از هر دری سخنی

دلار؛ در بازار آزاد ماجرایی در حال رقم خوردن

صرافی‌های بانک‌ها امرروز چهارشنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم با ۱۷۰ تومان افزایش تغییر نسبت به روز معاملاتی گذشته ۱۷ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۷ هزار تومان خریداری می‌کنند….
قیمت فروش یورو هم در صرافی‌ها ۱۵۰ تومان افزایش داشت و ۱۸ هزار ۷۵۰ تومان اعلام شد؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۸ هزار ۷۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد.

در بازار آزاد اما ماجرایی دیگر در حال رقم خوردن است. امروز هر دلار آمریکا با قیمت ۱۷۹۵۰ تومان در بازار آزاد معامله شد. از صبح امروز دلار نسبت به روز گذشته صد و پنجاه تومان گران تر شده است.

روزنامه “وطن امروز” در مطلبی با عنوان «دلار روی دست بورس زد» نوشت: قیمت دلار برای اولین بار در سال۹۹ به مرز ۱۸هزار تومان رسید؛ شرایطی که رئیس‌کل بانک مرکزی آن را غیرعادی دانست.

همتی گفت: نرخ‌های فعلی بازار طبیعی نیست. از اسفندماه تاکنون ۳ اتفاق رخ داد، اول تحریم‌ها و فشار حداکثری و تحت تأثیر قرار دادن راههای ورود پول و فروش نفت ایران بود اما ۲ اتفاق مهم دیگر یعنی شیوع کرونا و سقوط شدید قیمت نفت در اسفند و فروردین‌ماه موجب این وضعیت شد.

محمود بهمنی، رئیس کل سابق بانک مرکزی نیز گفت: عامل اصلی‌ای که صعود قیمت ارز به هنگام سقوط بورس نقش دارد، نقدینگی است که در ۲ماه گذشته حدود ۴۰۰هزار میلیارد افزایش داشته و از حدود ۲۰۰۰هزار میلیارد تومان در حوالی عید نوروز به ۲۴۰۰هزار میلیارد تومان رسیده است.

نمی ‌گویم بخرید یا نخرید، تا شرمنده ‌تان‌ نشوم!

رئیس کل بانک مرکزی با حضور در برنامه خبری به بیان چرایی افزایش قیمت ارز در روزهای اخیر پرداخت و اظهار داشت: افزایش قیمت ارز در هفته های اخیر ۳ دلیل اصلی دارد که عبارت است از تشدید تحریم‌ها، شیوع کرونا و سقوط شدید قیمت نفت در اسفند و فروردین که در نهایت منجر به اختلال در صادرات و ورود ارز به کشور شد.

عبدالناصر همتی در جواب به این سوال که پاسخ شما به سوال نزدیکان و بستگان مبنی براینکه دلار بخریم یا نخریم چیست؟ گفت: من همیشه گفتم نرخ ارز باید نرخ طبیعی بازار باشد؛ به همه گفتم هر جا می خواهید سرمایه گذاری کنید، مختارید ولی روی ارز سرمایه گذاری نکنید و اگر هم کردید باید ریسک آن را بپذیرید. به این سوال معمولاً جواب نمیدهم که فردا شرمنده‌شان نشوم.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا