حقوق بشر

رژیم جمهوری اسلامی: آماده مبادله دیگر زندانیان با آمریکا هستیم

دولت ترامپ ورژیم جمهوری اسلامی اعلام آمادگی کردند مبادله زندانی بین دو کشور ادامه یابد. جابری انصاری از مقامات وزارت امور خارجه دولت روحانی در هنگام استقبال از مجید طاهری زندانی آزاد شده گفت در روزهای آتی شاهد آزادی همه زندانیان در آمریکا خواهیم بود….

دویچه وله، روز دوشنبه ۱۹ خرداد (۸ ژوئن) مجید طاهری، پزشک ایرانی مقیم آمریکا که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا به مدت ۱۸ ماه در بازداشت بود به تهران بازگشت و مورد استقبال حسین جابری انصاری معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه و خانواده‌اش قرار گرفت.

جابری انصاری در فرودگاه امام خمینی تهران به خبرنگاران گفت: «امیدواریم در روزهای آتی شاهد رهایی و آزادی همه ایرانیانی که در نقاط مختلف دنیا و آمریکا گرفتار هستند، باشیم و از همه ظرفیت خود در این زمینه استفاده می‌کنیم.»

مجید طاهری هم ضمن قدردانی از وزیر خارجه و مسئولان ایرانی برای پیگیری آزادی‌اش، درباره پرونده خود توضیح داد که مشغول همکاری با دانشگاه تهران برای ساخت واکسن ضد سرطان بوده و “به اتهام واهی دور زدن تحریم‌های آمریکا” زندانی شده است.

مجید طاهری زندانی مبادله شده ایرانی وارد تهران شد مجید طاهری زندانی مبادله شده ایرانی وارد تهران شد

به گفته مقام‌های آمریکایی مجید طاهری به جرم نقض قوانین تحریم‌های آمریکا علیه ایران به تحمل ۱۸ ماه حبس محکوم شده بود. او از ۳۳ سال پیش ساکن آمریکا بوده و در ایالت فلوریدا طبابت می‌کرده است.

طاهری با مایکل وایت شهروند آمریکایی زندانی در ایران مبادله شد که روز پنجشنبه ۱۵ خرداد به کشورش بازگشت.

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید وایت از سال ۲۰۱۸ در بازداشت بوده و به ۱۳ سال حبس محکوم شده بوده است. علت بازداشت شهروند آمریکایی داشتن “شاکی خصوصی” عنوان شده است.

جوان وایت، مادر این آمریکایی زندانی در ایران در یک بیانیه به مناسبت آزادی فرزندش گفته است: «در ۶۸۳ روز گذشته پسر من در ایران به عنوان گروگان توسط سپاه پاسداران نگه داشته شده بود و من تمام این مدت را در کابوس گذراندم. خوشوقتم که اعلام کنم این کابوس به پایان رسیده است و پسر من در سلامتی کامل در راه خانه است.»

مایکل وایت، زندانی آزاد شده آمریکایی در کنار مادرش مایکل وایت، زندانی آزاد شده آمریکایی در کنار مادرش

آزادی مجید طاهری نشان داد که مذاکره و تلاش‌ها بر سر تبادل زندانی میان آمریکا و ایران ادامه داشته و این اقدام مورد استقبال مسئولان دو کشور قرار گرفته است.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز جمعه ۱۶ خرداد (۵ ژوئن) پس از مبادله زندانی با ایران اعلام کرد درهای دیپلماسی برای مذاکرات گسترده‌تر با ایران درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی و سایر موضوعات باز است اما تاکنون این مذاکرات محدود به آزادی و معاوضه زندانیان شده است.

هوک گفت شمار بیشتری از شهروندان آمریکایی که در خارج به اشتباه بازداشت شده‌اند آزاد خواهند شد. این مقام آمریکایی درباره جزئیات اظهارات خود توضیح بیشتری نداد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در مصاحبه اختصاصی با ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران ضمن استقبال از مبادله زندانی بین دو کشور گفت: «اگر امکان مبادله زندانیان وجود داشته باشد، ما این آمادگی را داریم مابقی افرادی که دربند آمریکا هستند را آزاد کرده و به کشور بازگردانیم.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پس از تبادل زندانی بین ایران و آمریکا برای مذاکره بر سر یک “توافق بزرگ” به مقامات جمهوری اسلامی توصیه کرده بود که منتظر انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده در ماه نوامبر نباشند زیرا او پیروز این رقابت‌ها خواهد بود.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به اظهارات ترامپ هم گفت: «ترامپ مسئله داخلی خود را دارد. انتخابات بحث داخلی آمریکایی‌هاست و ایران هم هیچ‌گاه منتظر تحولات داخلی آمریکا و نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور نبوده و نخواهد بود.»

محمدباقر نمازی (چپ) و پسرش سیامک نمازی هر دو به اتهام همکاری با دولت متخاصم آمریکا در زندان بسر می‌برند محمدباقر نمازی (چپ) و پسرش سیامک نمازی هر دو به اتهام “همکاری با دولت متخاصم آمریکا” در زندان بسر می‌برند

در ایران هنوز تعدادی از زندانیان آمریکایی و سایر کشورهای غربی محبوس هستند. اکثر این زندانیان تابعیت دوگانه ایران و آمریکا را دارند. جمهوری اسلامی ایران هرازگاهی برخی از این زندانیان را با کشورهای دیگر معاوضه می‌کند، رویکردی که در کشورهای غربی از آن به عنوان گروگانگیری یاد می‌شود.

دسامبر ۲۰۱۹ نیز ایران ژائو وانگ، یک شهروند آمریکایی را که به اتهام جاسوسی به سه سال حبس در ایران محکوم شده بود، با مسعود سلیمانی معاوضه کرد. سلیمانی هم به نقض تحریم‌های آمریکا متهم شده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا