حقوق بشر

قاضی فیلترینگ در جایگاه متهم

بیژن قاسم‌زاده، بازپرس مخوف، لجباز و همیشه خشمگین. مشهور به صدور قرار بازداشت خبرنگاران، هنرمندان و ورزشکاران و البته دستور فیلتر تلگرام، شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه  امروز پس از مدتها بازداشت به اتهام فساد، محاکمه می شود….

به گزارش روز نامه همدلی، روز گذشته در جریان دادگاه اکبر طبری خبرگزاری میزان تصاویری از محاکمه بازپرس صادرکننده حکم فیلتر تلگرام را منتشر کرد. بیژن قاسم‌زاده، که با دستور فیلترینگ تلگرام مشهور شده بود، به عنوان یکی از متهمان اصلی پرونده فساد اکبر طبری معاون سابق قوه قضاییه در دادگاه حضور یافت.
اولین جلسه رسیدگی به اتهامات اکبر طبری معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضاییه و متهمان دیگر این پرونده، صبح دیروز به ریاست قاضی بابایی در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. در تصاویر منتشره از دادگاه، چهره بیژن قاسم‌زاده هم دیده می‌شود. قاسم‌زاده، بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه بود. او که سابق بر این احکامی چون بازداشت امیرحسین مقصودلو معروف به تتلو و نیز فیلترشدن تلگرام را صادر کرده بود، به اتهام فساد مالی در مهرماه ۱۳۹۸ بازداشت و راهی زندان شد. در ارتباط با آن موضوع اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه ۹ مهرماه سال ۹۸ در پاسخ به سوالی در باره صحت و سقم و علت بازداشت بازپرس سابق دادسرای فرهنگ و رسانه که در فیلترینگ تلگرام نقش داشته است، گفت:«موضوعات را نباید پیوند دهیم.
کسی ممکن است هزاران اقدام خوب داشته باشد و ما آن را ارج می‌نهیم، اما اگر خطایی مرتکب شود حتما به خطا و اتهام او باید رسیدگی شود. این موضوع ربطی به اینکه قبلا چه احکامی ایشان صادر کرده است ندارد.
در پرونده‌ای که قبلا مورد بحث شده درارتباط با پیگیری عناصری که در داخل قوه قضاییه تحت تعقیب قرار گرفتند، دو نفر از قضات که یکی از قضات شاغل و یکی هم‌اخیرا بازنشسته شده بود تا امروز بازداشت شده‌اند.» اسماعیلی افزود:«پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و با تکمیل تحقیقات ممکن است افراد دیگری هم تحت تعقیب قرار گیرند.»
او درباره علت بازداشت قاسم‌زاده گفت:«این موضوع به پرونده خاصی که قبلا بحث شده بود مرتبط است.» حالا هم به گزارش رسول قهرمانی، نماینده دادستان قاسم‌زاده در جریان پرونده اکبر طبری به عنوان یک متهم به جرم ارتشا محاکمه می‌شود.
به گزارش میزان، قهرمانی بیان کرد:«متهم ردیف یازدهم بیژن قاسم‌زاده آزاد با قرار وثیقه، به تاثیر نفوذ اشخاص دولتی در پرونده وریا مولانایی و تاثیر دادن نفوذ در پرونده حسین حاجی‌زاده و نادر شریف‌زاده به مبلغ ۲۸ میلیارد ریال متهم است.» نماینده دادستان افزود:«همچنین متهم ردیف بیست و دوم نادر شریف نجار که با دستگیری متهم اصلی از کشور متواری شده به مشارکت در پرداخت رشوه به آقای بیژن قاسم‌زاده به مبلغ ۲۸ میلیارد ریال متهم است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا