گوناگون

آتش سوزی های ایران به محوطه های تاریخی رسید

به آتش کشیدن محوطه های تاریخی یا سوزاندن علف های هرز؟ به گزارش بنیاد میراث پاسارگاد، روز گذشته علف های هرز بخشی از زمین های تاریخی هگمتانه؛ و علف های هرز بخش هایی از تپه هگمتانه که در کنار موزه این سایت قرار دارد، به دستور مسئولین سازمان میراث فرهنگی همدان، به جای وجین شدن آتش زده شد….

این نوع آتش زدن های علف های هرز در محوطه های تاریخی (کشف شده، و یا مناطقی که هنوز امکان بررسی و مطالعه در آن ها داده نشده) چند سال است که تکرار شده است.

امسال فعالان و رسانه‌های محلی همدان از چندین هفته قبل با انتشار تصاویری از بلند شدن علف‌های هرز در هگمتانه هشدار داده بودند که اگر این علف ها وجین نشود، و مثل سال های گذشته آن را آتش بزنند، امکان لطمه زدن به آثار تاریخی این منطقه وجود دارد. ولی باز علف ها را آتش زدند تا جایی که آتش آنقدر گسترش پیدا کرد که به کمک ماموران آتش نشانی خاموش شد. و مالمیر رییس سازمان میراث فرهنگی همدان، که انگار هیچ درک و شناختی از اهمیت میراث فرهنگی ندارد، با خوشحالی اعلام کرد که «خوشبختانه کسی صدمه ای ندیده است» بی آن که بداند تکرار این نوع آتش سوزی ها در محوطه های تاریخی می تواند اثرات ویرانگرانه ای بر آثاری که حتی زیر خاک هستند بگذارد.

باید توجه داشت که بخش هایی ازمین هایی که به عمد آتش زده شده، در اختیار سازمان میراث فرهنگی دارد و کمترین توجهی به آن نمی شود. دور بخش هایی از این منطقه نردهایی آهنی کشیده اند، نرده هایی که به جای حفاظت از آثار تاریخی، محلی ساخته اند برای جمع شدن معتادان، دستفروش ها، و ریختن زباله های شرکت ها و فروشگاه های مختلف.

هگمتانه از شهرهای کهن جهان و نخستین پایتخت ایران بوده است که از دوران مادها تا ساسانیان آثاری را در خود حفظ کرده است. باستانشنان معتقدند که محوطه های تاریخی هگمتانه یکی از مناطقی هستند که ظرفیت جهانی شدن را دارند، البته اگر که مسئولین حکومت اسلامی اجازه دهند.

نابودی ۴۰ درصد جنگل‌های خاییز در آتش‌سوزی

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با بیان اینکه ۵۰ درصد دام و ۴۰ درصد آب کشور از طریق جنگل‌های زاگرس تامین می‌شود، از نابودی ۴۰ درصدی جنگل‌های خاییز در آتش‌سوزی اخیر خبر داد.

به گزارش ایسنا، فریبرز غیبی رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با بیان اینکه جنگل‌های زاگرس یکی از مهم‌ترین رویشگاه‌های جنگلی کشور هستند و بیش از ۸۰ درصد عشایر کشور و بیش از ۵۰ درصد دام کشور در آن منطقه وجود دارد، اظهار کرد: معیشت حدود یک و نیم میلیون نفر از مردم ساکن در این مناطق وابسته به جنگل های زاگرس است. ۴۰ درصد آب کشور از آن منطقه تامین می شود و این مناطق در وضعیت اجتماعی و اقتصادی ۱۱ استان زاگرس نشین نقش اساسی دارند و به طور کل یک منطقه استراتژیک برای کشور است.

وی ادامه داد: منطقه زاگرس حدود ۳۰ میلیون هکتار وسعت دارد که در این ۳۰ میلیون هکتار، ۶ میلیون هکتار جنگل است و تیپ جنگل ها نیز بلوط است. گونه مقاوم و خشکی پسندی که قدمتی بیش از پنج هزار و ۵۰۰ سال دارند. همچنین ۱۸۰ گونه درختی و درختچه دراین جنگل ها وجود دارد.رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها تصریح کرد: مطالعات انجام شده در زاگرس نشان داد که ۶۰ درصد جنگل‌های زاگرس دارای تاج پوشش درختی و درختچه ای کمتر از ۲۵ درصد هستند که این امر علاوه بر تاثیر عوامل طبیعی نظیر خشکسالی و سیل و اثرات تغییر اقلیم و … متاثر از عوامل انسانی نظیر فشاردام، زراعت زیرآشکوب، قطع درختان به منظور مصارف سوختی و تغییر کاربری، آتش سوزی و … بوده و یکی از اهداف مهم سازمان جنگل ها در زاگرس توسعه و احیا و غنی سازی این جنگل ها با گونه های بومی و با مشارکت جوامع محلی است.غیبی در پایان با اشاره به اینکه هنوز برآوردی از میزان خسارت وارد شده به مناطقی که دچار آتش سوزی شده اند وجود ندارد، گفت: در منطقه ۱۰۰ هکتاری حفاظت شده خاییز آتش سوزی رخ داده است که براساس آمار مسئولان منطقه، ۴۰ درصد از این ۱۰۰ هکتار آسیب دیده و در اولین فرصت خسارت های وارد شده برآورد خواهد شد و مناطق آسیب دیده امسال قطعا احیا خواهند شد.

آتش در جنگل‌ها و پارک‌ها؛ عمدی در کار است!

روزنامه سازندگی گزارشی درباره‌ی آتش‌سوزی جنگل‌ها در زاگرس نوشته و خبر داده است که سازمان جنگل‌ها بودجه‌ای برای اطفای حریق ندارد.

در این گزارش به نقل از فرمانده یگان حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور آمده است: «عمدی در کار است تا ما نتوانیم در اطفای حریق جنگل موفق باشیم و احساس می‌کنم گوش شنوایی در سازمان برنامه و بودجه نیست. چطور در این مملکت برای همه چیز پول داریم، اما سی میلیارد تومان بودجه برای اطفای حریق جنگل نداریم؟ معاون اول رئیس‌جمهور تاکنون بیش از ده بار با سازمان برنامه و بودجه در این مورد مکاتبه داشته و من نامه‌هایش را در سیستم دارم، اما هنوز این بودجه تخصیص نیافته و من واقعا فکر می‌کنم عمدی در کار است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا