گوناگون

جمهوری‌خواهان در پی ناممکن‌کردن بازگشت آمریکا ‌به برجام ‌

دستیار وزیر خارجه پیشین آمریکا تحریم همکاری هسته‌ای ایران را در راستای تلاش دولت ترامپ برای نابودی همیشگی برجام دانست و گفت جمهوری‌خواهان در پی ناممکن‌کردن بازگشت رئیس‌جمهوری بعدی آمریکا به برجام هستند.

به گزارش ایرنا: تامس کانتریمن، رئیس انجمن کنترل جنگ‌افزار، در گفت‌وگو با ایرنا افزود: «این کار فشارها به دولت ایران را افزایش نخواهد داد. درواقع نتیجه این کار عکس خواهد بود. همچنین به زیان رژیم خلع‌سلاح هسته‌ای در جهان تمام خواهد شد».

وی اظهار کرد: «در صورتی که ایران بخواهد، این کار مسیر را برای ایرانی‌ها هموار خواهد کرد تا ذخیره مواد شکاف‌پذیر هسته‌ای خود را افزایش دهند».

رئیس انجمن کنترل جنگ‌افزار در واشنگتن خاطرنشان کرد: «درواقع هدف اصلی این کار نابودکردن همیشگی برجام است. جمهوری‌خواهان به شکل فزاینده‌ای نگران باختن انتخابات ریاست‌جمهوری هستند و برای همین تمام توان خود را به کار بسته‌اند تا بازگشت رئیس‌جمهوری دموکرات بعدی را به برجام ناممکن کنند».

دستیار جان کری ادامه داد: «مخالفت آمریکا با همکاری هسته‌ای دیگر کشورها برای جلوگیری از افزایش ذخیره مواد شکاف‌پذیر اتمی در ایران، گامی به عقب است. اگر ایالات متحده نمی‌خواهد در برجام باشد، یک موضوع است، اما سنگ‌اندازی در برابر دیگر طرف‌های برجام برای اجرای اهداف آن، غیرسازنده و به زیان رژیم خلع‌سلاح و روابط آمریکا با دیگر کشورها و اعتبار بین‌المللی آن خواهد بود».

کانتریمن درباره تلاش رژیم ترامپ برای اجرای سازوکار ماشه و بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران هم گفت: «به نظر من وجهه قانونی ندارد، اما آنها به تلاش خود در شورای امنیت برای عملی‌کردن این موضوع ادامه خواهند داد».

وی تصریح کرد: «کار در شورای امنیت سازمان ملل نه بر مبنای حقوقی، بلکه در درجه اول سیاسی پیش می‌رود. به دشواری می‌توان پیش‌بینی کرد که این موضوع نیز چه سرنوشتی در شورای امنیت پیدا خواهد کرد».

رئیس انجمن کنترل جنگ‌افزار درباره توان آمریکا برای به‌کرسی‌نشاندن خواسته‌اش و واکنش دیگر اعضای دائم شورای امنیت، از جمله انگلیس و فرانسه گفت: «من فکر می‌کنم بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین با تفسیر آمریکا موافقت نخواهند کرد، اما باز می‌گویم که این فرایندی بسیار پیچیده خواهد بود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا