و رسیدگی کیفری آماده است، بیان کرد: باید این اطمینان را پیدا کنیم بررسی‌های انجام شده، تحقیقات صورت گرفته و محتوای مذاکرات و رایزنی به بیرون درز پیدا نکند.

و باید اطمینان داشته باشیم که مطابق کنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله ضمیمه ۱۳ کنوانسیون شیگاگو با این موضوع برخورد شود. وی انجام توافق درباره پرداخت خسارات براساس اصول و معیارها را ضروری دانست و عنوان کرد: ایران صلاحیت انحصاری در مورد برخورد کیفری با مقصران یا قصورکنندگان این موضوع را دارد و رسیدگی کیفری این مسئله هم در حال انجام است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا