بین‌المللی

هشدار نسبت به پیامدهای حضور نظامی آمریکا در کلمبیا

مخالفان در کلمبیا هشدار دادند که استقرار نیروهای آمریکایی در کلمبیا امری غیرقانونی است و می‌تواند منجر به بروز جنگ با ونزوئلا شود.

ایرنا: به گزارش روزنامه دیلی تلگراف، سناتور آرماندو بندتی یک سناتور مخالف در کلمبیا به این روزنامه انگلیسی گفت که استقرار نیروهای آمریکایی در کلمبیا عاملی تنش‌زا است.

وی گفت که مخالفان در کلمبیا هشدار می‌دهند که استقرار این نیروهای آمریکایی غیرقانونی است و ضمن خدشه به فرایند صلح در این کشور می‌تواند عاملی برای ایجاد مناقشه منطقه‌ای شود.

سناتور بندتی افزود: این اقدام می تواند منجر به بروز جنگی شود (جنگ ونزوئلا با آمریکا) که ارتباطی به ما ندارد.

هشدار این مخالف دولت کلمبیا درحالی مطرح شده است که وزیر دفاع کلمبیا تاکید دارد سربازان آمریکایی فقط در راستای اقدامات حمایتی از  نیروهای مسلح کلمبیا اقدام می‌کنند و اینکه این استقرار نیاز به تایید کنگره کلمبیا ندارد.

سناتور” ایوان سپدا” نیز در همین راستا خاطر نشان کرد: در کنار اینکه استقرار این نیروهای قانونی یا غیرقانونی باشد اما این اقدام ضربه‌ای به فرآیند صلح در کلمبیا محسوب می شود و ممکن است حضور نیروهای آمریکایی موجب افزایش خشونت در مناطق پرتنش شود.

پیش از این حزب سوسیالیست متحد ونزوئلا از مردم کلمبیا خواسته بود با حضور نظامی آمریکا در کلمبیا مخالفت کنند.

دیوسدادو کابیو معاون رئیس حزب حاکم ونزوئلا خواستار  اتحاد مردم کلمبیا و ونزوئلا در برابر فشارهای آمریکا شد.

دولت کاراکاس پیش از این بارها از طرح‌ مشترک آمریکا- کلمبیا برای براندازی دولت نیکلاس مادورو رئیس‌جمهوری ونزوئلا سخن به میان آورده است.

ونزوئلا در سه سال اخیر سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی چند دهه گذشته خود را تجربه کرده است. این کشور که از زمان حضور دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید با شدیدترین فشارها و تحریم‌های واشنگتن مواجه شده، در دو سال گذشته توانسته در برابر این فشارها مقاومت کند.

در ژانویه سال ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۷) “خوان گوایدو” رئیس مجمع ملی ونزوئلا با شروع دوباره دولت “نیکلاس مادورو”، صحت انتخابات ریاست جمهوری را زیر سوال برد و خود را به عنوان رئیس‌جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد، از آن زمان تاکنون بحران سیاسی به بحران اقتصادی افزوده شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotn

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا