اجتماعی

خسارت ۶۰ میلیارد تومانی کرونا به موزه‌ها و اماکن تاریخی

موزه‌های کشور بعد از حدود دو ماه و نیم تعطیلی، بالاخره باز شدند و بازدیدکنندگان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجازه بازدید پیدا کردند.

ماه‌هاست به دلیل شیوع ویروس کرونا شاهد تعطیلی اماکن گردشگری و البته موزه‌ها بودیم. باوجودآنکه ماه‌های آخر سال و در پی آن آغاز نوروز بهترین زمان برای موزه‌ها به جهت کسب درآمد از بازدیدهاست، اما به دلیل تعطیلی شاهد ضرر و زیان هنگفت موزه‌ها بودیم چنانکه موزه‌ ملی ایران در نوروز کرونایی ۱۳۹۹، یک میلیارد ضرر داد. بااین‌وجود باگذشت زمان و تصمیم مسئولان، درنهایت در خردادماه بعد از خبر کاهش محدودیت‌های سفر و بازگشایی اماکن تفریحی روباز، حسن روحانی (رئیس‌جمهور) در جلسه ستاد مقابله با کرونا اعلام کرد که موزه‌ها و اماکن تاریخی از ۴ خردادماه فعالیت مجدد خود را آغاز می‌کنند. درواقع می‌توان گفت موزه‌های کشور بعد از حدود دو ماه و نیم تعطیلی، بالاخره باز شدند و بازدیدکنندگان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اجازه بازدید پیدا کردند. 

محمدرضا کارگر، مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی و تاریخی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در خصوص استقبالی که مخاطبان از موزه‌ها در شرایط کنونی و بازگشایی درزمانی که هنوز کرونا تمام نشده است، گفت: اگر بخواهیم تعداد بازدیدکنندگان بهار امسال را با بهار سال گذشته مقایسه کنیم می‌توان گفت تنها ۲۰ درصد بازدیدکنندگان را نسبت به سال گذشته شاهد هستیم.

به گفته کارگر، شیوع ویروس کرونا و تعطیلی واحدهای میراثی تاکنون حدود ۶۰ میلیارد تومان به این حوزه آسیب وارد کرده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا