اخبار

آژیر خطر به صدا در آمد

شمار مبتلایان روزانه به ویروس کرونا در ایران مجددا از مرز سه هزار نفر در روز گذشته است. بنابر گزارش وزارت بهداشت در ۱۴ استان کشور روند صعودی کرونا مشاهده می‌شود. افزایش ابتلا به کرونا در تهران مثل پنج شهر قرمز ایران چنان شتابی گرفته که آژیر خطر به صدا در آمده است…

بنابر اعلام گزارش اپیدمیولوژی بیماری کرونا منتشر شده از سوی وزارت بهداشت و در هفته منتهی به ۲۳ خردادماه، روند صعودی کووید۱۹ در ۱۴ استان مشاهده می‌شود.

به گزارش ایسنا،  بر اساس بررسی‌های اپیدمیولوژی صورت گرفته درمورد روند ابتلا و گسترش ویروس کرونا در ایران و جهان که از سوی وزارت بهداشت منتشر شده، تا روز ۲۴خرداد، ایران بنا بر آمار رسمی دولتی رتبه دهم ابتلا به کروناویروس را به خود اختصاص می‌دهد و بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت تا ۲۴ خرداد ماه، ۱۸۴هزار و ۹۵۵ نفر در کشور به کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۸ هزار و ۷۳۰ نفر جان خود را از دست داده و ۱۴۶ هزار و ۷۴۸ نفر نیز بهبود یافته‌اند. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته بیشترین شناسایی موارد قطعی ابتلا به این بیماری در روز ۱۵ خرداد ماه بوده است.

همچنین بر اساس این گزارش که از سوی وزارت بهداشت منتشر شده‌ است،  تا روز ۲۴ خرداد، ۷ میلیون و ۷۳۹ هزار و ۴۲۴ نفر در جهان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۴۲۸ هزار و ۳۳۶ نفر جان خود را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

بر اساس گزارش اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، در روند کشوری بیماری، روند صعودی یا شروع پیک در ۱۴ استان هرمزگان، لرستان، کردستان، آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، قزوین، مرکزی، یزد، البرز، همدان، مازندران، گلستان و کرمان مشاهده شد. به نظر می‌رسد دو استان آذربایجان غربی و سمنان اخیرا پیک اپیدمی را تجربه کرده‌اند. در هشت استان زنجان، اصفهان، ایلام، بوشهر، فارس، قم، کهگیلویه و بویر احمد و تهران ناسازگاری داده‌ها اجازه تحلیل درستی از وضعیت اپیدمی را نمی‌دهد.

آژیر خطر کرونا در پایتخت

روزنامه شرق در باره راه افتادن موج جدید ابتلا به کرونا در تهران نوشته است: دوباره هشدارها حکایت از آن دارد که کرونا در تهران مثل پنج شهر قرمز ایران در حال جان‌گرفتن است. حالا بعد از برقراری طرح ترافیک، افزایش مسافرت‌های بین‌شهری، بازگشایی کامل کسب‌وکارها و مشاغل، به نظر می‌رسد که نفس‌های تهران به شماره افتاده و تعداد عکس‌های رادیولوژی‌ای که ریه‌های سفید را نشان می‌دهند رو به افزایش است. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلان‌شهر تهران ضمن تأکید بر لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی گفت: عمده نگرانی‌ها برای تقلیل فاصله‌گذاری اجتماعی طی یک ماه گذشته در تهران است. دکتر علیرضا زالی با اشاره به آخرین آمار ابتلا به کروناویروس در سطح استان تهران گفت: بر اساس آخرین آمار، تعداد بیماران جدید که در بخش‌های عادی بستری شدند، در مدت ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۶ نفر و تعداد بیماران بستری در بخش ویژه نیز ۷۰ نفر بوده است.

وی افزود: در بررسی روند بیمارانی که در ۲۴ ساعت گذشته مراجعه کرده‌اند، پنج درصد بستری شدند که تا پیش از این، این رقم ۳.۵ درصد بوده که جای تأمل دارد. اما با توجه به اینکه تنها برای ۲۴ ساعت گذشته بوده، باید روزهای آینده را نیز در نظر بگیریم.

به نظر می‌رسد شمار مبتلایان روزانه به ویروس کرونا در ایران پس از هفته‌ها روند نزولی، مجددا از مرز سه هزار نفر در روز گذشته است. وزارت بهداشت ایران گفته است که گرمای هوا کمکی به شکسته‌شدن چرخه شیوع نکرده و از شهروندان خواسته توصیه‌های بهداشتی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و دستکش و پرهیز از سفر و دیدارهای غیرضروری را جدی بگیرند.
دکتر حسین کرمان‌پور، مدیر اورژانس بیمارستان سینا و مدیرکل روابط‌عمومی سازمان نظام پزشکی کشور، در گفت‌وگو با «شرق»، در تأیید صحبت‌های دکتر زالی گفت: «مطابق اطلاعاتی که به ما رسیده، هم در تعداد مبتلایان و هم در تعداد بستری‌ها افزایش در تهران داریم.

الان تعداد مبتلاها بالا رفته و بستری هم زیاد شده و این نشان می‌دهد چرخش ویروس در جامعه زیاد شده. به بیان دیگر من بیماری را به شما می‌دهم، شما به خانواده‌تان. این اتفاق به چه صورت اتفاق می‌افتد؟ ‌مهم‌ترین دلیلش عدم توجه به فاصله‌گذاری اجتماعی است؛ مثلا به خرید که می‌روم، مدام در صف من هستم که تذکر می‌دهم که فاصله بگیرید و اطرافیان ناراحت می‌شوند و من می‌گویم این من هستم که مبتلا هستم و آنها از ترس فاصله می‌گیرند. تا نگویم من مبتلا هستم، انگار خبری نیست و مردم تنها با هشدار «من مبتلا هستم» فاصله می‌گیرند». ‌کرمان‌پور با اشاره به فعالیت شرکت‌های هواپیمایی گفت: «به نظر من شکننده این چرخه سازمان‌های هواپیمایی هستند. الان خبرها و تصاویری که به دستمان رسیده بسیار ناراحت‌کننده است. حتی پیش از شیوع کرونا همه نگران این بودند که چرا این صندلی‌های هواپیما آن‌قدر به هم نزدیک است. شما تصور کنید در این صندلی‌های به‌هم‌چسبیده مسافرها کیپ‌تاکیپ می‌نشینند. این فاصله، فاصله فیزیکی موردنظر که یک مترونیم تا یک متر و ۸۰ سانتی‌متر است نیست. مردم کنار هم هستند و حرف می‌زنند و بزاق دهانشان ترشح می‌شود و این خطرناک است. علاوه‌بر سازمان هواپیمایی، مترو و اتوبوس هم از عوامل دیگر است. الان ما تصاویری هم از قهوه‌‌خانه‌ها و رستوران‌ها داریم که نگران‌کننده است. هرچه گفته می‌شود که در این اماکن فاصله‌گذاری را رعایت کنید، اما کسی گوش نمی‌دهد و انگار صاحبان این مشاغل می‌خواهند ضررشان را جبران کنند و مردم هم به دنبال جبران تنهایی یکی، دوماهه خود هستند». ‌کرمان‌پور در جواب این سؤال که ممکن است وضعیت تهران دوباره قرمز شود، گفت: «مثل آب‌خوردن. چرخه ویروس اگر حفظ شود، دوباره قرمز می‌شود.»

وی با بیان اینکه پیش‌بینی برخی اپیدمیولوژیست‌ها این است که موج دوم کرونا در راه است، تصریح کرد: «ممکن است موج دومی در راه باشد، هنوز ما در جایی که کاهش پیدا کرده بودیم، فعلا ایستاده‌ایم. اما بهترین آمار این است وقتی شما رفتید بالا و دوباره پایین آمدید، به نقطه صفر برگردید، در مورد این بیماری بسیاری از کشورها بالا رفتند و به نقطه اوج رسیدند و به نقطه صفر نزدیک شدند. در ایران ما بالا رفتیم و پایین آمدیم اما در یک نقطه ثابت باقی ماندیم که همه همکاران این نظر را دارند که نگرانی دارد. وقتی که ویروس پایین می‌رود، رفتنش به بالا سخت است، اما وقتی در نقطه‌ای ثابت بماند، برگشتش به بالا امکان‌پذیر است. ما هیچ‌وقت به نقطه صفر نرسیدیم و در برخی استان‌ها افزایش داشتیم که این خبر خوبی نیست». یکی از نگرانی‌های اصلی درباره تهران نبودن امکانات بیمارستانی است. در‌حال‌حاضر تخت‌های بیمارستانی در سطح استان تهران وضعیت خوبی دارند. اما به گفته مسئولان پزشکی کشور کسری مستمری به‌عنوان معضل مزمن از گذشته در حوزه زیرساخت‌های درمانی در تناسب جمعیت در استان تهران همیشه وجود داشته. اما در زمان‌های بحران این موضوع بیشتر جلوه می‌کند.

بنا براین گزارش: اصرار کمیته ستاد مقابله با کرونا در نشان‌دادن وضعیت خوب در تهران و حاشا‌کردن آمارهای مرگ‌ومیری که از سوی شورای شهر تهران ارائه شده بود، به وضعیت امروز پایتخت دامن زده است. به گفته دکتر مسعود مردانی، عضو ستاد کشوری مقابله با کرونا، مردم تهران دیگر ماجرا را جدی نگرفته‌اند و بازگشایی صددرصدی کسب‌وکار شرایط تهران را بحرانی کرد.

به محدوده خطر نزدیک می‌شویم
در هفته‌های گذشته فیلم‌های باشکوه و هیجان‌انگیزی از تعطیلی بخش‌های مراقبتی کرونا در بیمارستان‌ها دست‌به‌دست می‌شد. پزشکان و کادر بیمارستانی با هیجان، ماسک‌ها را غلاف کردند و چراغ بخش کرونا را خاموش کردند و جشن گرفتند اما به نظر می‌رسد حالا یکی‌یکی چراغ بخش‌های کرونای بیمارستان‌های تهران روشن می‌شود؛ مسئله‌ای که به نظر می‌رسد دوباره خواب آسوده را از شهر می‌گیرد و مرگ را نزدیک‌تر می‌کند. باید دید پزشکانی که فرصتی برای استراحت نداشته‌اند، چقدر می‌توانند در برابر بحران جدید تاب بیاورند. بحرانی که هنوز کسی زیر بارش نمی‌رود و وزارت بهداشت هم ترجیح می‌دهد با انکار مرگ‌های هرروزه تهران که آمارش از طرف بهشت زهرا روی میز نمایندگان شورای شهر تهران می‌رود، وانمود کند که فعلا کرونا تحت کنترل است؛ اما شما فاصله اجتماعی‌تان را رعایت کنید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا