گوناگون

زاینده‌رود دوباره به خشک‌رود تبدیل می‌شود

مسئولان برای بستن دوباره سد زاینده‌رود کم‌آبی و خشکسالی و کمبود آب شرب و کشاورزی را بهانه کرده‌اند. اما فعالان محیط زیست و برخی نمایندگان شورای شهر اصفهان چاره کار را نه در بستن سد بلکه مدیریت درست منابع آب می‌دانند. آنها می‌گویند حفاظت از محیط زیست منطقه و حق آب تالاب گاوخونی به همان میزان مهم است که حق آب کشاورزان….

زاینده‌رود بیش از ۱۲ سال است که فصلی شده است. هر سال در فصل گرما مسئولان به بهانه بحران آب زاینده‌رود را از حق آب محروم می‌کنند و خروجی سد را می‌بندند. هفته گذشته نیز بار دیگر معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اصفهان خبر کاهش خروجی سد زاینده‌رود را اعلام کرد.

از آن زمان به بعد فعالان با هشتگ زاینده رود در فضای مجازی نسبت به این تصمیم اعتراض کردند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در این شرایط نه تنها نماینده اصفهان بلکه تقریباْ همه نمایندگان در مجلس به خاطر شیوع کرونا در دسترس نیستند و تنها اعضای شورای شهر نسبت به خبر خشک شدن زاینده‌رود واکنش نشان دادند.

مدیریت منابع آب به جای بستن رود

به گزارش سایت زمانه، بهانه مسئولان برای بستن زاینده رود کمبود منابع آب و دادن حق آب به کشاورزان است.

در این‌باره حسن ساسانی، معاون حفاظت و بهره‌برداری آب منطقه‌ای اصفهان از کاهش ذخایر آب خبر داده و گفته بود میزان بارش‌ها نسبت به سال گذشته با ۴۵ درصد کاهش و نسبت به متوسط بلند مدت با ۱۳ درصد کاهش بارش همراه است.

ساسانی همچنین به افزایش میزان مصرف آب به علت شیوع ویروس کرونا اشاره کرده و گفته بود که تامین آب شرب و بهداشت در تابستان ممکن است با مشکل مواجه شود.

اما برخی نمایندگان در شورای شهر اصفهان خواستار مدیریت درست منابع آب قبل از ورود به فصل تابستان هستند. از آن جمله کورش خسروی رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به بسته شدن دریچه سد زاینده‌رود خواستار جدی گرفتن قوانین و استانداردهای سال ۹۷ در خصوص آب و تشکیل ستاد بحران آب قبل از فرارسیدن فصل تابستان شده بود.

کوروش محمدی، رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر اصفهان نیز خواستار چاره‌‌اندیشی مسئولان برای بحران آب اصفهان شد و با اشاره به تاثیر خشکی زاینده‌رود بر حیات و نشاط شهر اصفهان گفت: «هر عارضه ای برای اصفهان ایجاد شود کل کشور را درگیر خواهد کرد، از بستن زاینده رود صرف نظر کنید و چاره ای دیگر بیاندیشید.»

محمدی اضافه کرده: «اگر حق آبه کشاورزان مهم است، حق آبه زیست محیطی و تالاب گاوخونی هم مهم است .آقای استاندار اجازه ندهید زاینده رود خروشان از حرکت باز ایستد.»

حشمت الله انتخابی، دبیر شورای هماهنگی سازمان های مردم نهاد محیط زیستی استان اصفهان در نامه‌ای به استاندار اصفهان نوشته است:

«رودخانه زاینده رود با بیش از ۴۹۰ کیلومتر طول و وسعتی به پهنای شهرها، روستاها و دشت‌های مسیر و در نهایت با مساحت ۴۷۶ کیلومترمربعی تالاب بین‌المللی گاوخونی، بخش اعظمی از محیط زیست فلات مرکزی ایران را تشکیل می‌دهد، که هر گونه سوء مدیریتی بر آن، تخریبی غیر قابل جبران به این عرصه طبیعی وارد می‌آورد. قطع و وصل مکرر جریان آب در رودخانه زاینده رود، نه تنها بر محیط زیست و حیات تمامی زیستمندان اعم از گیاهان  و جانوارانِ حوضه تاثیری ویرانگر دارد.»

انتخابی گفته است که مسئولان به بهانه خشکسالی و کمبود آب زمانی جریان آب زاینده‌رود را قطع می‌کردند، اما دو سال اخبر بارندگی‌های مداوم این بهانه را نامعتبر می‌کند. او در نامه خطاب به استاندار این پرسش را مطرح کرده که «آیا (مسئولان) نگران کاهش برداشت های غیر قانونی برای صنایع مسیر و یا باغات تازه احداث بالا دست هستند یا نگران کمبود آب جهت انتقال به خارج از حوضه؟!»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا