گوناگون

وضعیت قرمز رودخانه تلار

رودخانه تلار مازندران از ارتفاعات ۲۵۰۰ متری جنوب قائم شهر و رشته کوه‌های البرز در سوادکوه سرچشمه می‌گیرد و در منطقه دوآب با رودخانه کبیر که از ارتفاعات دهستان چاشم سرازیر می‌شود ترکیب شده و رودخانه تلار را تشکیل می‌دهد و در انتها به دریای خزر راه پیدا می‌کند. …

پدیده پسماند و جمع‌آوری، دفن و امحاء زباله از مشکلات اساسی استان‌های شمالی است که در این میان شهرستان قائم‌شهر به دلیل نزدیکی به محل دپو و انباشت زباله یکی از کانون‌های اصلی مشکلات زیست‌محیطی در استان مازندران به شمار می‌آید.
بیش از ۵۰ سال است که محل دپوی زباله قائمشهر در کنار رودخانه تلار است و روزانه در حدود ۳۰۰ تن زباله به این منطقه انتقال داده می‌شود و برای ساکنین منطقه مشکلات زیست محیطی فراوانی ایجاد کرده است. بسیاری از زمین‌های کشاورزی اطراف به علت نفوذ شیرابه‌ها به زمین لم‌یزرع شده‌اند. ساکنین اطراف این منطقه به‌خصوص روستاهای سراجکلا، افراکتی و دیوکلا از بوی مشمئز کننده آن به تنگ آمده‌اند و به ناچار از آب‌های آلوده این رودخانه جهت مصارف کشاورزی مبادرت می‌ورزند. علاوه بر آن ریختن فاضلاب‌های خانگی توسط ماشین‌های حمل کننده فاضلاب در رودخانه تلار از معضلات جدی‌ای است که حتی با اعتراضات مردم منطقه به این تخلیه غیر قانونی فاضلاب خانگی راه به جایی نبرد و این عمل مخرب شدید محیط زیستی همچنان در حال انجام است.

ایسنا

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا