اخبار

آغاز محاکمه ، جنگ قدرت بین مراکز فساد

صادق لاریجانی خیلی تلاش کرد دل نظامی ها را برای جانشینی رهبری به دست بیاورد. با رمز مبارزه با فتنه، گاه و بی گاه بر رهبران محصور جنبش می تازید. اما لانه های فساد در ارکان قدرت همانند غده های سرطان چنان رشد کرده است که مجبور شده اند، نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضائیه به اتهام ایجاد شبکه فساد برگزار کنند…
قوه قضایی در دست کسانی مانند صادق آملی و ابراهیم رئیسی و با توجیهات دینی‌‌ای واپسگرایانه، وظیفه سرکوب خشن هرگونه صدای مخالف و چالشگری را با زندان و اعدام به‌منظور صیانت از “‌نظام”‌ ‌عهده‌دار است. رفتار و ماهیت به‌شدت ظالمانه قوه قضاییه منفور و سوء‌استفاده‌های آن از باورهای دینی مردم زیر سایه سنگین ولایت فقیه آن‌چنان عیان است که به توضیح نیازی ندارد. درست از همین منظر است که در طول دو دهه در پرونده‌های کلان اقتصادی اعمال نفوذ کرده و رشوه‌های نجومی گرفته اند.

صادق آملی لاریجانی، رییس پیشین‌اش و رئیس فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام اما گفته بود که خودش «مستقلا» اتهامات مطرح شده درباره علی‌اکبر طبری را بررسی کرده و «خلاف بودن آن‌ها برای وی محرز شده بود.»

اولین جلسه رسیدگی به پرونده اکبر طبری، معاون اجرایی حوزه ریاست قوه قضائیه در دوره صادق لاریجانی و بیش از بیست متهم دیگر، صبح یک‌شنبه ۱۸ خرداد در شعبه ۵ دادگاه کیفری یک استان تهران و به ریاست قاضی حسن بابایی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری میزان این نشست به قرائت کیفرخواست طبری و موارد اتهامی دیگر متهمان پرونده توسط رسول قهرمانی، نماینده دادستان اختصاص داشت و متهم ردیف اول فرصتی برای دفاع از خود نیافت.

اکبر طبری اواخر سال ۱۳۹۷ و با شروع دوران ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه برکنار و اواخر تیرماه سال بعد توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت شد.

به گفته نماینده دادستان اکبر طبری در حدود دو دهه در قوه قضائیه “اقدامات مجرمانه وسیعی” را رقم زده و “با اعمال نفوذ در مراجع قضایی و دستگاه‌های اجرایی حداکثر سوء استفاده مالی و اداری را به دست آورده است”.

“تشکیل گروه مجرمانه” در دفتر معاون اجرایی

به گزارش دوچه وله،قهرمانی گفت: «اکبر طبری با انبوهی از اتهامات هم خود به بیراهه رفته و هم راه اجرای عدالت را در مورد برخی از متهمان دانه درشت اقتصادی سد کرده است و با تشکیل گروه مجرمانه در معاونت اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضائیه موجب شد تا دفتر وی به عنوان کانونی جهت مراجعه برخی از متهمان برای حل پرونده خود، تبدیل شود.»

مطابق کیفرخواست، اکبر طبری و همدستانش متناسب با اعمال نفوذی که برای “دانه درشت‌های فساد اقتصادی” می‌کردند رشوه‌های نجومی، از جمله تعداد زیادی ویلا و آپارتمان لوکس به ارزش صدها میلیارد تومان دریافت کرده‌اند.

معاون اجرایی سابق حوزه ریاست قوه قضائیه علاوه بر این املاک و مقدار زیادی زمین، مبالغ هنگفتی نیز به ریال و ارز خارجی به عنوان رشوه دریافت کرده است.

دریافت نیم میلیون یورو رشوه در پنج ماه

مطابق کیفرخواست فرهاد مشایخ، یکی از متهمان پرونده در بازجویی‌ها گفته است: «۵۰۰ هزار یورو که ۵ بسته ۱۰۰ هزار یورویی بود را در سال ۹۵ در ماشین به آقای طبری می‌دادم که این ۵ بسته در طول ۵ ماه پرداخت شده است.»

نکته غیرعادی در پرونده‌ای که امروز رسیدگی به آن آغاز شد و موضع آن فساد شبکه‌ای از طریق نفوذ در مراجع قضائی و دستگاه اجرایی است، غیبت مقام‌های ارشد قضائی و مدیران دولتی است که در طول دو دهه زمینه‌ساز و احتمالا شریک فعالیت‌های طبری و همدستانش بوده‌اند.

Iran Akbar Tabari, Ex-Vizechef Justizbüro (mizan)اکبر طبری (نفر دوم از چپ) در کنار رئیس سابق قوه قضائیه صادق لاریجانی

افزون بر این از میان ۲۲ متهم پرونده تعدادی با سپردن وثیقه آزاد هستند و چند نفر آنها موفق شد‌ه‌اند از ایران خارج شوند. این درحالی است که اقدامات اکبر طبری و همدستانش نمی‌توانسته بدون همکاری تعداد زیادی از مقامات قضائی انجام شده باشد.

جای خالی مسئولان در دادگاه

سایت خبری “عصر ایران” در تحلیلی درباره محاکمه طبری نوشته فسادی تا این حد کلان نمی‌تواند به صورت فردی یا با تیم کوچکی، آن هم در طول سالیان دراز انجام شده باشد.

در ادامه این تحلیل آمده است: «پرونده طبری، تنها یک پرونده مالی نیست، جعبه سیاه مفاسدی است که اگر عادلانه گشوده شود، به فساد‌زدایی از ساحت نظام کمک شایانی خواهد کرد.»

“عصر ایران” با بیان این که طبری در دوره صادق لاریجانی دومین چهره قدرتمند قوه قضائیه به شمار می‌رفت و حرف او حکم دستور رئیس قوه را داشت نوشت: «رئیس سابق قوه قضائیه نیز باید در چارچوب قانون پاسخگوی عملکردش در قبال اکبر طبری باشد.»

ادعای لاریجانی درباره بیگناهی طبری

طبری در دوران ریاست محمود هاشمی شاهرودی بر قوه قضائیه مدیر کل امور مالی این نهاد بود و با انتصاب لاریجانی به عنوان جانشین شاهرودی، با حفظ این سمت به عنوان معاون اجرایی حوزه ریاست دستگاه قضائی منصوب شد.

پس از انتشار خبر بازداشت اکبر طبری بحث‌های زیادی درباره ارتباط او با صادق لاریجانی که در آن زمان به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب شده بود منتشر شد. علیرضا زاکانی، نماینده کنونی مجلس شورای اسلامی در یک مناظره گفته بود طبری دو رئیس قوه قضائیه را “بیچاره کرده است”.

دفتر مجمع تشخیص مصلحت این سخنان زاکانی را وارد کردن اتهام به دو رئیس قوه قضائیه توصیف کرد و در بیانیه‌ای نوشت: «برخی از اتهامات مطرح در مورد معاون اجرایی حوزه ریاست قبلاً در دادسرا بررسی شده و کذب بودن آن محرز شده بود. رئیس قوه قضائیه پیشین هم خود مستقلا آن‌ها را بررسی و خلاف بودن آن‌ها برای وی محرز شده بود.»

محرز اعلام کردن بیگناهی اکبر طبری توسط رئیس سابق قوه قضائیه پیش از برگزاری دادگاه، این شبهه را تقویت می‌کند که در “اقدامات مجرمانه وسیع” و شکل‌گیری شبکه گسترده فساد و رشوه‌خواری در دستگاه قضائی، اکبر طبری نه می‌توانسته تنها عمل کرده باشد و نه تخلف‌هایش از دید دیگر مقام‌های ارشد قضائی و رئیس مستقیم او پنهان بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا