اخبار

کرونا: شمار بیماران از مرز ۷ میلیون گذشت

پس از اینکه در خلال چند ماه گذشته و همچنین در مرحلهٔ ابتدایی شیوع ویروس کووید-۱۹ تصمیم‌های سران “نظام” و عملکرد تأسف‌آور دولت حسن روحانی در برابر این ویروس سلامت و درنتیجه جان مردم را با وضعیتی فاجعه‌بار روبرو کردند، اکنون کشور ما با مرحله‌ای دیگر از سیاست‌های خطرناک رژیم روبرو است. آنچه در کشور ما در چند ماه اخیر رخ داده است از منظر عملکرد و شیوهٔ تفکر همراه با توجیه‌های دینی و سیاسی به‌منظور “حفظ نظام” به‌هیچ‌وجه تعجب‌آور نیست….

۲۳۶۴ مورد ابتلای تازه به کرونا و ۷۲ فوتی

آمار رسمی ایران حاکی از شناسایی دوهزار و ۳۶۴ مورد ابتلای جدید به ویروس کرونا و ۷۲ فوتی جدید در ۲۴ ساعت گذشته است.

شمار کل مبتلایان به کرونا در ایران به بیش از ۱۷۱هزار و فوتی‌ها نیز به هشت‌هزار و ۲۹۱ مورد رسیده است.

بیش از ۱۳۴هزار بیمار تا کنون از بیمارستان ترخیص شده و مجموع تست‌های تشخیصی انجام‌شده به بیش از یک میلیون و ۸۴هزار رسیده است.

شناسایی ۸۲۹ مورد جدید ابتلا به کرونا در خوزستان

به گفته سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، در ۲۴ ساعت گذشته ۸۲۹ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا در خوزستان شناسایی شده و شمار کل مبتلایان را در این استان به نزدیک به ۲۰هزار نفر رسانده است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای خوزستان، علی احسان‌پور گفت، در شبانه‌روز گذشته ۱۳ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در این استان جان باخته‌‌ و مجموع تلفات کرونا در خوزستان را به ۶۸۳ نفر رسانده‌ است.

در حال حاضر ۶۸۴ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های این استان بستری و تحت درمان هستند.

به گزارش ایرنا، وزیر اقتصاد و دارایی از آسیب ۱۵ درصدی ویروس کرونای جدید به تولید ناخالص داخلی ایران خبر داد. او به مجلس گفت دولت باید برای کسری بودجه نفتی به درآمدهای مالیاتی تکیه کند. یک نماینده مجلس حجم فرار مالیاتی در اقتصاد ایران را ۶۰ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است.

تصویری از بازار اردبیل – شیوع ویروس کرونا در ایران به تعطیلی کسب و کارها و واحدهای تولیدی منجر شد. وزیر اقتصاد می‌گوید کرونا به صورت کلی خسارتی ۱۵ درصدی را به تولید ناخالص داخلی در ایران وارد کرده است.

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی یکشنبه ۱۸ خرداد اعلام کرد شیوع ویروس کرونا در ایران و شرایط ناشی از آن ۱۵درصد به تولید ناخالص داخلی کشور آسیب وارد کرده است. به نوشته خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، وزیر اقتصاد در سخنرانی خود در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی که به بررسی مسائل اقتصادی اختصاص داده شده بود، رشد اقتصاد ایران در سال ۹۸ را نیز منفی اعلام کرد و گفت: «رشد اقتصادی کشور در سال گذشته با احتساب نفت، منفی بوده که برای بهبود شرایط اقتصادی باید به سیاست‌های تحریک تقاضا روی آورد».

دژپسند با اشاره به کسری بودجه نفتی گفت: «حتی اگر صادرات نفت بدون تحریم و مشکل انجام شود، باز هم به همه منابع، دسترسی نخواهیم داشت» و دولت ناچار است بودجه غیرنفتی را با اتکا به درآمدهای مالیاتی تجربه کند.

وزیر اقتصاد ادعا کرد درآمدمالیاتی ایران در سال ۹۸ «بیشتر از مبلغ مورد انتظار» بوده و دولت توانسته با بخشش جریمه‌های تاخیر در پرداخت مالیات، ۱۰ هزار میلیاردتومان درآمد مالیاتی دریافت کند.

همزمان محمدرضا پورابراهیمی، نماینده کرمان در مجلس یازدهم، اما برآورد موجود از میزان فرار مالیاتی در اقتصاد ایران را ۶ تا ۷ برابر و بین ۶۰ تا ۷۰ هزارمیلیارد تومان اعلام کرد. به نوشته خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پورابراهیمی در جلسه روز یکشنبه مجلس گفت: اجرای طرح جامع مالیات می‌تواند جلوی فرار سرمایه را که ۶۰ تا ۷۰هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود، بگیرد. نماینده کرمان اضافه کرد: دولت در حال حاضر بیش از ۷ هزار میلیارد تومان دارایی دارد و مولد سازی ۱۰ درصد از آن می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات دولت را حل کند.

کووید- ۱۹ تنها در ۲۳ روز جان ۱۰۰ هزار تن دیگر را در سراسر جهان گرفت تا شمار قربانیان این بیماری به ۴۰۰ هزار نفر برسد. نزدیک به ۳۰ درصد از این موارد در آمریکا گزارش شده است.

به گزارش «رویترز» شمار بیماران مبتلا شده به کرونا تا شنبه ۶ ژوئن به ۷ میلیون نفر رسید. نزدیک به ۳۰ درصد این آمار در ایالات متحده آمریکا به ثبت رسیده و حدود ۱۶ درصد نیز در آمریکای لاتین، که به کانون جدید کرونا تبدیل شده است.

همزمان شمار قربانیان این بیماری هم به ۴۰۰ هزار نفر رسید. ایالات متحده آمریکا بالاترین رقم مرگ ناشی از کرونا را دارد و ۳۰ درصد مرگ‌های متاثر از کووید۱۹ در این کشور رخ داده است. شمار این قربانیان ۱۰۹ هزار و ۱۹۲ تن و تعداد بیماران شناسایی شده در این کشور نیز یک میلیون و ۸۹۱ هزار تن گزارش شده است.

مجموع بیماران کووید۱۹ در آمریکای شمالی و کشورهای آمریکای لاتین بیش از سه میلیون نفر و شمار کشته شدگان این بیماری بیش از ۱۸۳ هزار نفر اعلام شده است. با این حال به نظر می‌رسد شمار واقعی بیماران و درگذشتگان کرونا بیشتر از گزارش‌های رسمی اعلام شده باشد.

برزیل در آمریکای لاتین که رییس جمهوری‌اش با مقررات محدود کننده برای کنترل بیماری مخالفت کرد، یکی از کانون‌های شیوع بیماری در این قاره به شمار می‌رود که شمار بیماران و فوتی‌ها در آن هر روز افزایش می‌یابد. دولت برزیل شنبه ۶ ژوئن اطلاعات آماری بیماران و کشته شدگان کرونا در این کشور را از دسترس عموم خارج کرد. طبق آخرین اطلاعات رسمی بیش از ۶۷۲ هزار بیمار و ۳۶ هزار مرگ ناشی از کرونا در برزیل به ثبت رسیده است.

نخسین مرگ بر اثر کرونا ژانویه امسال در ووهان چین گزارش شد و پس از آن در دیگر کشورها نیز درگیر همه‌گیری این بیماری شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا