بین‌المللی

ترکیه طرح ابتکاری مصر برای آتش بس در لیبی را نپذیرفت

«رجب طیب اردوغان» و «دونالد ترامپ» رؤسای جمهور ترکیه و آمریکا روز دوشنبه پیرامون لیبی گفتگو کردند.

به گزارش مهر به نقل از الجزیره، ترکیه طرح پیشنهادی مصر برای آتش بس در لیبی را نپذیرفت و اعلام کرد که هدف از این طرح ابتکاری، نجات ژنرال «خلیفه حفتر» پس از شکست عملیات نظامی ۱۴ ماهه او برای تصرف طرابلس، پایتخت لیبی است.

این در حالی است که مقامات آنکارا از دولت وفاق ملی لیبی به نخست وزیری «فایز السراج» پشتیبانی می کنند. نیروهای تحت فرماندهی السراج در هفته های اخیر حمله های ارتش ملی لیبی به طرابلس را دفع کرده اند. لازم به ذکر است که ارتش ملی لیبی به فرماندهی خلیفه حفتر از پشتیبانی مصر، روسیه و امارات متحده عربی برخوردار است.

گفتنی است که دولت مصر در طرح ابتکاری خود علاوه بر برقراری آتش بس از روز دوشنبه، تشکیل یک شورای رهبری منتخب برای لیبی را نیز پیشنهاد می دهد.

روسیه و امارات متحده عربی از این طرح استقبال کردند اما آلمان اعلام کرد که گفتگوهای تحت حمایت سازمان ملل برای فرآیند صلح از اهمیت کلیدی برخوردار است.

چاوش اوغلو در گفتگو با روزنامه حریت گفت که «تلاش قاهره برای آتش بس محکوم به شکست است. اگر بر سر یک آتش بس توافق شود، باید بر این مبنا باشد که همه گروهها را گردهم آورد. این دعوت برای آتش بس که هدف آن نجات حفتر است، صادقانه و باورپذیر به نظر نمی رسد».

شایان ذکر است که «رجب طیب اردوغان» و «دونالد ترامپ» رؤسای جمهور ترکیه و آمریکا روز دوشنبه پیرامون لیبی گفتگو کردند.

اردوغان می گوید که دو طرف در مورد «برخی موضوعات» توافق کردند و اینکه دولت وفاق ملی لیبی باید به مبارزه برای خارج کردن شهر ساحلی «سرت» و پایگاه هوایی «الجفراء» از تصرف نیروهای خلیفه حفتر ادامه دهد.

وزیر خارجه ترکیه همچنین گفت که اردوغان و ترامپ وزرای خارجه و دفاع، رؤسای سرویسهای اطلاعاتی و مشاوران امنیتی خود را مأمور کردند تا در مورد گامهای ممکن در لیبی بحث و گفتگو کنند.

«خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه نیز در گفتگویی جداگانه با شبکه خبری ترکیه گفت که در صورت تداوم شکستهای خلیفه حفتر در میدان نبرد، «نابودی وی حتمی خواهد بود».

.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا