گوناگون

حکم اعدام «عامل افشای محل تردد قاسم سلیمانی» صادر شد

سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی از صدور حکم اعدام برای فردی خبر داد که به‌گفته او محل‌های تردد قاسم سلیمانی را لو داده بود. قوه قضائیه این فرد را جاسوس سازمان سیا و موساد در بخش‌های امنیتی نیروهای سپاه قدس عنوان کرده اما گفته است او مدت‌ها قبل از کشته شدن قاسم سلیمانی دستگیر شد….

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، سه‌شنبه ۲۰ خرداد در نشست خبری خود گفت: «سیدمحمود موسوی مجد، فرزند سیدکاظم یکی از جاسوسان سازمان سیا و موساد به اعدام محکوم شد. او در قبال اخذ دلار آمریکایی در حوزه‌های امنیتی نیروهای سپاه قدس جاسوسی می‌کرد و محل‌های تردد شهید سرلشگر قاسم سلیمانی را در اختیار دشمن قرار داده بود.»

اسماعیلی افزود حکم اعدام این فرد در شعبه نوزدهم دیوان عالی کشور تأیید شده و به‌زودی اجرا می‌شود.

مرکز رسانه قوه قضائیه گفته است که بازداشت سیدمحمود موسوی مجد ۱۸ مهرماه ۹۷ صورت گرفته و تمام مراحل قضائی پرونده او مدت‌ها قبل از کشته شدن قاسم سلیمانی انجام شده است و پرونده او ارتباطی با اقدام دولت آمریکا در کشتن فرمانده سپاه قدس ندارد.

به گزارش سایت زمانه، ارتش آمریکا ۱۳ دی‌ماه سال گذشته (۳ ژانویه) به کاروان قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در حوالی فرودگاه بغداد حمله کرد. این حمله به کشته شدن سلیمانی و ۱۰ نفر از همراهان او از جمله ابومهدی المهندس، نایب‌رئیس حشد الشعبی، شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق، انجامید. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دستور این حمله را صادر کرده بود.

شبکه ان‌بی‌سی نیوز در آن زمان گزارش داده بود که عناصر سازمان سیا با استفاده از اطلاعات خبررسان‌هایی در فرودگاه دمشق، دقیقاً می‌دانستند چه زمانی هواپیمای حامل قاسم سلیمانی به سمت بغداد پرواز می‌کند. به‌گفته این شبکه، اطلاعات دریافتی از اسرائیل نیز به تأیید این جزئیات کمک کرد.

این اقدام آمریکا موجی از تنش‌های جدید در عراق ایجاد کرد و در پی چندین حمله به پایگاه‌های نظامی آمریکا در این کشور، ارتش ایالات متحده نیز به پایگاه‌های نیروهای مورد حمایت ایران حمله کرد. پارلمان عراق نیز در مصوبه‌ای خواهان خروج نیروهای خارجی از این کشور شد.

به‌گفته مرکز رسانه قوه قضائیه شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به اتهامات انتسابی سیدمحمود موسوی مجد رسیدگی و ۳ شهریور ۹۸ حکم اعدام او را صادر می‌کند که با ایراد دیوان عالی کشور حکم دوباره به دادگاه برگشته و دادگاه بار دیگر در ۴ اسفند ۹۸ و بررسی مجدد پرونده حکم اعدام او را تأیید و دوباره پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال می‌کند که در دیوان عالی کشور نیز این حکم تأیید شده است.

قوه قضائیه همچنین افزوده است که موسوی مجد از ابتدای بازداشت تاکنون آزاد نشده است.

قبل از ترور قاسم سلیمانی در عراق، حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در ۱۱ مهر سال گذشته در جمع گروهی از فرماندهان سپاه ادعا کرده بود که سرویس‌های اطلاعاتی «عبری – عربی» قصد ترور قاسم سلیمانی را داشتند.

به‌گفته طائب، قرار بود یک «تیم تروریستی وابسته و اجیرشده با ورود به کشور» در کنار مقبره پدر قاسم سلیمانی مواد منفجره کار بگذارند تا هنگام حضور فرمانده سپاه قدس بر سر مزار پدرش آن را منفجر کنند.

طائب ادعا کرده بود که هدف از طرح ترور قاسم سلیمانی راه انداختن جنگ مذهبی در داخل ایران با انگیزه «انتقام» بوده است.

جنازه گردانی حکومت اسلامی، پس از قتل قاسم سلیمانی و کشته شدن چند نفر در شهر کرمان بر اثر دفن جنازه ورم کرده او، که تاکنون هیچ آمار دقیقی از کشته‌ شدگان و خسارت مالی در این در شبیه خوانی انتشار نیافته است.  اما برخی از مسئولان شمار کشته شدگان را ۶۱ نفر اعلام کردند. هنوز مشخص نیست که چه نهاد یا نهادهایی مسئول این حرکت مشمئز کننده بودند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا