بین‌المللی

آغاز تحولات سیاسی جدید در سوریه

وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام کرده که قصد دارد حضور نظامی خود در شمال شرقی سوریه را به بهانه جلوگیری از دسترسی تروریست‌های داعش به میادین نفتی تقویت کند

همدلی| پنج شنبه گذشته، رئیس جمهور سوریه عماد خمیس، نخست‌وزیر این کشور را از مقامش برکنار کرد. پس از آن بود که رسانه‌ها از جایگزینی حسین عرنوس وزیر منابع آبی این کشور به عنوان نخست‌وزیر و به جای عماد خمیس خبر دادند. بشار اسد این وزیر را با حفظ سمت و به صورت موقت تا زمان انتخابات جدید مجلس به این سمت برگزیده است.

حسین عرنوس پیش‌تر در سمت‌هایی از جمله وزیر ارتباطات (۲۰۰۲- ۲۰۰۴) و وزیر کار و مسکن (۲۰۱۳- ۲۰۱۸) در دولت سوریه مشغول کار بوده است. قرار است انتخابات جدید پارلمانی سوریه که به دلیل شیوع کرونا تاکنون چند بار به تعویق افتاده است، حدود دو ماه دیگر برگزار شده و پس از آن نخست‌وزیر اصلی کشور انتخاب شود. قرار است عرنوس تا انتخابات پارلمانی جدید سرپرست شورای وزیران باشد.

رسانه‌های دولتی سوریه دلیل این تصمیم بشار اسد را اعلام نکرده‌اند. این تغییر درحالی صورت می‌گیرد که صاحب‌نظران، تغییر این آرایش سیاسی را بی‌ارتباط با برخی از مسائل جدید سیاسی نمی‌دانند.

در هفته گذشته و با تصویب قانون تحریم‌های آمریکا علیه سوریه موسوم به سزار، موجی از مخالفت‌ها نسبت به این تحریم‌ها در میان مسئولین سوری و برخی دیگر از کشورهای جهان شکل گرفت و برخی آن را درواقع به معنای اعلام جنگ و گامی اساسی در جهت تغییر نظام سوریه و ایجاد هرج و مرج دراین کشور دانستند. این در حالی است که سفارت آمریکا در سوریه به صراحت اعلام کرد که این کشور به سیاست تحریم و افزایش فشار اقتصادی بر نظام اسد ادامه خواهد داد. این سفارت در بیانیه‌ای اظهار داشته است که تنها استراتژی که نظام سوریه باید آن را اجرا کند قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت است و نظام سوریه باید تدابیری را برای حل و فصل سیاسی اتخاذ کند و یا اینکه تحریم‌های بیشتر را بپذیرد.

از سوی دیگر، فرمانده نیروهای مرکزی آمریکا نیز تاکید کرد که ایالات متحده قصد ندارد برای همیشه در سوریه باقی بماند اما هنوز جدول زمانی برای خروج نیروهایش از این کشور را نیز تعیین نکرده است.

ژنرال کنت مکنزی‌‌، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به سنتکام، در ویدیو کنفرانس موسسه خاورمیانه در واشنگتن گفت: نمی‌دانم تا چه زمانی در سوریه می‌مانیم اما روشن است که تا ابد آنجا نخواهیم ماند.

وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام کرده که قصد دارد حضور نظامی خود در شمال شرقی سوریه را به بهانه جلوگیری از دسترسی تروریست‌های داعش به میادین نفتی تقویت کند.

این وزارتخانه افزوده است که واشنگتن در حال بررسی چگونگی انتقال و جابه‌جایی نیروها در آن منطقه جهت تقویت حمایت از نفت سوریه است. تغییر سیاست سوریه در تعامل با کشورهای عربی نیز، یکی دیگر از این گمانه‌زنی‌هاست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا