حقوق بشر

۲۱ ماه حبس برای «اعتراض به بیکاری»

چندین‌بار با مسئولین معدن و نماینده تکاب حرف زدیم. آخرش تصمیم گرفتیم جلوی معدن تحصن کنیم. او بالاخره صدای کارگران را شنید و با برخورد انتظامی! به این تجمع کارگری پایان داد…

«اگر کاری از دستتان بر میاد انجام بدین. اونایی که سال ۹۶ به بیکاری اعتراض کردن رو دارن میبرن زندان. به حکم اعتراض کردن، ۵ میلیون جریمه براشون بُریدن اما خب اینا که بیکارن و نمی‌تونن جریمه پرداخت کنن. حالا بعد از ۴۰ روز حکم اومده که باید برین زندان.»

به گزارش لیلا رزاقی در جامعه نو، بازهم خبر دسته اول را منابع کارگری روستا به رسانه‌ها رساندند. حکم حبس برای معترضین به بیکاری در آق‌دره؛ این بار آق‌دره وسطی! روستایی در تکاب آذربایجان غربی و در جوار معدن طلای آق‌دره که دِه بالادَست آن با شلاق خوردن ۱۶ کارگرش مشهور شد و حالا در روستای وسطی با حکم دادگاه قرار است ۷ معترض به بیکاری،۲۱ ماه زندان را تحمل کنند. اینها همان کارگران فصلی و اهالی جویای کاری هستند که در فصل شروع به کار مجدد این معدن در بهار ۹۶، همراه خانواده‌هایشان در اعتراض به بیکاری و عدم استفاده معدن از نیروهای بومی تجمع اعتراضی برپا کردند. حالا بعد از چند سال و در حالی که گفته می‌شود کارفرما شکایتش را از معترضین پس گرفته، مدعی العموم این تجمع اعتراضی را «مخل نظم عمومی» تشخیص داده و از حیث جنبه عمومی جرم برای آن مجازات حبس تعیین کرده است.

منابع کارگری در آق‌دره گفته‌اند؛ ۷ نفر از اهالی آقدره وسطی که در میان آنها ۴ کارگر پیشین معدن طلای آقدره هم حضور دارند، درپی اتهامی با مضمون اخلال در نظم عمومی در جریان اعتراضات بهار۹۶ و عدم توانایی پرداخت ۵میلیون تومان جزای نقدی، به ۲۱ ماه زندان محکوم شدند و از امروز چهارشنبه ۲۱ خردادماه تعدادی از آنها خود را به زندان معرفی کرده‌اند.

یکی از متهمین این پرونده که در حال انتقال به زندان میآندوآب برای گذراندن ۲۱ ماه حبس بود گفت: «درد ما از بیکاری بود. ما به بیکاری اعتراض کردیم. حالا میگن اومدین جنجال به پا کردین و نظم رو به هم ریختین.» این جوان ۲۳ ساله از وضعیت روستای آق‌دره هم می‌گوید از بیکاری و مهاجرت اهالی روستایی که در مجاورت معدن طلاست و اهالی‌اش انتظار دارند سهم بیشتری از کار در معدن نصیب آنها شود. به گفته او همچنان تعداد زیادی از افراد جویای کار که توانایی انجام بخشی از امور معدن را دارند و مشتاق کار در این معدن بزرگ هستند بیکارند. این در حالیست که به گفته او و به تایید منابع کارگری، بسیاری از مشاغلی که نیاز به تخصص ویژه‌ای ندارند و کارگر ساده آق‌دره‌ای هم از پس آن برمیآید، توسط نیروهای غیربومی اشغال شده است

از شلاق تا حبس!

۲۵ خرداد ۹۶ بود که ماجرای برخورد با کارگران معدن طلای آق‌دره در تکاب خبری شد. روستایی که نامش با شلاق‌خوردن ۱۶ کارگر معترض معدن طلا روی زبان‌ها افتاد. منطقه‌ای محروم و دارای اقلیتی کردنشین که اهالی‌اش از طریق کار در معدن طلا یا اشتغال به کارهایی همچون کشاورزی، دامداری و قالیبافی امرار معاش می‌کنند. این‌بار اما این روستا به‌دلیل عدم پذیرش درخواست بازگشت به کار کارگران بیکار‌شده‌اش از سوی معدن طلا خبرساز شد. کارگران معترض این‌بار از اهالی روستای آق‌دره وسطی بودند که می‌خواستند با شروع به کار مجدد معدن به کار بازگردند اما با مخالفت شدید کارفرما روبه‌رو شدند. «چندین‌بار با مسئولین معدن و نماینده تکاب حرف زدیم اما انگار نه انگار. آخرش تصمیم گرفتیم جلوی معدن تحصن کنیم. دیگه چاره‌ای نداشتیم. گفتیم اینجوری حداقل می‌بینن که ما هستیم. شاید یه فکری به حال ما کردن.»

آنها به همراه خانواده‌هایشان در اعتراض به فصلی‌بودن قراردادها و ازدست‌دادن شغلشان در مقابل در اصلی معدن تجمع کردند تا شاید کارفرمای معدن طلای آق‌دره درخواستشان را برای بازگشت به کار بشنود. او بالاخره صدای کارگران را شنید و با برخورد انتظامی! به این تجمع کارگری پایان داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا