حقوق بشر

کمال حسن رمضان از زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شد

برپایە گزارش رسیدە بە سازمان حقوق بشری هەنگاو، بامداد روز شنبە ٢۴ خرداد ٩٩ (١٣ ژوئن ٢٠٢٠)، کمال حسن رمضان سولو، زندانی سیاسی محکوم بە اعدام از زندان مرکزی ارومیە بە مکان نامعلومی منتقل شدە است….

به گزارش خبرگزاری هرانا، در ایران، ساعت ۱۰ صبح امروز شنبه ۲۴ خردادماه ۱۳۹۹، کمال حسن رمضان، زندانی سیاسی محکوم به اعدام از زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شد.

هدایت عبداللەپور یکی دیگر از زندانیان محکوم بە اعدام زندان ارومیە می باشد کە ٢٠ اردیبهشت ماه بە مکان نامعلومی منتقل شد و هفتە گذشتە بە خانوادە وی اعلام شدە است کە حکم اعدام وی مخفیانە اجرا شدە است.

بر همین اساس سازمان حقوق بشری هەنگاو ضمن ابراز نگرانی نسبت بە انتقال ناگهانی این زندانی سیاسی بە مکانی نامعلوم از تمامی نهادهای حقوق بشری می خواهد کە با ایجاد فشار بر حکومت ایران مانع از اجرای احتمالی حکم اعدام این زندانی سیاسی شوند.

کمال حسن رمضان سولو، ٣٢ ساله و اهل شهر سریکانی کوردستان سوریە می باشد کە در تاریخ ۶ شهریورماه سال ۹۳ به همراه دو شهروند دیگر کورد اهل شهرستان ماکو در نزدیکی شهر ارومیه توسط نیروهای سپاه پاسداران بازداشت شد.

وی سرانجام شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ در شعبه‌ی دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست «قاضی شیخلو» به ۱۰ سال و یک روز حبس محکوم شد.

کمال حسن رمضان سولو مجددا در سال ۱۳۹۵ بە اتهام قتل یکی از اعضای سپاه ارومیه که ده سال پیش صورت گرفته و این زندانی، آن زمان در خاک ایران نبوده است، مورد بازجویی قرار گرفت و نهایتا روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ به صورت غیابی از سوی شعبه‌ی سوم دادگاه انقلاب این شهرستان بە اتهام قیام مسلحانە و عضویت در حزب حیات آزاد کوردستان (پژاک) به اعدم محکوم شد.

این زندانی سیاسی از زمان بازداشت در زندان مرکزی ارومیە محبوس می باشد.

بیانیه عفو بین الملل درباره اعدام مخفیانه زندانی سیاسی

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه از مقام‌ها و مسئولان رژیم ایران خواست که بی‌درنگ حقایق مربوط به سرنوشت و محل نگه‌داری هدایت عبدالله‌پور را افشا کنند؛ مسئولان محلی اخیراً به خانواده‌ی این زندانی کُرد گفته‌اند که او مخفیانه اعدام شده است.

هدایت عبدالله‌پور به دنبال یک محاکمه‎ی به شدت ناعادلانه در سال ۱۳۹۶ به اعدام محکوم شده بود. او در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ از زندان مرکزی ارومیه، در استان آذربایجان غربی، به محل نامعلومی منتقل شده، و از آن اعضای خانواده و وکلای این زندانی مضطربانه برای کسب اطلاع از سرنوشت او تلاش کرده‌اند.

روز گذشته (۲۱ خرداد)، رئیس مرکز اجرای احکام در ارومیه به خانواده‌ی هدایت عبدالله‌پور گفته است که این زندانی سه هفته پیش در شهر اشنویه، در استان آذربایجان غربی، اعدام شده اما نمی‌تواند اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیارشان بگذارد. این در حالی است که حدود سه هفته پیش، یکی از مسئولان دادستانی به وکلای هدایت عبدالله‌پور گفته بود که این زندانی در بازداشتگاهی در ارومیه که زیر نظر سپاه پاسداران قرار دارد به سر می‌برد، و اشاره‌ای به زمان اجرای حکم او نکرده بود.

دایانا الطحاوی، معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، گفت: «بازی بی‌رحمانه‌ی مقام‌های ایرانی با خانواده‌ی هدایت عبدالله‌پور گواه دیگری است بر این که آن‌ها ارزشی برای جان و کرامت انسان‌ها قائل نیستند.»

او افزود: «مقام‌های ایرانی با امتناع از افشای حقیقت، عمداً رنج و عذاب روانی هولناکی به عزیزان او وارد می‌کنند. اگر هدایت عبدالله‌پور مخفیانه اعدام شده، باید بلافاصله جنازه‌ی او را به خانواده‌اش تحویل دهند، و تحقیقات مستقلی در مورد شرایط و چگونگی اعدام غیرقانونی او باید انجام شود.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا