گوناگون

روزنامه‌های داخل کشور: قاضی منصوری به سفارت نرفت

قاضی منصوری در پیامی ویدیویی گفته بود برای بازگشت به ایران و شرکت در دادگاه، به سفارت جمهوری اسلامی می‌رود. او نگفت در کدام کشور است. برخی رسانه‌ها می‌گویند، در آلمان است و به سفارت هم مراجعه نکرده است….

در واکنش به بازتاب خبرها و اتهاماتی که به قاضی غلامرضا منصوری وارد شده، او عصر دوشنبه، ۱۹ خرداد، با انتشار یک پیام ویدیویی مدعی شد که برای مداوا در خارج از کشور به سر می‌برد و بسته بودن مرزها به دلیل کرونا، باعث شده که او نتواند نه هوایی و نه زمینی، به کشور بازگردد.

منصوری در این ویدیو می‌گوید: «انشالله فردا حتما به سفارت جمهوری اسلامی مراجعه می‌کنم تا مقدمات برگشتم به کشور و شرکت در جلسه دادگاه و دفاع را انشاالله فراهم نمایم.»

امروز چهارشنبه (۲۱ خرداد) اما روزنامه اعتماد می‌نویسد: «یک منبع آگاه در سفارت ایران در آلمان در گفت‌و گو با “اعتماد” ادعاهای غلامرضا منصوری را [در مورد مراجعه به سفارت برای بازگشت به ایران] رد کرد.»

“یک منبع آگاه” در این سفارتخانه به “اعتماد” گفته است: «غلامرضا منصوری در طول دو روز گذشته نه به سفارت آمده و نه تماسی با آنها برقرار کرده است.»

در نخستین جلسه محاکمه اکبر طبری، معاون اجرایی حوزه ریاست قوه قضائیه در دوره صادق لاریجانی و حدود ۲۰ متهم دیگر که روز ۱۸ خرداد برگزار شد، طرح نام برخی متهمان واکنش‌ها و افشاگری‌های زیادی را در پی داشت.

متهم ردیف نهم این پرونده غلامرضا منصوری است که مدتی بازپرس یکی از شعبه‌های دادسرای فرهنگ و رسانه بود و سابقه صدور احکام سنگین برای برخی فعالان رسانه‌ای و سیاسی در اواخر دهه ۱۳۸۰ و اوایل دهه ۹۰ را در کارنامه خود دارد. رسول قهرمانی، نماینده دادستان اعلام کرد که او فراری است و از کشور خارج شده و متهم به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه شده است.

۱۹ خرداد، یک روز پس از برگزاری نخستین جلسه دادگاه طبری و متهمان دیگر، رئیس قوه قضاییه در جلسه شورای عالی قوه قضاییه، به دادستان کل‌ کشور و معاون بین‌الملل قوه قضاییه دستور پیگیری “استرداد متهمان متواری پرونده‌های مفاسد اقتصادی” را داد.

به گزارش دویچه وله، ساعاتی پس از انتشار این خبر، منصوری ویدیویی را که در آن مدعی می‌شود برای دفاع از خود به ایران بازمی‌گردد، منتشر کرد.

در این ویدیو منصوری اشاره‌ای به زمان خروج از ایران و اینکه در کدام کشور ساکن است، نکرده است. اما از همان ساعات اولیه انتشار خبر “قاضی فراری با رشوه ۵۰۰ هزار یورویی”، برخی کاربران توییتر مدعی شدند که او در آلمان و در کلینیک دکتر سمیعی در شهر هانوفر به سر می‌برد.

روزنامه اعتماد هم با اشاره به این موضوع نوشته است: «برخی منابع خبری داخل کشور، از حضور بازپرس متهم در کشور آلمان خبر دادند.»

انتشار خبر احتمال حضور منصوری در کلینیک دکتر سمیعی در آلمان هم واکنش‌های زیادی برانگیخته است. پرفسور سمیعی پیش از این هم با بستری شدن هاشمی شاهرودی در کلینیک او خبرساز شده بود.

“چرا در اروپا علیه قاضی منصوری اعلام جرم نمی‌شود؟”

مهدی محمودیان، فعال حقوق بشر و عضو انجمن دفاع از حقوق زندانیان در توییتر نوشته است: «چرا در اروپا علیه امثال قاضی غلامرضا منصوری به خاطر محدود کردن رسانه‌ها و صدور قرار بازداشت برای صدها روزنامه نگار و فعال سیاسی ایرانی اعلام جرم نمی‌شود؟ امثال او ایران را برای زیست آزادانه، ناامن کرده‌اند اما خود در پناه دنیای آزاد در حال حناق کردن اموال بدست آمده از همین راه هستند.»

برخی از کاربران توییتر فراخوان جمع‌آوری اطلاعات در مورد حضور منصوری در آلمان را داده‌اند و خواستار پیگیری محاکمه او در دادگاه‌های بین‌المللی شده‌اند.

با توجه به اینکه ایران با هیچ کدام از کشورهای اروپایی توافقنامه استرداد مجرم ندارد، اگر منصوری با پای خود به ایران بازنگردد و چنانچه خواست مقامات ایران بازگرداندن او به کشور باشد، به نظر می‌رسد، تنها پلیس اینترپل می‌تواند او را به اجبار به خانه بازگرداند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا